MSI R7970 Lightning és VTX3D HD 7970 X-Edition

MSI R7970 Lightning

Amikor AMD vagy NVIDIA referenciakártyáról beszélünk, akkor az annyit tesz, hogy a matricán és a VGA mellé pakolt körítésen kívül nincs eltérés a különböző márkák azonos típusú kártyái között. Ezek a modellek rendszerint a hivatalos rajt után néhány hónappal "kikopnak" a boltok polcairól, és felváltják őket a gyártók által tervezett egyedi dizájnok. A tervezők ilyenkor szinte teljesen szabad kezet kapnak, mivel ebben az esetben már csak magát a GPU-t vásárolják meg, a többiről maguk dönthetnek; így ezt a szabadságot felhasználhatják akár arra, hogy olcsóbban gyártható kivitelt hozzanak létre, vagy akár arra is, hogy minőségibb, drágábban előállítható és/vagy speciális tulajdonságokkal felvértezett kártyát készítsenek. Ezekre mutat példát jelen cikkünk két egyedi megoldása.

MSI R7970 Lightning

Hirdetés

Az MSI Lightning sorozata Radeon vonalon immáron harmadik generációját tapossa, ugyanis az első ilyen kártya megjelenése még a HD 5870 korszakára nyúlik vissza. Akiknek ismerős a termékvonal, azoknak talán már az sem újdonság, hogy a Lightning kártyák minden hájjal megkent VGA-knak számítanak, azaz a gyártó oldaláról szó sincs spórolásról. Na de lássuk, hogy MSI-éknél most épp mitől döglik a légy!


[+]

A méretes doboz a kártyán, leíráson és DVD-n kívül egy DVI->HDMI adaptert, két darab 6->8 tűs PCI Express tápátalakítót és egy CrossFire hidat rejt. Találtunk még egy mini DisplayPort->DisplayPort adaptert, valamint három darab feszültségméréshez szükséges kis vezetéket is.


[+]

Első ránézésre a kártyán nyomokban felfedezhetjük az előző generáció vonásait, de alaposabban megnézve egyre több kisebb-nagyobb különbségbe botolhatunk. A ventilátorok száma továbbra is két darabban merül ki, de azok átmérője 9 centiméterről 10 centiméterre nőtt, míg a lapátok száma 11 maradt.


[+]

A borda kialakítása nem változott jelentősebben. A sűrűn lamellált megoldás öt darab 8 milliméter átmérőjű heatpipe közreműködésével próbálja segíteni a GPU-ról érkező hőmennyiség hűtőbordán való, minél gyorsabb és egyenletesebb elosztását. A hűtő érdekessége, hogy bekapcsolást követően 30 másodpercig fordított irányba forognak a ventilátorok, melyek így próbálják eltávolítani a megragadt port a bordáról. A hűtés az elődök után a Twin Frozr IV nevet kapta.


[+]

A NYÁK jelentős részét egy méretes és súlyos fémlap borítja be, mely elsősorban a tápellátás egyes komponenseit és a memóriachipeket hivatott hűteni.


[+]

A tápellátás az R7970 Lightning egy sarkalatos pontja. Az AMD referenciája összesen 6 fázist vonultat fel, amit az MSI mérnökei annyira kevésnek találtak, hogy saját megoldásukon megtoldották még 10 továbbival. A tekercsek szerepét az aranyszínű SSC (Solid State Choke) modellekre bízták, melyek mellé az alaplapokról már ismert, tantálmagos Hi-C CAP (Highly-Conductive Polymerized Capacitor) kondenzátorokat társították. Utóbbival ellentétben az MSI által előszeretettel alkalmazott DrMOS nem kapott szerepet ezen a kártyán, helyette a referencián is látott DirectFET-et pakolták a NYÁK-ra.

A tápellátás vezérlésére szintén egy, az AMD által tervezett megoldáson látott ismerőst hívták segítségül, ugyanis a Lightning is a CHiL CHL8228 nevű chipjét alkalmazta. A tuningosoknak ez jó hír, mert ezzel viszonylag tág keretek között szabályozható a GPU feszültsége. A teljes szekció 12 voltos feszültséggel való ellátáshoz két 8 tűs csatlakozót biztosít a gyártó, melyek segítségével összesen akár 375 wattból gazdálkodhatunk. Ahogy a hűtés verziószáma szintet lépett, úgy a tápellátás is megkapta a Military Class III minősítést.

Tovább haladva a GPU-ba és a memóriába botlottunk. A grafikus processzor feladatát a Tahiti XT kódnevű chip kapta, melyen a 365 mm² területű lapka 4,31 milliárd tranzisztort tartalmaz. A GPU órajelét nem hagyta érintetlenül az MSI, ugyanis a 925 MHz-es gyári értéket egészen 1070 MHz-ig tornázták fel, ami bő 16%-os tuningot jelent. További, kisebb sebességnövekedést eredményezhet, hogy a referencián is látott Hynix H5GQ2H24MFR-R0C típusjelzésű chipek üzemi frekvenciája 1375 MHz helyett már 1400 MHz. A chipek összkapacitása nem változott, azaz 3 gigabájt maradt.


[+]

A korábbi kártyákról szintén ismerős lehet a V-Check point névre keresztelt szekció. Ezen pontok és egy multiméter segítségével a GPU, a memória és a VDDCI feszültségét monitorozhatjuk, miközben megjelenítőnkön a tripla hőmérsékletérzékelő közreműködésével a hőfokokat is nyomon követhetjük.


[+]

A kártya hátoldalára fordulva egy újdonságba ütközhetünk, ugyanis a kék-szürke, MSI feliratú műanyagborítás alatt lapul a GPU Reactor nevű fejlesztés.


[+]

A gyártó állítása szerint a GPU mögött meghúzódó kis kiegészítő tovább csökkenti az áramellátással járó zajt, és növeli a tuning melletti stabilitást.

A hátlapon is láthatunk változásokat. Első körben essen szó a DVI-I és DVI-D portról, melyek a Lightning esetében már csak single link sávszélességűek, ergo a maximálisan elérhető felbontás ezeken keresztül 1920x1200-ra korlátozódik. Ezzel szemben jó hír, hogy négy, 1.2-es szabványt is támogató mini DisplayPort aljzatot kapunk, melyekkel már a 2560x1600 sem akadály. A hat kimenetnek, valamint az Eyefinity 2.0-s verziójának hála, az MSI kártyájával egyidőben akár hat darab monitort is meghajthatunk, ráadásul mindegyik csatlakoztatott kijelzőhöz külön nyolccsatornás hangfolyamot is képes rendelni a rendszer.


[+]

A kártyát teljesen levetkőztetve láthatjuk, hogy a hagyományokat követve az MSI a NYÁK hosszúságának további növelése helyett inkább a magasságot toldotta meg körülbelül 2 centivel.


[+]

VTX3D HD 7970 X-Edition

A VTX3D fiatal versenyzőnek számít a videokártyák piacán. A bő három éve megjelent márka a TUL Corporation leányvállalata, mely anyacéghez a régebb óta ismert Powercolor és Club 3D is tartozik. Anno a VTX3D célját az ázsiai piac meghódításában határozta meg a TUL, de később a márka termékei az európai régióba is beszivárogtak. Mivel három, Radeon kártyákat kínáló márka sorakozik egy anyacég alá, így előfordulnak párhuzamok a leányvállalatok egyes termékei között. Épp erre egy példa a most következő VTX3D HD 7970 X-Edition, mely több részletében is hasonlít a Powercolor HD 7970 V2 elnevezésű kártyájára.


[+]

Az X-Edition dobozában a kártyán kívül a következők lapulnak: driver lemez, útmutató, 6->8 tűs tápátalakító, mini DisplayPort->DVI és mini DisplayPort->HDMI, valamint egy HDMI->DVI adapter. További kiegészítő a jól megszokott CrossFire híd, valamint a DVI->D-Sub átalakító.


[+]

A HD 7970 X-Edition az előző oldalon bemutatott MSI R7970 Lightninghoz hasonlóan két légkavaróval operál. Ezek átmérője 92 milliméter, lapátjainak száma pedig kilenc.


[+]

A matt NYÁK hátoldalán nem láthatunk borítást vagy más nyalánkságot. A jól megszokott CrossFire hidak, valamint a BIOS kapcsoló a jobb felső sarokban húzódik meg.


