Nikon Coolpix A – kompakt, de mégsem

Működés

A Nikon Coolpix A-ban a gyártónak százszázalékosan sikerült kereszteznie a kompakt fényképezőgépet a tükörreflexessel. A szerelemgyermek előbbitől az apró méretet, a kompaktos működési sebességet, az ergonómiát, míg utóbbitól a nagyszerű képérzékelőt és a jelfeldolgozó rendszert örökölte. S ha már említettük a sebességet, kezdjük is az általános adatokkal. A bekapcsolástól számítva (kézi élességállításra kapcsolva a gépet) körülbelül 1 mp, mire elkészül az első fotó; AF módban valamivel több, kb. 1,6 mp a kényszerpihenő, míg makró állásban 2 mp körüli értékeket mértünk.

Hirdetés

Apropó AF: az automata élességállítás – noha nem a világ leggyorsabbja – nem is olyan lassú, mint azt eleinte gondoltuk volna. Persze azért látható a kontrasztérzékelős AF-re jellemző előre-hátra pulzálás, de átlagos fényviszonyoknál ennek a sebessége nem okoz gondot. Készítettünk három videót, ahol a fókuszrendszer működését normális tartományában (AF), a makró tartományban (AF), illetve manuális módban demonstráljuk, íme:

Azzal azért számolni kell, hogy az AF makró módban valamivel lassabb, mint a normál tartományban – tehát gyorsabban rohangáló rovarokat, szélben ringatózó virágokat nem fogunk tudni így lekövetni. A kézi élességállításnál (is) segítségként csak a téma kinagyítását választhatjuk, focus peaking funkciót, azaz színes kontrasztéleket ne keressünk. Az AF mező a kurzorokkal helyezhető át gyakorlatilag a kijelző teljes felületén; akár teljes nagyítás mellett is megmarad ez a mozgathatóság, viszont az AF mező méretét manuálisan nem tudjuk módosítani. A gyorsmenüben választható normál (ez a kisebb) és széles AF mező - utóbbi körülbelül 3,5-4x akkora felületet takar. Kézi élességállításnál a kijelző jobb szélén látható a távolsági skála, ami a fókuszgyűrű forgatásának sebességétől, hevétől függően mozog (és vele együtt az élesség síkja is, természetesen).

Azonban nem minden az autofókusz sebessége; a Coolpix A számos olyan hasznos szolgáltatást tartogat tarsolyában, ami nagymértékben megkönnyíti a fotós dolgát. Ilyen például a NEF (RAW) képek feldolgozása. Ha képnézegetés közben megnyomjuk az OK gombot, a retusmenüben találjuk magunkat. Ezen belül látható a RAW hívási opció, ami egy újabb almenübe navigálja az embert. Itt a képminőséget, a képméretet, a fehéregyensúlyt, az expozíció korrekciót, a képi effektusokat, a zajszűrést, illetve a D-Lightingot állíthatjuk kedvünk szerint.

Visszatérve a retus menüjébe a lehetőségek teljes tárháza tárul elénk: fotóinkat vághatjuk, fekete-fehérré konvertálhatjuk, különféle szűrőhatásokat adhatunk nekik (pl. skylight, meleg, vörös kiemelő, zöld kiemelő, kék kiemelő stb.), rendbe tehetjük a színegyensúlyt (egy koordináta-rendszerben tolhatjuk el az RGBW alapértékét, és csatornánként külön hisztogram mutatja az eredményt), átméretezhetjük a fényképet, de ami a legjobb, hogy egyenesbe és szintbe hozhatjuk, illetve perspektivikusan is javíthatjuk a témát (afféle tilt/shift optika módjára). Ha ez nem lenne elég, akkor van még: miniatűr hatás (szinte szabadon paraméterezhető), szelektív szín, színes skicc, gyors retus, halszem stb.

Sajnos az optika tubusa körüli nagy fókuszgyűrűhöz nem lehet szabadon funkciót rendelni, azonban a két funkciógombhoz (Fn1 a gép elején és Fn2 a hátlapon, ami egyben az ISO értéké is) nagyon is:

Egyébként a nyomógombokhoz rendelt paramétereket az adott gomb lenyomásával, nyomva tartásával és a vezérlőtárcsák forgatásával lehet megváltoztatni. Annak, aki a klasszikus értelemben vett kompakt fényképezőgépről váltana a Coolpix A-ra, ez bizonyára szokatlan lesz eleinte.

A képi effektek közt van több érdekes, azonban csak a retusmenüből, utólag (fotózás után) lehet őket képeinkre alkalmazni. A felvétel közben is bevethető hatások a standard, a semleges, az élénk, a monokróm, a portré és a tájkép. Ezek közül mindet lehet paraméterezni: a kontrasztot, a fényerőt, a színtelítettséget és színárnyaltságot is +/-3 fokozatban lehet módosítani, míg az élesítést kilenc lépésben állíthatjuk.

Egyebek

  • A zajszűrési részleg két részre oszlik: az egyik a hosszú záridős felvételek szűrése (ki/be), a másik a magas ISO értékeken való szűrés (kikapcsolva, alacsony, közepes és magas szűrés). Tesztünk során azt tapasztaltuk, hogy az összes szűrés kikapcsolása ellenére csekély mértékben ugyan, de mégis szűr a masina. Ide kapcsolódik még lazán az automatikus érzékenység kezelése. A Coolpix A-nál a maximális érzékenységi érték ISO 200-HI2 (ISO 25 600) lehet, tehát az egész spektrum használható. Ezen túlmenően beállíthatjuk, hogy mi legyen a legrövidebb záridő az automata rendszer használata során (1/1000-1 mp).
  • A kijelzőn megjeleníthető: az összes információ, a virtuális horizont (csak oldalirányú forgást mutat), a segédvonalak, illetve elrejthető az összes adat. A kijelzett adathalmaz mennyisége nem paraméterezhető.
  • Felvételeinkhez rövid megjegyzéseket fűzhetünk; ehhez a lépéshez a kurzorok használatával pötyöghetjük be mondandónkat.
  • A tárcsák +/- irányát külön-külön kiválaszthatjuk.
  • Opcionálisan használhatunk GPS és Wi-Fi modult is a Nikon Coolpix A-val, így egyrészt a fotók EXIF adataiba bekerülnek azok keletkezési koordinátái is, másrészt kihasználhatjuk a vezeték nélküli hálózat adta lehetőségeket (fájlmásolás, távvezérlés stb.).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés