NDAS - majdnem NAS

IOCELL NetDISK

Ahogy szaporodnak egy háztartásban a számítógépek, egyre gyakrabban merül fel annak az igénye, hogy adatainkat megosszuk az őket összekötő hálózaton. Ma egy olyan megoldással ismerkedünk meg, ami elsősorban ár/sebesség paraméterében jeleskedik. Az IOCELL Networksről annyit érdemes tudni, hogy meglehetősen fiatal vállalat (2008-ban alapult). Elsősorban az NDAS technológiát használó hálózati megoldásokra – tárolórendszerekre – koncentrál, otthoni és kisirodai felhasználók számára.

Az IOCELL NetDISK Solo terméke a Ximeta NDAS (Network Direct Attached Storage) technológiájára épít, ami a klasszikus NAS (Network Attached Storage) megoldáshoz hasonlít, de azért több ponton eltér tőle. A termék dobozában tápot, kis csavarhúzót, eSATA, USB és Ethernet kábeleket találtunk, ami lényegében mindent el is árul az eszköz lehetőségeiről.

Külsőre inkább egy merevlemezdoboznak, semmint NAS-nak tűnik a NetDISK. Azért Solo, mert csak egy 3,5 hüvelykes winchester fér bele, de vannak többmerevlemezes társai is. A teljes dobozka műanyagból készült, közepesen igényes megmunkálással. Egy Western Digital MyBook jobban beleillik egy nappali vagy lakószoba miliőjébe, mint a NetDISK, de komoly kifogásunk nem volt megjelenésével kapcsolatban. Hátulján az Ethernet mellett USB és eSATA csatlakozó sorakozik. Ezeket használva már csak arról a gépről működik, amire közvetlenül rákötjük.

Alján, a talpaiba mélyített két csavar segítségével oldható le az egyik fala, amin keresztül belsejébe juthatunk. Lenn egy matricán található az eszköz azonosítója, ami az NDAS rendszernél meghatározó szerepet tölt be. Mint látható, a doboznak nem csak atetejét és hátulját, hanem az alját is elég szellősre szabták.

Belül egy fémkeretre rögzíthetjük 3,5 hüvelykes merevlemezünket. Némileg nehezíti a beépítést, hogy a keretet először ki kell venni, hogy rácsavarozhassuk a winchestert. Nem ügyeltek különösebben a rezgéscsillapításra, de szerencsére a doboz egyáltalán nem volt zajos. Főleg azért nem, mert a látszat ellenére nem került hátuljába pici, sivítós ventilátor.

Az NDAS rendszer lelke a Ximeta NDAS 3012 hálózati processzor, ami mellett egy JMicron SATA vezérlő és egy LSI Gigabit Ethernet adapter sorakozik, továbbá helyet kapott még egy Initio SATA-USB híd is az USB kezelésére.

Próba

A fő különbség a NAS-ok és az NDAS között, hogy utóbbi nem a TCP/IP, hanem a Ximeta saját LPX (Lean Packet Exchange) protokolljára épít, aminek kisebb az átviteli többletterhelése. Elvileg gyorsabb adatáramlást biztosít, ráadásul a TCP/IP-re épülő támadásokkal nem kezdhető ki. Hátránya, hogy az adattár csak a mellékelt szoftver telepítése után érhető el a számítógépről. Ekkor viszont klasszikus meghajtóként, és nem hálózati lemezként jelenik meg, a Windows SCSI eszköznek látta. Emellett van OS X és béta állapotú Linux meghajtója.

Telepítés után a tálcán jelent meg az NDAS ikon, ahol ki-/befűzhettük az adattárakat (ha esetleg több lenne belőlük). Ahhoz, hogy egy NDAS egységet lássunk, meg kell adni az alján található azonosítót. Hogy írni is tudjuk az olvasás mellett, még a „write” kulcsra lesz szükségünk. A legtöbb NAS-sal ellentétben nem csinált a NetDISK új partíciókat az NTFS rendszerű merevlemezünkre, minden adatunk megmaradt rajta. Először azt gondoltuk, ha Ethernetről (Wi-Fi kapcsolattal megtámogatva) áttesszük a tárat USB-re vagy eSATA-ra, megszűnik a kapcsolat, vagy akkor már csak sima, külső merevlemezként fog működni a NetDISK. Kellemesen csalódtunk, mert akkor is ugyanúgy működtek korábbi beállításaink.

Természetesen az alapvető kérdés a sebesség. Haladjunk szépen sorjában! Értelemszerű, hogy USB 2.0-ról a a felhasznált 1 TB-os Seagate-Maxtor winchestert csak 33 MB/s-mal tudtuk olvasni, és valamivel lassabban írni, hiszen ez a csatoló "végsebessége". Az is világos, hogy amikor eSATA-ra váltottunk, ez a tempó az elsőgenerációs SATA-ra jellemző 120 MB/s fölötti értékre emelkedett olvasásnál és írásnál egyaránt. Nagy kíváncsisággal vártuk, milyen számok jönnek ki a gigabites hálózaton. Ugyan a 100 MB/s fölötti elvi csúcsot nem értük el, de úgy gondoljuk, a 60 MB/s fölötti írási és olvasási tempó dicséretes egy ilyen eszköztől. A hasonló árkategóriás, gigabites NAS-ok, mint amilyen pl. a Netgear Stora, ennek a felére sem képesek.

Értékelés

Tartozunk még az IOCELL NetDISK Solo árával, ami merevlemez nélkül nagyjából 20 000 forint. Igen, a Netgear Stora, ami két winchestert fogad és rendelkezik hálózati médialejátszó képességekkel, csupán pár ezressel drágább. Sebességben viszont a NetDISK köröket vert rá, arról nem is beszélve, hogy igény szerint egyszerűen a még gyorsabb eSATA-ra kapcsolható. Úgy gondoljuk, az IOCELL NetDISK Solo azoknak ajánlott, akik gyors Gigabit Ethernet hálózattal rendelkeznek, és önálló, búgó, morgó, áramot fogyasztó szerver nélkül szeretnének könnyen és gyorsan egy tempós, csak adattárolásra, megosztásra (multimédiára nem) használható hálózati winchestert.


IOCELL NetDISK Solo

rudi

Az IOCELL NetDISK Solot a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre, a hazai forgalmazó a Juventus Team Computer.

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés