MSI Wind az asztalon

Megjelenés

Éljen az Intel Atom! Mert olcsó, mert takarékos, mert több nem kell. Legalábbis az esetek többségében. Az Intel pici processzora szülte az alapigényeket kielégítő, elég kicsi, elég olcsó gépek kategóriáját, vagyis a nettopokat. Azokat az asztali gépeket, amikkel internetezni lehet. Ma megmutatjuk az MSI variációját erre a témára.

Hirdetés

Ahogyan az Asus az Eee, az MSI a Wind márkanevet használja, nemcsak netbookjainál, hanem desktop kisgépeinél is. Még tavaly láthattuk a nagyon pici, csak egy liter térfogatú házba szerelt Asus Eee Boxot, mely optikai meghajtót sem kapott, elsősorban notebookos alkatrészekre épül, mondhatni egy kijelző és billentyűzet nélküli netbook. Az MSI teljesen más irányból közelítette meg a kérdést a Wind asztalra szánt változatával. Meg kell hagyni, nem annyira csini, mint az Eee Box, inkább vékony kliensre hasonlít a nemes egyszerűséggel Nettop 120 névre keresztelt masina. Előlapján ott feszít a normál, 5,25”-os optikai meghajtó, ami miatt viszonylag – az Eee Boxhoz mérve legalábbis – nagy lett a doboz, de legalább lényegesen olcsóbb, mint a notebookos vagy külső megoldások. A ház alapterülete 300 x 240 mm, magassága pedig 65 mm. Alapanyaga kellemesen masszív acél, így lazán rátehetjük akár nagyobb LCD monitorunkat is. Előlapján találtunk még két USB-t, kártyaolvasót, hangcsatlakozókat és egy bekapcsológombot.

Hátulról nézve is átlagos, vékony kliensre hasonlít a Wind Nettop 120. Csatlakozóinak elrendezése hasonló az ATX vagy Mini-ITX alaplapokon látottakhoz. Találunk itt analóg monitorkimenetet, négy USB-t, Ethernet aljzatot és hat audio csatlakozót, ami sokcsatornás hangrendszert sejtet. Mellettük egy, a ház méretéhez képest elég nagy, 60 mm-es ventilátor szellőzőnyílása látható, a sort pedig az opcionális Wi-Fi adapter antennája zárja.

Mint a legtöbb hasonló méretű számítógép, az MSI modellje is az élére állítható, hogy még kevesebb helyet foglaljon. Ilyenkor 300 mm magas toronnyá alakul át, ami viszonylag nagy súlya ellenére is labilisnak tűnik. Mi inkább az LCD alatti, esetleg fiókos elhelyezést javasoljuk.

Még a bekapcsolás előtt meg akartuk állapítani, hogy milyen formátumú merevlemez van a kis MSI-ben, és arra is kíváncsiak voltunk, milyen alaplapot kapott, ezért két csavar kioldásával gyorsan lekaptuk a fedelét. A belsőre pillantva először azt hittük, hogy eltévedtünk, és egy Dell vagy Lenovo gép belsejét látjuk. Váratlanul nagy rend uralkodott a kis házban, ahol a sok kavargó, standard kábelt egyedi, méretre vágottra cserélték.

Nagyon korrekt az optikai meghajtót és a 3,5”-os winchestert tartó keret, amit további két csavar oldásával tudtunk leemelni, a tetején látható zöld fül segítségével.

Felülnézetből jól látszott a SATA adatkábelek és a tápkábelek ügyes elvezetése. Hiába kerestük a tápot, az a házon kívülre került. Talán jobb is ott neki, hiszen így nem melegíti a többi komponenst.

További pár csavar után kiemelhettük az alaplapot, amelyről látszott, hogy nem szabványos Mini-ITX formájú, és az is elég valószínű, hogy nem kizárólag ehhez a géphez tervezték. Van ugyanis egy CF kártyahely rajta, ami a Nettop 120-ban kívülről nem érhető el. Olyan helyeken – beágyazott rendszerekben – viszont ideális, ahol csak kis tárterületre van szükség, helyettesítheti a mozgó alkatrészes merevlemezt.

Eltávolítva a nem éppen nagy, passzív hűtőbordákat, elénk tárult a közös fémdarab alatt lakó Atom 230 processzor és a 945GC északi híd. Délen a régi jó ICH7 osztja a parancsokat. Memóriából notebookos SO-DIMM-et lehet telepíteni az egyetlen foglalatba, és a hordozható gépek világából származik a Mini PCI Express foglalat is, amiben a Wi-Fi modul pihen. Minden bizonnyal elég kicsi a hatótávolsága, mert csak az egyik antennáját kötötték be.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés