Netgear Orbi
A vezeték nélküli hálózatokkal egyidős a kapcsolat ingadozásának és szakadozásának a problémája, biztos találkozott már ezzel a kellemetlen jelenséggel minden felhasználó, aki Wi-Fi hálózattal próbálkozott. Az elmúlt években az 5 GHz-es frekvencia és egyre több, egyre nagyobb antenna bevetésével sokat javult a helyzet, de amikor nagyobb területet kell lefedni, akkor jó eséllyel lesz olyan rész, ahol sehogy sem sikerül normális elérést kreálni. Sokan pedig betegesen irtóznak a kábelezéstől, számukra különböző Wi-Fi jelerősítőket és ismétlőket kínálnak, amelyek vagy segítenek megoldani a problémát, vagy nem.
A megfelelő Wi-Fi lefedés legújabb eszköze a Netgear Orbi. Dióhéjban arról van szó, hogy a szokásos, 2,4 GHz-es és 5 GHz-es rádiós egység mellé betettek még egy 5 GHz-est, ami arra hivatott, hogy a készlet két darabját – gerinchálózatot alkotva – nagy sebességgel összekösse vezeték nélkül. Az Orbi összekötő hálózata pedig nagyon komoly, négy ac-s Wi-Fi adatfolyamot használ, aminek elvi csúcssebessége 1733 Mbps. Gyakorlatban pedig ilyen rendszerrel mértünk már a Gigabit Ethernethez hasonló 100 MB/s (800 Mbps) körüli átviteli tempót. Érdekes, hogy az Orbi a rá kapcsolódó kliensek felé már csak két-két n-es (2,4 GHz) és ac-s (5 GHz) adatfolyamot kínál fel 300 és 844 Mbps-os elvi csúcssebességgel, tehát egy AC1200-as router vagy elérési pont tempóját hozza.
A készlet két, külsőre szinte teljesen egyforma darabból áll, az egyik a router, a másik a rá csatlakoztatható szatellit. Leginkább légfrissítő modulokra emlékeztetnek ezek az ovális alapú, felfelé kissé szűkülő hengerek. Kellemes tapintású, selymes, kissé gumis érzetű réteggel vonták be őket, felül pasztellszín betét díszíti őket, ami körül a konfigurációs fázisban fény szűrődik ki, vagyis nagyon dizájnosak, kellemesek, akár szobadísznek is elmennek a lakásban.
Mindeközben egy fejlettebb router minden lényeges csatlakozója és kapcsolója megtalálható rajtuk. A router négy darab Gigabit Ethernet portjából a sárgával jelölt az internetelérésé, a maradék három LAN aljzat. Kapunk USB 2.0-t is, a két gomb közül az egyik a ki-/bekapcsoló, a másik szinkronizálásra vagy WPS kapcsolat indítására szolgál. A szatellitnél csak annyi a változás, hogy itt mind a négy Ethernet port LAN funkcióval bír.
Külső antennák nincsenek, a hardver pedig a legfejlettebb, amit most a Qualcomm kínál. A központi szerepet a Qualcomm IPQ4019 kapta, amely a második generációs, ac-s Wi-Fi rendszerchipek közé tartozik. Négy ARM Cortex-A7 processzormagja van, támogatja az MU-MIMO-t és a Wi-Fi SON-t vagyis az önmagát optimalizáló hálózati technológiát, emellett a kliensek felé kínált két 2,4 GHz-es és két 5 GHz-es adatfolyamot is kezeli. Külön Qualcomm QCA9984 rádiós egységgel oldották meg a routert a szatellittel összekötő, négy adatfolyamos, 5 GHz-es Wi-Fi kapcsolatot, ezt a fejlett modult használja például a nemrégiben tesztelt ZyXEL Armor Z2 vagy más gyártók elit útválasztói is.
Hirdetés
Beüzemelés, kezelőfelület
Rém egyszerű a Netgear Orbi üzembe helyezése. Előbb be kell kapcsolni a routert, várni úgy egy percet, mire beindul, felkapcsolja Wi-Fi hálózatait, ha adunk neki elérést, felkapcsolódik az internetre. Ezután a szatellitet kell bekapcsolni és hasonlóan egy perc elteltével már szinkronizál is. Ha valami oknál fogva mégsem találnának egymásra, akkor a router, majd a szatellit "sync" gombját megnyomva újraindul a kapcsolatkeresés. A szatellit tetején világító fény a színével jelzi, hogy milyen erős a kapcsolat a router felé, ennek segítségével lehet megkeresni számára a megfelelő helyet a lefedni szánt területen.
A létrejött hálózat egyetlen SSID-vel látszik, nem tudtuk kiválasztani, illetve nyomon követni, hogy éppen melyik egységhez, a routerhez vagy a szatellithez csatlakozunk. A köztük lévő hálózatról csak annyit láttunk, hogy az ac-s szabvány magasabb, 100-112 közti csatornáin működik egy rejtett hálózat, amire nem tudunk csatlakozni. Az Orbi működik több szatellittel is, ilyenkor mindegyik a routerre kapcsolódik mondhatni csillag topológiát alkotva, nem a mesh hálózatok gyakorlatát követi, ahol az új modul mindig a legerősebb jelű szomszédhoz jelentkezik be.
Klasszikus router kezelőfelülete van az Orbinak, amire a http://orbilogin.com címet beírva lehet eljutni. Az első csatlakozáskor egy kis varázsló fut le, automatikusan a böngésző nyelvéhez igazodva. Itt jelezte nekünk, hogy az ütközés elkerülése végett átállítja az IP címet, majd inkább információs, semmint konfigurációs jelleggel végigkövette, hogyan csatlakozik a két egység. Egyedül a router kezelőfelületének jelszavát és a keletkező Wi-Fi hálózat nevét és jelszavát kellett beállítanunk.
Az Orbi kezelőfelülete mindenkinek ismerős lesz, aki találkozott már Netgear routerrel az elmúlt években. Támogatja a magyar nyelvet, és minden oldal alján alapszintű magyarázó szöveg hívható elő. Öt információs panellel (internet, Wi-Fi, csatlakozott eszközök, szülői felügyelet, vendéghálózatok) indít, a balra található alapmenüben a leggyakrabban használt lehetőségek sorakoznak.
Komolyabb lehetőségeket kínál a Speciális menü, erre váltva hat információs doboz (útválasztó, internet, 2,4 és 5 GHz-es Wi-Fi, illetve vendéghálózataik) kerül a fókuszba, a jobb oldali menü pedig kétszintűre vált. Elsőre eléggé meglepődtünk, hogy itt alig vannak extra funkciók, mert a tartalomszűrési (szokásos IP-szűrés, tartalmi és szolgáltatási blokkolás) lehetőségeken felül semmi extrát nem találtunk, ezek a Wi-Fi finomhangolásával, router és elérési pont funkció közötti váltással, port továbbítással, DDNS-sel, VPN-nel, távoli eléréssel, UPnP-vel és IPv6-tal együtt a Speciális beállítások között találhatóak.
A Wi-Fi és egyéb szolgáltatások ki-/bekapcsolásához tartozó időzítőn még lenne mit fejleszteni, a QoS forgalomszabályzási rész csak jelképes az aktuális firmware-ben. Az MU-MIMO-t nem lehet még bekapcsolni, persze két ac-s Wi-Fi adatfolyamnál, amennyit az Orbi támogat, nincs is sok értelme. Tehettek volna be fejlettebb USB-kezelést, esetleg torrent klienst is.
Teljesítmény
Az Orbit egy kb. 140 négyzetméter alapterületű, kétszintes családi házban és annak környezetében teszteltük, az alábbi ábrán látható az eszközök elhelyezése. A router a 0 pontba került az emeleten, a méréseket az 1-6 pontban végeztük. Az első négy mérés az emeleten készült, az utolsó kettővel kimentünk az udvarra. Hálózatunk legrázósabb pontja az 5-ös, itt ugyanis a födém és több fal áll a router és az adapter közé. A mérésekhez két Acer Predator notebookot használtunk, melyekben nagyteljesítményű Killer Wireless 1535 Wi-Fi adaptere van.
Első körben az Orbi router, illetve szatellit AC1200-as Wi-Fijét vettük górcső alá. A router bekerült a 0-s pontba, egyik Ethernet portjára rádugtunk az egyik Acer notebookot, majd a másikkal csatlakoztunk vezeték nélkül és körbejártuk a szokásos mérési pontokat. Ahogyan arra számítottunk, 5 GHz-en 45 MB/s (tehát 360 Mbps) környékén alakult a csúcssebesség, ez szokott lenni a két adatfolyamos, ac-s rendszerek gyakorlati maximuma. Ilyen tempóhoz már elengedhetetlen az USB 3.0-s vagy PCI/PCI Express csatolós hálózati adapter.
A hatalmas Acer notebookok jellegzetessége, hogy a routertől távolabb, néhány fallal elválasztva sem csökken sokat a vezeték nélküli hálózati sebességük. Egy falon keresztül (3-as pont) csak kicsivel voltunk 40 MB/s (320 Mbps) alatt, két falon át (4-es pont) is átjött majdnem 30 MB/s (240 Mbps). Hálózatunk leárnyékolt, 5-ös pontjában 5 MB/s-ot (40 Mbps), távolabb (6-os pont) pedig 12 MB/s-ot (96 Mbps) mértünk. A nagy notebookokról az Intel AC-8260 Wi-Fi modullal és szerényebb antennákkal ellátott Fujitsu Stylistic R726 tabletre váltva jellemzően 20%-kal alacsonyabb sebességeket kaptunk.
Az Orbi lényegének kivizsgálásához a routert áttettük a 3-as pontba, a szatellitet pedig az 5-ös pont melletti szoba sarkába telepítettük. Ezzel a felállással nem volt a háznak és a kertnek olyan pontja, ahol 30 MB/s alá esett volna az ac-s Wi-Fi átviteli tempója, de az Acer laptopokkal a legtöbb helyen 40 MB/s fölött jártunk. És ez még nem minden! A Wi-Fi helyett Ethernettel kapcsolódva a routerre és a szatelleitre nagyjából 75 MB/s-os átviteli sebességet regisztráltunk. Ez olyan hálózatoknál lehet érdekes, ahol a médialejátszót, okostévét, játékkonzolokat vagy HTPC-t valamiért nem lehet vezetékkel a központi routerhez kötni.
Gyakorlati felhasználsban irreális, de megnéztük azt is, mekkora sebességre képes az Orbi „gerinchálózata”, ha a routert és a szatelliet néhány méterre tesszük egymástól. Ilyen felállásnál Predator notebookjainkat a két modul egy-egy Ethrnet aljzatára kötve nagyon komoly, 105 MB/s-os (840 Mbps Mbps) tempót mértünk. A WAN-LAN portok közötti átvitel szép magas, 950 Mbps körüli értéket mutatott, nagyjából ennyit tudtak a LAN portok is egymás közt. Az USB 2.0 kapun Kingston DT R3.0 G2 pendrive-unkkal az Ethernet portok felé forgalmazva 20 MB/s-os sebességet értünk el.
Értékelés
Sokféle otthoni felhasználásra szánt, vezeték nélküli hálózati eszközzel találkoztunk már. Megfordult nálunk számos csupa antetta csúcsrouter, és legutóbb a ZyXEL eszközei révén az MU-MIMO képességeivel is megismerkedtünk, de mind közül eddig az Orbi volt a legmeggyőzőbb. Lényegében a bekapcsoláson kívül semmit nem kellett csinálni vele ahhoz, hogy az egész lakásban és a kertben is, jó 500 négyzetméternyi alapterületen és két szinten mindenhol stabil, megbízható, legalább 30 MB/s (vagyis 240 Mbps) sebességű hálózatot kapjunk.
A router, illetve a szatellit környékén ennek a tempónak a másfélszeres is elérhető jó Wi-Fi modulokkal, és az sem utolsó dolog, hogy a gyors, vezeték nélküli „gerinchálózat” révén a végpontokhoz vezetékkel kapcsolódó eszközök között akár 100 MB/os sebesség is összehozható. Nyilván lehet ilyesmit csinálni sokkal olcsóbban két jobbfajta router (vagy elérési pont) Ethenet kábellel való összekötésével is, csakhogy ahhoz falat kell fúrni, eszközöket kell konfigurálni, és nem biztos, hogy össze tudjuk hozni az egységes SSID-vel szereplő, mindig a jobb vételt biztosító Wi-Fi adóhoz való kapcsolódást.
Nem tökéletes még az Orbi, itt-ott illene bővíteni a grafikus felületen keresztül elérhető funkciókat, de nekünk nagyon-nagyon tetszett, kábelezésfóbiásoknak ideális megoldás lehet komolyabb területet lefedő hálózathoz. Azaz csak lehetne, ha nem kerülne nagyjából 160 000 forintba. Ennek az összegnek a hallatán a többség inkább nekiállna falat fúrni és Ethernetet fektetni, vagy átgondolná, mi oldható meg inkább mondjuk négy adatfolyamos hidakkal.
Netgear Orbi Wi-Fi rendszer
rudi
A Netgear Orbi készletet Lantel Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.