Hirdetés
Az NVIDIA GeForce GTX 780
Szerkesztőségünkbe az NVIDIA referencia GTX 780-as kártyája érkezett. Ennek okán a fekete doboz a kártyán felül nem tartalmazott mást, de természetesen a különböző gyártók által kiadott verziók ettől minden bizonnyal el fognak térni.
A GTX 780 külsőre szinte teljesen megegyezik a GTX TITAN-nal, ergo nem a GPU az egyetlen közös pont. Ahogy a TITAN esetében már elmondtuk, a kártya minden részletében minőségi hatást kelt, ami a jó anyagválasztásnak és a remek összeszerelésnek köszönhető. A burkolat nagy része fémből készült, amiből még a ventilátor közepére is jutott egy körszelet. A bordát egy kis plexiablakon keresztül szemlélhetjük, ami már csak a porosodás ellenőrzése végett is hasznos lehet. A GTX 780 oldaláról sem maradhatott le a világító zöld színben pompázó GEFORCE GTX felirat, melyet egy kis segédprogrammal szabályozhatunk. A GTX 780 hossza nagyjából 27 centiméter, ami ugyan alapvetően már hosszúnak számít, de ebben a kategóriában még inkább csak átlagosnak nevezhető.
A burkolat eltávolítása után elénk tárul a hűtés, amely egy PWM-es légkavaróból és egy méretes alumíniumbordából áll. A bevett gyakorlat szerint egy fekete fémlap fedi le a NYÁK nagyobb részét, ami a memóriák és a tápellátás hűtéséért felel. A borda két részből áll össze: a függőleges lamellákat tartalmazó felső szekció alatt egy rézbetétes rész kapott helyet, melyben hőkamra (vapor chamber) lapul.
A különböző fémek eltávolítása után megpillanthatjuk a csupasz NYÁK-ot, mely pár apróbb eltérést leszámítva teljesen megegyezik a TITAN-nál látottal. Ennek jobb felső sarkában húzódik a két PCI Express szabványú tápcsatlakozó, melyek közül az egyik 8, míg a másik 6 tűs, így a PCI Express slot segítségével összesen 300 watt maximális áramfelvétel biztosítható a GTX 780-nak.
A GK110 kódjelű egység 551 mm² területű, ami meglehetősen nagynak számít még a GPU-k között is. Viszonyításképpen a GF110 520 mm², míg a konkurens AMD Tahiti csupán 365 mm². Mindezen tulajdonságok a fogyasztás mellett a gyártási költségekre is hatással vannak. A grafikus processzor alapórajele 863 MHz, melyet a GPU Boost 2.0 900 MHz-ig képes feltolni.
A GPU körül kaptak helyet a memóriák, melyek ennél a modellnél is 384 bites buszon keresztül csatlakoznak a központi egységhez. A GDDR5-ös chipek a Samsung műhelyéből származnak. A K4G20325F0-FC03 típusjelzésű chipek papíron 6 GHz-es effektív sebességre képesek. Az egyenként 2 gigabit (256 MB) kapacitású egységekből tizenkét darab került a NYÁK-ra, amely így összesen 3 GB memóriát jelent az egyetlen darab GPU számára.
A GPU tápellátása összesen 6 fázisból áll, melyek meglehetősen minőségi komponensekből épülnek fel. Ez a szekció az MSI felsőkategóriás alaplapjain manapság előszeretettel használt kondenzátorokból és DrMOS FET-ekből épül fel. A rendszer vezérléséről OnSemi NCP4206 chip gondoskodik.
A GTX 780 egy normál méretű DisplayPort 1.2 HBR2 csatolóval nyit, mellé került a 3 GHz-es HDMI 1.4a. Ezután a dual-link DVI-I port jön, mely felett egy szintén dual-link DVI-D helyezkedik el. Ezen négy kimenet segítségével hajthatunk meg akár négy megjelenítőt is (Surround technológia) egyazon időben. A bordáról leváló meleg levegő nagy része az itt található rácson keresztül távozik.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!