[+]

A hűtés eltávolítása után első körben a bordát vettük szemügyre. Ahogy megfigyelhető, a lamellák között összesen három hőcső fut át, melyek közül kettő kétszer is keresztezi a bordázatot. A hőcsövek nem érintkeznek közvetlenül a GPU-val, hanem az arra simuló réztalpon futnak keresztül. A GPU hűtése alatt szinte eltörpül az a kis alumíniumborda, ami a tápellátás egyes komponenseinek hűtéséért felel.


[+]

A NYÁK-ra nézve szinte azonnal láthatjuk, hogy a VTX3D kártyájánál szó sincs egyedi tervezésű áramkörről. A gyártó ebben az esetben szinte teljesen az AMD referenciájára épít.


[+]

A fentiekből következik, hogy itt is a CHiL digitális, CHL8228 jelzésű chipje vezérli a tápellátást. A referenciának megfelelően a fázisok ebben az esetben is minőségi elemekből épülnek fel, melyek egyik része az International Rectifier által gyártott úgynevezett DirectFET. Az ezt követő tekercseket a CPL szállítja. A tápellátás érintő egyetlen különbség, hogy a VTX3D a hetedik fázis helyét sem hagyta parlagon, ellenben az AMD-vel, ahol csak hat egység került fel. A plusz fázisra itt minden bizonnyal a gyári tuning miatt volt szükség.

A Tahiti XT GPU órajelét 925-ről 1050 MHz-re emelte a gyártó, ami majd 14%-os pluszt jelent. A népszerűnek számító Hynix H5GQ2H24MFR-R0C típusjelzésű GDDR5-ös chipek órajele 50 MHz-es tuningot kapott, ami egészen pontosan 1425 MHz-es frekvenciát takar.

Ahogy a NYÁK, úgy hátlap is teljesen a referenciát viszi tovább. Ez egy dual-link DVI-I porttal indít, melyet egy 3 GHz-es HDMI 1.4a, illetve két mini DisplayPort 1.2 HBR2 csatoló követ. Az legutolsó verziójú HDMI és DisplayPort interfész segítségével a kártya egy kimenetről is képes kiszolgálni a 4096x2160 pixel felbontású monitorokat. A 3 GHz-es HDMI, továbbá lehetőséget biztosít 60 darab sztereó 3D-s, Full HD felbontású képkocka továbbítására projektív módban. A kártyával a sztereó 3D DisplayPort bemenettel felszerelt kijelzők is működnek hárommonitoros Eyefinity módban. Egy megfelelő hub segítségével a VGA-ra összesen hat megjelenítőt csatlakoztathatunk, hála az Eyefinity 2.0-s verziójának. További újítás, hogy a szintet lépett Eyefinity mindegyik csatlakoztatott kijelzőhöz külön nyolccsatornás hangfolyamot is képes rendelni.


[+]

Fogyasztás, hűtés, specifikációk

Tesztkörnyezet
Videokártyák MSI R7970 Lightning (Catalyst 12.4)
VTX3D HD 7970 X-Edition 3GBD5-2DHX (Catalyst 12.4)
AMD Radeon HD 7970 3072 MB GDDR5 (Catalyst 12.4)
NVIDIA GeForce GTX 670 2048 MB (Geforce driver 301.33)
NVIDIA GeForce GTX 680 2048 MB (Geforce driver 301.33)
Processzor Core i7-2600K (3,40 GHz) – túlhajtva 4,2 GHz-en
EIST / C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva
Alaplap

MSI P67A-GD65 (BIOS: 1.C) – Intel P67 chipset

Memória

G.Skill RipjawsX 16 GB (4 x 4 GB) DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL

Háttértárak Intel SSD 510 250 GB SSDSC2MH250A2 (SATA 6 Gbps)
Seagate Barracuda 7200.12 500 GB (SATA, 7200 rpm, 16 MB cache)
Tápegység Cooler Master Silent Pro M600 – 600 watt
Monitor Samsung Syncmaster 305T Plus (30")
Operációs rendszer Windows 7 Ultimate 64 bit

Játékok

  • Battlefield 3
  • Crysis Warhead
  • Deus Ex: Human Revolution
  • DiRT 3
  • Aliens vs. Predator

A könnyebb és pontosabb mérés, valamint összevetés érdekében a Crysis Warheadnél a benchmark toolt használtuk, ahogyan DiRT 3 esetében is. A Battlefield 3-nál a Going Hunting című küldetés első perceit mértük le FRAPS-szel, míg a Deus Ex esetében a játék elején található demót vizsgáltuk hasonló módon. Az Aliens vs. Predatornál szintén FRAPS-et használtunk.

A fogyasztást most is egy konnektorba dugható, digitális VOLTCRAFT Energy Check 3000 készülékkel vizsgáltuk. A grafikonon az egyes videokártyákkal kiegészített rendszerek fogyasztása látható alaplappal, processzorral, táppal és a többi alkatrésszel együtt, de természetesen a monitor nélkül. A méréseket a Metro 2033 benchmarkja alatt mértük, mely 1920x1200-as felbontásban került lefuttatásra. Játékkal terhelt mérés közben meglehetősen sűrűn és gyorsan ingadoznak az értékek, ezért ide egy olyan értéket próbáltunk regisztrálni, melyet a legtöbbször villant fel az eszköz kijelzőjén, vagyis nem a csúcsértéket jegyeztük fel.

Terhelés alatt nagyjából 30 wattal kért többet magának az MSI R7970 az AMD kártyájánál, míg a VTX3D VGA-ja egy lehelettel még ennél is többet fogyasztott. Üresjáratban már csak néhánywattos különbségeket tapasztaltunk.

A GPU hőmérsékletének, valamint a hűtés hatékonyságának vizsgálatával tesztünk egyik fontos pontjához érkeztünk. A referencia HD 7970 üresjáratban még viszonylag halknak nevezhető, de terhelés alatt már jócskán megnő a légkavarója által generált zajszint.


MSI R7970 Lightning – VTX3D HD 7970 X-Edition

A mérést egy nagyjából 20 °C hőmérsékletű helyiségben végeztük, miközben a konfiguráció egy asztalon volt összeállítva. A hőmérsékleteket tekintve mindkét kártya jobbnak bizonyult az AMD gyári elgondolásánál. A gyári tuning ellenére az MSI kb. 15, míg a VTX3D durván 10 Celsius-fokkal alacsonyabb GPU hőmérsékletet produkált a referenciánál. A zajszintet először az MSI kártyáján vizsgáltuk. Ennél a megoldásnál az AMD saját kártyájához képest üresjáratban valamivel kisebb zajt tapasztaltunk, míg terhelve a süvítés még a referenciát is túlszárnyalta. A VTX3D kártyája az AMD és az MSI megoldásánál, üresjáratban és terhelve egyaránt halkabb volt


MSI R7970 Lightning – VTX3D HD 7970 X-Edition

A tuningot természetesen most sem mellőzhettük, bár folyékony nitrogén és egyéb, az extrém tuninghoz nélkülözhetetlen kellékek hiányában az MSI kártyájának igazi potenciáljára sajnos nem tudtunk pontos fényt deríteni. Az órajeleket a Catalyst Control Centerben állítottuk be. Első körben a PowerTune határát toltuk ki +20%-ra, hogy a vezérlés ne szabályozzon le, ha túllépnénk a fogyasztási keretet. Gyors kísérletünkkel mindkét kártyát azonos szintig tudtuk felhúzni. A memória esetében ez még talán annyira nem is meglepő, hisz 1600 MHz-ig engedi az Overdrive emelni a GDDR5-ös chipek órajelét, de a GPU is MHz-re pontosan ugyanannyit, 1150 MHz-et tudott mindkét kártyán stabilan, pedig ennek frekvenciáját még engedte volna feljebb tornázni a szoftver. Természetesen azt most is tartsuk szem előtt, hogy ahány kártya, annyi eredmény; közel sem biztos, hogy egy másik, hasonló kártyából is ilyen értékeket tudnánk kipréselni, ugyanis a tuning minden esetben lutri.

VGA megnevezése MSI R7970 Lightning VTX3D HD 7970 X-Edition Radeon HD 7970 GeForce GTX 680
Kódnév Tahiti XT GK104
Gyártástechnológia 28 nm (TSMC)
Mikroarchitektúra GCN Kepler
Tranzisztorok száma 4,31 milliárd 3,54 milliárd
GPU lapka mérete 365 mm2 294 mm2
GPU/Shader v. Turbo órajele 1070 MHz 1050 MHz 925 MHz 1006 MHz
T: 1058 MHz
GPU/shader órajele üresjáratban 300 MHz 324 MHz
Shader processzorok típusa multiprecíziós vektor stream
Számolóegységek száma 2048 1536
Textúrázók száma 128 textúracímző
és -szűrő
ROP egységek száma 8 blokk (32)
Memória mérete 3072 MB 2048 MB
Memóriavezérlő 384 bites hubvezérelt 256 bites crossbar
Memória órajele terhelve 1400 MHz (GDDR5) 1425 MHz (GDDR5) 1375 MHz (GDDR5) 1502 MHz (GDDR5)
Üresjáratban 150 MHz 162 MHz
Max. memória-sávszélesség 268 800 MB/s 273 600 MB/s 264 000 MB/s 192 260 MB/s
Támogatott DirectX 11.1
Dedikált HD transzkódoló VCE NVENC
HD képi anyagok lejátszásának hardveres támogatása AVIVO HD (UVD 3) Purevideo HD (VP4)

Játéktesztek

A kártyák teljesítményét néhány játék segítségével meg is vizsgáltuk. A méréseket először a gyári GPU- és memóriabeállítások mellett futtattuk le, majd második körben az előző oldalon elért, túlhajtott órajelekkel újramértük őket. Mivel az MSI és a VTX3D kártyáját hasonló értékekre tudtuk felhúzni, így túlhajtva – az egyszerűség kedvéért – csak egyikük eredményei szerepelnek a grafikonokon.

Összegzés

Az R7970 Lightning a HD 7970-ek körében egy igazi nagyágyú – tekintélyes mérete mellett a hűtés, valamint a tápellátás minősége miatt is helytálló ez a jelző. Az MSI nem kötött túl sok kompromisszumot a kártya tervezésekor, amivel a Lightning a kemény tuningosok egyik kedvence lehet, talán már az is. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az MSI üdvöskéjével már 1800 MHz-es GPU, és effektív 8 GHz-es GDDR5 órajelek környékén járnak az extrém tuningosok. A felsorolt megállapításokból következik, hogy aki egy halkabb és költséghatékonyabb HD 7970-et keres, annak más irányba kell elindulni, ugyanis a MSI R7970 Lightning bruttó kiskereskedelmi ára 156 000 környékén mozog. Ezek alapján az MSI már-már maximalistának nevezhető egyedi tervezésű és kivitelezésű kártyáját elsősorban a tuningot komolyan kedvelő és űző vásárlóknak ajánljuk.

A VTX3D HD 7970 X-Edition kártyája már egy más kategóriát képvisel; ahogy azt hangsúlyoztuk is, ez a VGA az AMD referenciájára épül. A legnagyobb különbség a hűtésben lakozik, ami kicsit hatékonyabb, ráadásul némileg halkabb is az eredeti változaténál. Sok más megoldáshoz hasonlóan ennek egyik hátulütője, hogy a bordáról a meleg levegő nagy része a gépházba távozik, ami a többi komponens hőmérsékletére lehet esetleg rossz hatással. A GPU-t érintő 14%-os gyári tuning számottevőnek nevezhető, míg az 50 MHz-es memóriaórajel-emelés nem túl jelentős. A tuning durván 10% plusz teljesítményt nyújt a játékok alatt, ami már tisztességesnek számít. Amennyiben mindehhez hozzávesszük, hogy a bruttó 128 000 forint körüli árával a VTX3D HD 7970 X-Edition egyike a legolcsóbb HD 7970-es megoldásoknak, akkor nem is lehet kérdés, hogy nálunk ez a kártya is az ajánlott kategóriát gyarapítja.


MSI R7970 Lightning
VTX3D HD 7970 X-Edition

Oliverda

Az MSI R7970 Lightning videokártyát az MSI biztosította, míg a VTX3D HD 7970 X-Edition videokártyát a CHS Hungary Kft.-től kaptuk kölcsön.

Azóta történt

Előzmények