NDAS - majdnem NAS

Hirdetés

Próba

A fő különbség a NAS-ok és az NDAS között, hogy utóbbi nem a TCP/IP, hanem a Ximeta saját LPX (Lean Packet Exchange) protokolljára épít, aminek kisebb az átviteli többletterhelése. Elvileg gyorsabb adatáramlást biztosít, ráadásul a TCP/IP-re épülő támadásokkal nem kezdhető ki. Hátránya, hogy az adattár csak a mellékelt szoftver telepítése után érhető el a számítógépről. Ekkor viszont klasszikus meghajtóként, és nem hálózati lemezként jelenik meg, a Windows SCSI eszköznek látta. Emellett van OS X és béta állapotú Linux meghajtója.

Telepítés után a tálcán jelent meg az NDAS ikon, ahol ki-/befűzhettük az adattárakat (ha esetleg több lenne belőlük). Ahhoz, hogy egy NDAS egységet lássunk, meg kell adni az alján található azonosítót. Hogy írni is tudjuk az olvasás mellett, még a „write” kulcsra lesz szükségünk. A legtöbb NAS-sal ellentétben nem csinált a NetDISK új partíciókat az NTFS rendszerű merevlemezünkre, minden adatunk megmaradt rajta. Először azt gondoltuk, ha Ethernetről (Wi-Fi kapcsolattal megtámogatva) áttesszük a tárat USB-re vagy eSATA-ra, megszűnik a kapcsolat, vagy akkor már csak sima, külső merevlemezként fog működni a NetDISK. Kellemesen csalódtunk, mert akkor is ugyanúgy működtek korábbi beállításaink.

Természetesen az alapvető kérdés a sebesség. Haladjunk szépen sorjában! Értelemszerű, hogy USB 2.0-ról a a felhasznált 1 TB-os Seagate-Maxtor winchestert csak 33 MB/s-mal tudtuk olvasni, és valamivel lassabban írni, hiszen ez a csatoló "végsebessége". Az is világos, hogy amikor eSATA-ra váltottunk, ez a tempó az elsőgenerációs SATA-ra jellemző 120 MB/s fölötti értékre emelkedett olvasásnál és írásnál egyaránt. Nagy kíváncsisággal vártuk, milyen számok jönnek ki a gigabites hálózaton. Ugyan a 100 MB/s fölötti elvi csúcsot nem értük el, de úgy gondoljuk, a 60 MB/s fölötti írási és olvasási tempó dicséretes egy ilyen eszköztől. A hasonló árkategóriás, gigabites NAS-ok, mint amilyen pl. a Netgear Stora, ennek a felére sem képesek.

Értékelés

Tartozunk még az IOCELL NetDISK Solo árával, ami merevlemez nélkül nagyjából 20 000 forint. Igen, a Netgear Stora, ami két winchestert fogad és rendelkezik hálózati médialejátszó képességekkel, csupán pár ezressel drágább. Sebességben viszont a NetDISK köröket vert rá, arról nem is beszélve, hogy igény szerint egyszerűen a még gyorsabb eSATA-ra kapcsolható. Úgy gondoljuk, az IOCELL NetDISK Solo azoknak ajánlott, akik gyors Gigabit Ethernet hálózattal rendelkeznek, és önálló, búgó, morgó, áramot fogyasztó szerver nélkül szeretnének könnyen és gyorsan egy tempós, csak adattárolásra, megosztásra (multimédiára nem) használható hálózati winchestert.


IOCELL NetDISK Solo

rudi

Az IOCELL NetDISK Solot a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre, a hazai forgalmazó a Juventus Team Computer.

Azóta történt

Előzmények