MSI Modern AM271p: minden egyben PC

Egy 27”-es monitor és egy üzleti notebook kombinációja, mely sok esetben kiválthatná a noteszgépet.

Bevezető, külső

Az All in One-ok, azaz egybegépek a PC-eladások igen kis szeletét képviselik, pedig sok helyen jobban járnának ezekkel, mint a jóval népszerűbb notebookokkal. Gondolunk itt elsősorban azokra az otthoni felhasználásra vásárolt hordozható számítógépekre, melyeket kibontásuk után soha nem mozdítanak el az íróasztalról, 24/7-ben hálózati áramról üzemelnek, használójuk pedig a 15,6”-es Full HD kijelzőn olvassa az internetet és a kis méretűre összenyomott billentyűzettel, illetve a tapipaddal irányítja a böngészőt és az irodai szoftvereket.

Ebben az esetben egy AiO sokkal jobb választás lehet: nem kell az asztali gépeknél megszokott „doboznak” helyet találni, nincsenek extra kábelek, ugyanakkor a teljes értékű billentyűzet, egér és a normál méretű monitor nagyon sokat dob az ergonómián. Mindez persze csak akkor igaz, ha a gyártó nem követ el hibákat a tervezés során. Lássuk, hogy sikerült ez az MSI-nek!

Külső

Az MSI Modern AM271p egy klasszikus egybegép, tehát egy szinte teljesen közönséges külsővel rendelkező monitor hátoldalába építették be a hardvert – mely, megjegyeznénk, egy erős üzleti notebookból származik, nincs benne semmi extra érdekesség. Ennek megfelelően a dizájnt a kijelző dominálja, mely 27”-es, és három oldalán kikapcsolt állapotban szinte teljesen láthatatlan kerettel rendelkezik. Persze ha bekapcsoljuk, kiderül, hogy van azért itt keret, de így sem szélesebb 6 mm-nél, kivéve persze alul, ahol a gyártó logója is található. Webkamerának így viszont nincs hely a képernyőn, azt az MSI külön mellékeli, ami talán nem is baj, így egyszerűbb beállítani a Full HD felbontású, mechanikus lezáróval is rendelkező USB-s eszközt. Ez egyébként az egyetlen extra, amit kapunk, billentyűzet és egér nem jár a készülékhez.


[+]

Mint monitor, az AM271p egy magasságában állítható, dönthető, de el nem forgatható állványt kapott, mely VESA szabványú rögzítéssel rendelkezik, tehát a készülék falra vagy „alternatív” tartóra is könnyen átszerelhető. A talp maga szilárd, nem csúszkál, az asztallapból pedig 250 x 185 mm-es területet igényel magának.

Ha a kijelző háta mögé kerülünk, látható, hogy az egyébként vékony (15 mm-es) panel alsó részére, egy vastagabb részbe építették a hardver többi részét, és erre kerültek a kezelőszervek, illetve csatlakozók is. Az előbbiek ketten vannak: jobb oldalon hátul a kijelzőt irányító joystick található, ezzel egy, a normál monitorokhoz képest némileg lebutított menüt érünk el.


[+]

A lebutítást úgy kell érteni, hogy például a hangerőállító opció látható, de ki van szürkítve, hiszen a Windowsba épített Hangerőkeverő helyettesíti. Kényelmes, de tagadhatatlanul olcsó megoldás volt ez az MSI részéről, hogy nem készített külön firmware-t a kijelző számára. A joystickon kívül még egy darab bekapcsológomb került a kijelzőre, az viszont a bal oldalára.


[+]

Ami a csatlakozókat illeti, ezeket három részre szórták szét: van egy USB 2.0 port közvetlenül az állvány mögött, középen, ami felfelé néz, és elsődleges célja a webkamera kényelmes csatlakoztatása. A bal oldalon található még két Type-C és két Type-A port, melyek valamennyien USB 3.2 Gen2 szabványúak, azaz 10 Gbps sávszélességet kínálnak, és van itt egy kombinált analóg hangcsatlakozó is.

[+]

A hátlap bal oldala további konnektorokat rejt: egy HDMI be- (az ide érkező jel hatására a monitor külön is bekapcsol) és egy HDMI kimenet, két USB 2.0, illetve egy Gigabit Ethernet csatlakozó áll rendelkezésre.

Belső, teljesítmény

Már említettük, hogy az MSI Modern AM271P egybegépe gyakorlatilag egy normál monitor és egy üzleti notebook házasságából született. Ennek megfelelően a hardver alapját 11. generációs Intel platform adja, mely mellé két SODIMM RAM modul, egy M.2-es SSD és egy 2,5”-es SATA HDD kerülhet. A nálunk járt konfiguráció Core i7-1165G7 processzort, 2 x 8 GB DDR4 memóriát és 512 GB-os NVMe SSD-t kapott.

