Monitorok
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Hirdetés
Heti monitorajánlónkhoz ismét az Oázis Computer weboldalát vettük elő, amelynek érdekessége, hogy pont ezen a héten újult meg, kibővülve pár régóta hiányzó funkcióval – például egy jól paraméterezhető keresővel és a webes fizetés lehetőségével, hogy csak kettőt emeljünk ki a XXI. századi igények közül.
Ami a kínálatot illeti, heti első ajánlatunk egy igazán kedvező árú 24”-es kijelző, az LG 24MP48HQ, amely 39 700 forintos árával tényleg remek vétel, hiszen Full HD felbontást és IPS panelt ennyiért nem sokan kínálnak. Persze az alacsony ár miatt szükség van némi kompromisszumra, így például nincs VESA rögzítési opció, USB hub vagy magasságában is állítható állvány, de kapunk HDMI és D-Sub bemenetet, 1000:1 kontrasztarányt, 250 cd/m² fénysűrűséget és matt kijelzőbevonatot, mindezt pedig három év garancia egészíti ki.
Maradva az LG kínálatánál, ha Radeon VGA-val szerelt játékgép mellé keresünk egy kedvezőbb árú kijelzőt, akkor a LG 24MP68VQ jó választás lehet, hiszen még mindig csak 46 700 forintról beszélünk, és ezért itt már nemcsak a 24”-es, Full HD IPS panel jár, hanem FreeSync-támogatás is, egészen 75 Hz-es maximális frissítésig. Ez lehet, hogy egyeseknek kevésnek tűnik, de valljuk be: 75 fps azért sok mindenre elég, egy kedvező árú monitorhoz illő PC pedig valószínűleg magasra tett minőségi beállítások mellett nem is nagyon tud ennél többet. A kijelző maga dönthető állvánnyal rendelkezik, HDMI, DisplayPort és D-Sub bemenete is van, és bár az USB hubról vagy a VESA rögzítésről le kell mondanunk, viszont a három éves garancia itt is él.
A 24MP59G-nek van egy nagyobb testvére is, a 27”-es LG 27MP59G, ami tulajdonképpen csak méretében különbözik öccsétől, tehát itt is egy Full HD felbontású IPS panelt kapunk dönthető állvánnyal, D-Sub, DisplayPort és HDMI bemenettel, USB hub és VESA csavarhelyek nélkül, viszont 75 Hz-es maximális frissítéssel és FreeSync-támogatással. Ez a 36 hónapos garanciával rendelkező kijelző 64 800 forint, úgyhogy még mindig jól párosítható egy közép- vagy alsókategóriás VGA mellé.
VGA-k, alaplapok
Grafikus kártyák
A múlt héten említett Asus ROG és Assassin’s Creed: Origins akció most is tart, így aki új monitora mellé videokártyát keresne, annak tudjuk ajánlani az Asus ROG Strix GTX1060 6GB Gaming kártyát, 114 900 forintért. A GeForce GTX 1060 GPU-t már bemutattuk, és ugyan a bányászatnak köszönhetően azóta kissé emelkedtek az árak, az még mindig igaz, hogy ezzel a GPU-val Full HD-ben szinte bármit futtathatunk maximális minőségi beállítások mellett is, a sebességgel nem lesz gond. A szóban forgó Asus kártya ráadásul még enyhe tuningot is kapott, a GPU ugyanis 1531/1746 MHz-es órajeleken dolgozik (ez a combos hűtésnek köszönhetően pedig igen valószínű, hogy még emelhető is). Kimenetből egy DVI és két-két HDMI, illetve DisplayPort áll rendelkezésre. Aki inkább a gyárra bízná a tuningot, az pár ezer forinttal drágábban vásárolhatja meg az általunk is tesztelt OC-s változatot, amelynél a GPU 1645/1873 MHz-en, a 6 GB-nyi GDDR5 memória pedig 8208 MHz-en dolgozik.
Szintlépéshez már mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni: az Asus ROG Strix GTX1070 OC 8 GB Gaming kártya 174 900 forint, ezért cserébe viszont már WQHD-ben is megbízható sebességet ajánl, sőt a vizuális beállításokon némileg csiszolva a 4K felbontásba is belekóstolhatunk. A kártyán a GP104 grafikus processzor 1657/1860 MHz-es órajelekkel dolgozik, a memória 8 GHz-en jár, kimenetből pedig itt is egy DVI és két-két HDMI és DisplayPort csatlakozó várja a kijelzőket.
Alaplapok
Aki ezeket a VGA-kat egy új rendszerbe építené, az választhat a nyolcadik generációs Intel Core processzorokat is támogató alaplapok közül: a PCX-nél most futó akcióban az ASRock Z370 Pro4 például 39 000 forint körüli áron már elérhető, ezért cserébe pedig négy memóriafoglalatot, két PCIe x16 3.0 slotot, HDMI, D-Sub és DVI-D kimeneteket és USB 3.1 Gen2 portokat is kapunk. A lap a DDR4 RAM-okat egészen 4266 MHz-es sebességig támogatja, és került rá Type-C konnektor is, mindezt pedig három év garancia egészíti ki.
A 47 000 forint körüli árú Asus TUF Z370-Plus Gaming alaplap esetében ugyan le kell mondanunk a D-Subról, az Aura Syncről és a memória is csak 4000 MHz-ig támogatott, viszont TUF szériás változatként extra strapabírást ígér, és került rá Aura Sync-kompatibilis világítás is.
Az 50 000 forintos nagyobb testvér, a TUF Z370-Pro Gaming esetében módosítottak a PCIe sínek kiosztásán, így itt két x16-os foglalat is használható x8/x8-as kiosztásban (a másiknál x8/x4 áll csak rendelkezésre).
Az Asus Prime Z370-A nagyjából 56 000 forintért már a 4K felbontás maximális élvezetéhez szükséges DisplayPortot is kínál, a hangchip pedig a Realtek ALC S1220A lett, Crystal Sound 3-mal, DTS Connecttel és DTS Headphone:X-szel. Ez a lap a túlhajtás területén is több lehetőséget kínál az UEFI-ben.
Végül a már ROG termékvonalba tartozó, körülbelül 60 000 forintos ROG Strix Z370-H Gaming alaplap esetében a ROG modelleknek kijáró dizájn mellett fejlettebb hangrendszert kapunk árnyékolással, optikai digitális kimenettel, fejhallgató-erősítővel.
A kimenetek esetében itt is rendelkezésre áll a DisplayPort és a HDMI, bár aki ROG-os alaplapot vesz, az valószínűleg nem bízza magát az IGP képességeire a grafika területén. A csatlakozók kiosztásában nincs újdonság, azaz a négy memóriafoglalat mellett összesen hat PCIe slot kapott helyet, ebből három fizikailag x16-os, három pedig x1-es méretű. A nagyobbak közül kettő erősített, és ezeket SLI/CrossFire használatkor x8/x8-as felosztásban tudjuk használni.
Házak, hűtés, hálózat
Számítógépházak
Az alaplapok számára ajánlható számítógépházak közül most kettőt emelnénk ki a Spirit of Gamer márka kínálatából. A Rouge Two négy változatban, kék, zöld, piros illetve RGB LED-ekkel szerelve vásárolható meg – az előbbi három esetében 17 990, az utóbbinál pedig 20 590 forintos áron. Bármelyiket is választjuk, egy ATX alaplapokkal szerelt, 470 x 223 x 500 mm-es házat kapunk egyik oldalán edzett üveg fallal, amelyet az előlapon is egy átlátszó rész egészít ki. Ezeken keresztül aztán láthatóvá válnak a LED-ek által megvilágított feliratok, ventilátorlapátok és hardverelemek.
A ház belső felépítése a kétkamrás modellt követi, azaz a tápegység egy elkülönített alagútba kerül, amelyben két 3,5”-es HDD-nek is akad hely. Ezen felül további két 2,5”-es meghajtó fér el az alaplaptálca elején, ráadásul két 5,25”-es eszközt is beépíthetünk az előlapon található két 120 mm-es ventilátor fölé. A tetőn a gombok mellett két USB 3.1 Gen1 és két USB 2.0 konnektor kapott helyet, és nem hiányzik a standard hangcsatlakozó páros sem.
Egy fokozattal drágább a Rouge III, amely vörös, zöld vagy kék LED-ekkel rendelhető, az RGB változat ezúttal kimaradt a lehetőségek közül. Az ár minden esetben 20 590 forint, ezért pedig egy ATX méretű, 457 x 212 x 492 mm-es házat kapunk edzett üveg előlappal és oldalfallal, a tetőn ventilátorvezérlővel és kártyaolvasóval. Belső felépítése hasonlít a Rouge Two-éhoz, itt is kétkamrás megoldást találunk, de ezúttal az alaplapi tálca hátoldalára is került egy 2,5”-es hely, így már 2/2/3 a beépíthető 5,25”/3,5”/2,5”-es meghajtók száma. A külső dizájn eltérése mellett a hűtés számára rendelkezésére álló hely is több, mert itt felülre is beépíthetünk egy 120 mm-es ventilátort.
Vízhűtés
Aki csendes és/vagy nagyteljesítményű, jól húzható gépet építene, annak célszerű szétnéznie a vízhűtések között. A Be Quiet! Silent Loop családjának legnagyobb, 360 mm-es tagja 52 120 forintba kerül. Ez nem kevés pénz, viszont abban is biztosak lehetünk, hogy nincs olyan CPU a piacon, amely akár maximumra tuningolva is gondot okozna neki. Ennek kisebb, 240 mm-es testvérét korábban már megvizsgáltuk, és annál is látszott, hogy 300 wattnyi hő elszállítása meg sem kottyan neki – a 360 mm-es megoldás így ideális lehet bármilyen húzott HEDT rendszerhez. A Threadripper esetén a rögzítéshez szükség van a külön rendelhető bz007 kitre is.
Hálózati eszközök
Ha nem is gyorsan, de terjedőben van a 10 Gbps-os sebességet biztosító 10Gbase-T hálózat, amely a hagyományos Ethernet kábelen kínál ekkora sávszélességet (bizonyos feltételek teljesülése, így például Cat-6A kábelezés használata esetén persze).
Az ehhez szükséges alkatrészek egyelőre nem olcsók, de ár/sebesség arányban még így is versenyképesek a konkurens megoldásokkal. A Mobil Digital kínálatában elérhető DeLock hálózati kártya például 100 000 forint körüli árával egy PCIe-x4-es foglalatot igényel, és Tehuti TN4010-es lapkakészletével a 10GbE mellett az 5Gbase-T és 2,5Gbase-T megoldásokat is támogatja.
Notebookok
Így az év vége felé haladva mindig előkerül a nagyon olcsó notebookok problémája. Bár ismerőseinket alapvetően igyekszünk lebeszélni arról, hogy „Celeron Dual Core” és „Pentium Quad Core” gépeket vásároljanak, az ár nagy úr, és ha nem várunk sokat tőle, akkor egy ilyen kisméretű kijelzővel szerelt netbook-utód is megteszi például második gépnek, esetleg iskolába. Az Asus VivoBook E12 az USAnotebook kínálatában például most 83 890 forintba kerül, ezért pedig a Celeron N3350 CPU mellé 4 GB RAM és egy 32 GB-os flashmemóriából és 500 GB-os HDD-ből álló háttértár is jár, amire filmek, fotók, zenék és dokumentumok is kényelmesen elférnek. A kis gép erőssége, hogy 11,6”-es kijelzője Full HD felbontású panelt kapott, képe tehát tűéles, a 10 óra körüli üzemidő és az 1 kg körüli tömeg pedig a kis mérettel kombinálva nagyon jól hordozhatóvá teszi.
A kiegészítők tekintetében érződik, hogy nem valami öt évvel ezelőtti modellt melegítettek fel, a WLAN adapter ugyanis 802.11ac hálózatokat is támogat, a csatlakozók között pedig egy Type-C konnektor is megtalálható, USB 3.1 Gen1 sebességgel. Ezen kívül kapunk még egy hagyományos USB 3.1 Gen1 portot, HDMI kimenetet, microSD kártyaolvasót, kombinált hangcsatlakozót és Bluetooth 4.1-et is. A gép így képes Windows 10 futtatására is, de az Endless OS vagy más Linux disztribúciókkal talán még jobban használható.
Aki nem annyira a hordozhatóságra koncentrál és az Apollo Lake sebessége sem elégíti ki, annak a 15,6”-es kijelző köré épített ASUS X540LJ-t tudjuk ajánlani. Ez a 124 490 forintba kerülő notebook egy Core i3-5005U CPU-t kapott, ami mellé 4 GB RAM és egy 128 GB-os SSD jár, ami sokkal alkalmasabbá teszi a Windows futtatására. Bár a kijelző csak 1366x768 pixeles, a grafikai alrendszer erősebb, ugyanis egy GeForce 920M-et kapunk 1 GB saját memóriával, ami így nem a rendszeréből kerül levonásra. A DVD-íróval érkező gépben WLAN és Bluetooth adapter, Gigabit Ethernet, USB 3.1 Gen1 csatlakozók (Type-C és Type-A konnektorokkal), USB 2.0 port, HDMI és kártyaolvasó is található.
Érdekességnek pedig itt van a 271 290 forintos Asus VivoBook S510UN aranyszínű változata, amely már Kaby Lake-R CPU-ra épül, így Core i5-8250U található benne, ami mellé 8 GB RAM, 256 GB-os SSD, GeForce MX150 GPU és 15,6”-es, matt felületű Full HD kijelző tartozik.
A Foramax kínálatából most két akciós Lenovo gépet emelnénk ki: a gamerek számára érdekes Legion Y520 egyik változata 249 900 forintért Core i5-7300HQ processzort, 4 GB RAM-ot, 1 TB-os HDD-t és Radeon RX 560M grafikát kínál, 15,6”-es Full HD kijelző mellett. A nagyobbik, 289 900 forintos változatban Core i7-7700HQ dolgozik, a többi hardverelem azonban ugyanaz. A notebookok ac-s Wi-Fi adaptert, Bluetooth 4.1-et, 3.1 Gen2 sebességű Type-C és 3.1 Gen1 sebességű Type-A USB portokat, kártyaolvasót, Harman hangszórókat és háttérvilágításos billentyűzetet kínálnak.
Wombath