Specifikációk
Termék megnevezése MSI Modern AM271P
Processzor Intel Core i7-1165G7 – 2,4/4,2 GHz, 15 W TDP
Memória 2 x 8 GB Samsung DDR4-3200
Kijelző 27"-es, 1920x1080 pixeles IPS panel
Grafika Intel Iris Xe Graphics (integrált)
Adattároló 512 GB Western Digital SN530 NVMe SSD, PCIe 3.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6 AX201
- Realtek RTL8111H Gigabit Ethernet
- Bluetooth 5.1
Interfészek - 2 db USB 3.2 Gen2 Type-C
- 2 db USB 3.2 Gen2 Type-A
- 3 db USB 2.0 Type-A
- 1 db HDMI kimenet
- 1 db HDMI bemenet
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák extra webkamera, állvány magasságában állítható, VESA kompatibilitás
Méret 612 x 170 x 554 mm
Tömeg 7,42 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja www.msi.com
Termék honlapja MSI Modern AM271P
Várható fogyasztói ár 520 000 forint (szeptembertől)
Garancia 3 év

Teljesítmény

A háttértárral kezdve a vizsgálatokat, láthatjuk, hogy a Western Digitaltól érkező SSD nem tartozik a leggyorsabbak közé. Találkoztunk már ezzel a meghajtóval a ROG Flow X13-ban, ott is hasonlóan teljesített a legtöbb mérésben. Ez persze menet közben nem érezhető, csak a nagyon lemezintenzív feladatok sebességét befolyásolhatja.

Átkanyarodva az általános teljesítményre, szokásos, notebookoknál használt méréseinket lefuttatva a következőket kaptuk:

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 5512 / 28305 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 105,33 fps / 832 cb
Cinebench R20 CPU Single / CPU Multi 583 / 2109 cb
Cinebench R23 CPU Single / CPU Multi 1528 / 5374 cb
Veracrypt64 SHA 256 / SHA 512 318 / 477 MB/s
PCMark 8 Home Conventional / OpenCL 4444 / 5293
PCMark 8 Work Conventional / OpenCL 4260 / 3255
PCMark 8 Creative Conventional / OpenCL 5024 / 7565
PCMark 8 Office 2016 4602
PCMark 8 Storage 5083
PCMark 10 Extended 4718
PCMark 10 Essentials / Productivity 10 230 / 6899
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 5225 / 3632
SpecWPC 7-Zip Compress* 265,7 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 158,3 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 44,40 / 15,67 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 45,42 fps
SpecWPC Python SciPy* 86,44 s

Ha ezeket a számokat összevetjük a Tiger Lake platformot vizsgáló tesztünkben látottakkal, akkor láthatjuk, hogy az AM271P-be épített Core i7-1165G7 gyakorlatilag minden területen gyorsabb valamivel a Swift 3 SF313-ban dolgozó társánál. Ezt persze el is vártuk, hiszen itt jóval több a hely a hűtésre, öröm, hogy az MSI legalább valamennyire kihasználta a nagyobb méret adta lehetőségeket.

A számokon látott gyorsulás persze még nem farag játékra kihegyezett gépet ebből az AiO-ból, 3DMark alatt az Intel Xe máshol már látott teljesítménye köszön vissza. Forza Horizon 4 esetében Full HD felbontás és alacsony minőségi beállítások mellett 38 fps minimum és 49 fps átlagos sebességet láttunk, aki tehát szeretne időnként játszani, annak erről a szintről érdemes indulnia a finomhangolásban.

Tapasztalatok

Kijelző

Ez az AiO gyakorlatilag egy monitor, joggal mondhatjuk, hogy ez a legfontosabb komponense. Az MSI igyekezett a többi hardverhez passzoló egységet választani, tehát egy irodai, otthoni célokra megfelelő eszközt kapunk, különösebb előnyök vagy hátrányok nélkül.

Ahogy már említettük, maga a kijelző az MSI „normál” monitorokban használt firmware-ét kapta, annyi változtatás történt, hogy egyes menüpontokat kiszürkítettek. Előre elkészített profilból négyet kapunk, ezek a Cinema, Designer, Reader és az sRGB, illetve ott van még a User is, melyet kedvünk szerint szabhatunk testre.

Az alapértelmezett profilok közül a Reader a legmelegebb, míg a Designer a leghidegebb, legharsányabb, a Cinema pedig a kettő között helyezkedik el. A Designernél maradva, a maximális fénysűrűség 342 cd/m², a kontraszt 1118:1, a színhőmérséklet pedig 6753 K, tehát valamivel hidegebb az ideálisnál. A panel színtere ebben az esetben az sRGB tér 89,4%-át, az Adobe RGB tér 65,3%-át, illetve a DCI-P3 színtér 71,6%-át fedi.

Az sRGB profil színtereAz sRGB profil színtere Az sRGB profil színtere [+]

Amennyiben a grafikus feladatokra helyeznénk a hangsúlyt, érdemesebb a User profilt választani, ahol a Windowsban maximumra állított fényerő után a kijelző menüjében (nálunk) az 51-es kontraszt, illetve az 55/50/49 R/G/B színbeállítások hozták meg a 120 cd/m², 6500 Kelvin párost. Ezzel kis mértékben, 87,4%-ra csökkent az sRGB lefedettsége, de a színhűség nem az igazi – akinek ez kiemelten fontos, az viszont nem ússza meg a kalibrációt, mi ezt elvégezve (az ICM fájlt innen lehet letölteni) végül egy 87%-os sRGB lefedettséget kaptunk 1,3-as átlagos delta E értékkel.

User profil kézi beállítás utánUser profil kézi beállítás után User profil kézi beállítás után [+]

Amennyiben a színhűség helyett az sRGB lefedettségére helyeznénk a hangsúlyt, használhatjuk a kijelző gyári sRGB profilját: ekkor a Full HD felbontású IPS panel 241 cd/m² maximális fénysűrűségre vált, mely mellé a nem túl acélos 780:1 kontrasztarány társul, az sRGB lefedettség viszont immár 94,2%-os. Cserébe a színhűség romlik: a fehér hőmérséklete 5970 K lesz, az átlagos delta E pedig 1,87-re nő.

Színhűség sRGB profilnál
Színhűség sRGB profilnál [+]

Színhűség az általunk készített ICM fájllal
Színhűség az általunk készített ICM fájllal [+]

Használat közben

A teljesítmény mérésekor már említettük, hogy az MSI láthatóan igyekezett kihasználni a notebookokhoz képest nagyobb rendelkezésre álló teret, így combosabb hűtést kapunk. Sajnos a kihasználás azért nem sikerült tökéletesre, mert egybegépünk egyáltalán nem néma: normál használat során ugyan alig hallhatóan dolgozik a ventilátor, viszont amint komolyabb terhelést kap, rögtön feltűnővé válik a hangja. Nincs szó extrém zajszintről, és a hang is inkább csak egy általánosabb zúgás, mintsem süvítés, de semmiképpen sem fog megbújni a háttérben.

Mindezért cserébe viszont megnézve a fogyasztási és egyéb görbéket, látható, hogy a Core i7-1165G7 is jobban a lovak közé dobja a gyeplőt, és a kizárólag a CPU-t érintő terhelésnél egy körülbelül 20 másodperces 40 wattos kiugrás után 27-28 watt körülre áll be a fogyasztás, melyet aztán végig tart is a processzor, különösebb throttling nélkül, és ugyanezt látjuk akkor is, ha a GPU-t is bevonjuk a játékba.

Ez a magas fogyasztás ráadásul nem jár extrém melegedéssel: ahogy az alábbi grafikonon is látszik, azt a bizonyos 40 wattos szegmenst leszámítva a CPU 85 °C körüli hőmérsékleten marad, ami teljesen elfogadható érték. Ami pedig a fogyasztást illeti, terhelés nélkül 28 wattot, nagy terhelésnél pedig 58 wattot mértünk a fali aljzatnál, ami teljesen elfogadható.

Hang, értékelés

Hang

A Modern AM271p beépített hangszórókat is kapott, melyek azonban semmivel sem szólnak jobban, mint a notebookokba épített apró hangsugárzók. A maximális hangerő még csak-csak rendben lenne, de a dinamikatartomány igen korlátozott, és ami pedig ennél is rosszabb, az a frekvenciaátvitel: körülbelül 220-230 Hz alatt már szinte semmi sem hallatszik, egyértelműen jobban járunk egy headset és/vagy külső hangrendszer (melyet akár a HDMI kivezetésen át is csatlakoztathatunk) bevetésével.

Értékelés

Nem rossz gép az MSI Modern AM271p, mely tulajdonképpen egy elég jó teljesítményű notebookot és egy jó minőségű 27”-es kijelzőt ötvöz magában, és remekül megállja a helyét ott, ahol igazából nincs szükség az előbbi hordozhatóságára, de valamiért nem szeretnének asztali gépet.


[+]

Az értékeléshez tulajdonképpen ketté kell választanunk a gépet: a kijelző egy jó, de kiválónak nem nevezhető monitor, melynek irodai használatra, otthonra, filmnézésre, internetezésre bőven jó a minősége, az sRGB profillal vagy kalibrációval pedig hobbiszintű multimédiás munkára is hadra fogható. Van elég csatlakozó, jó minőségű a webkamera, az állvány pedig lehetővé teszi az ergonomikus használatot.

A hardver többi része egy erős üzleti notebook benyomását kelti, mely ráadásul gyorsabb is, mint a legtöbb Core i7-1165G7-re épülő modell, köszönhetően a jobb hatásfokkal dolgozó hűtésnek. Igaz, ez utóbbival kapcsolatban azért örültünk volna egy csendesebb megoldásnak, hely ugyanis lenne arra, hogy a nagyobb bordákkal és nagyobb ventilátorral biztosítsák a felesleges hő elszállítását.


[+]

Ami viszont az időnként megnövekvő zajszintnél nagyobb gond, az az igencsak magas ár: hasonló hardverrel szerelt noteszgépet ennél jóval olcsóbban is vásárolhatunk, így hiába a jobb ergonómia, könnyen előállhat az a helyzet, hogy jobban megéri majd nekünk egy notebook, monitor, egér és billentyűzet megvásárlása, mellyel a kényelmes használat is megmarad, de a hordozhatóságban sem kötünk kompromisszumot.


MSI Modern AM271p egybegép

Wombath

Az MSI Modern AM271p egybegépet az MSI bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés