Először égett le egy újságnál a GeForce RTX 5090

A DSOGaming a teljes bekötési folyamatot dokumentálta, ami érdekes kérdéseket vet fel.

Nem számít újdonságnak, hogy a GeForce RTX 50-es sorozatú VGA-k pont úgy leéghetnek, ahogy a GeForce RTX 40-es társaik. Ehhez a problémához nagyban hozzájárul az a tényező, hogy egy tápkábel négy vezetékét elvágva is működőképes marad a GeForce RTX 5090, vagyis lényegében a hardver nem alkalmaz semmilyen terheléskiegyenlítést, illetve nincs beléjük tervezve egy olyan biztonsági mechanizmus, ami kötelezően leállítaná a rendszert, ha az egyik vezetéken a specifikációban megadott 9,5 A-nél nagyobb érték futna át huzamosabb ideig.

Az tehát már ismert, hogy ezek a hardverek miért égnek le, viszont hivatalosan még mindig fennáll az a magyarázat, hogy ezt a gondot felhasználói hiba okozza, ugyanis csak akkor fog az egyik vezetéken 9,5 A-nél nagyobb áramerősség átfutni, ha a csatlakoztatás nem optimális. A gondot leginkább az jelenti, hogy ránézésre nem lehet megmondani, hogy mikor sikerül a csatlakozó bekötése optimálisan, és mikor nem. Emiatt felmerült már az a tényező, hogy itt mégis a konnektor tervezési hibájáról lehet szó, hiszen elméletben nem lehet biztosan garantálni, hogy minden egyes csatlakoztatás jól sikerül, de egyelőre ebben az ügyben nem történt előrelépés a gyártók részéről, vagyis hivatalosan mindenki ragaszkodik ahhoz, hogy a leégésekért a felhasználó felel. Mindez azért nem okoz nagyobb gondot, mert a gyártók annak ellenére kicserélnek minden leégett VGA-t, hogy a hiba egyértelműen a vásárlókra van hárítva. Ez tehát papíron egy olyan tényező, amikor a gondot elméletben az ügyfél okozza, mégis vállalják a gyártók, hogy felelnek érte.

A számtalan leégéssel járó esett között most történt egy olyan, amikor az egész folyamat ellenőrizve volt, ugyanis a DSOGaming bejelentette, hogy több hónapnyi használat után tönkrement a GeForce RTX 5090-jük, méghozzá a megszokott módon, vagyis a tápcsatlakozó elégésével.


(forrás: DSOGaming) [+]

John Papadopoulos, a szóban forgó média szerkesztője megjegyezte, hogy mivel ismerte a GeForce RTX 40 és 50 sorozatnak ezt a problémáját, minden esetben külön figyelt arra, hogy a lehető legjobban legyen a csatlakozás. Ez egyrészt nagyon fontos lépés volt részéről, másrészt a közölt képen így is felfedezhető egy rés, ami megmaradt az aljzat és a konnektor között. Ezt nem is tagadta a szerkesztő, viszont megjegyezte, hogy fizikai képtelenség volt teljes egészében összekötni a táppal a VGA-t, ami felvet egy igen érdekes kérdést. Nem kizárt, hogy bizonyos VGA-k vagy kábelek esetében, valamilyen gyártási probléma következtében a tökéletes csatlakoztatás szimplán lehetetlen.

Elméletben nem lehet teljesen kizárni azt, hogy egy adott kábel valamiért nem illeszkedik tökéletesen a VGA-n lévő konnektorba, de ennek az esélye elképesztően csekély. Ugyanakkor erre az esetre hasznos lehet a VGA dobozában mellékelt tápadapter használata, amely ilyen szempontból bevizsgáltnak számít. Itt megjegyzendő, hogy ez az adapter a régi, 8 tűs PCI Express konnektorokat használja fel, és ezeket alakítja át 12V-2x6-os opcióvá, viszont elvileg nincs nagy különbség az átalakítás és a direkt bekötés között, mindkettő biztonsággal használható. Sokkal inkább számít az, hogy a 12V-2x6-os konnektor tökéletesen illeszkedjen, mert ha ez nem valósul meg, akkor megnő a leégés esélye.

Hirdetés

Azóta történt

Leégett az első Radeon a hírhedt 12V-2x6 tápkonnektorral

Az NVIDIA partnerei évek óta szenvednek ettől, és most az ASRock is beleesett a problémába.

A kevés elérhető GPU miatt nem hoz saját GeForce RTX 5090-et a Noctua

Az ASUS-szal együttműködésben kiadott GeForce RTX 5080 egyelőre nem kap nagyobb testvért.

Nem érdemes hűtést cserélni a GeForce RTX 5090 Founders Edition VGA-n?

Az NVIDIA saját dizájnja a hűtőrendszert tekintve átgondoltnak számít, viszont a technológiai innováció magával hozta a sérülékenységet.

Ilyet se látunk minden nap, már füstölt a GeForce, de a játék még futott

Az érintett felhasználó az X bejegyzés elkészítésekor szomorúan vette tudomásul, hogy itt bizony baj van.

Előzmények

Kell-e új tápkábel a GeForce RTX 50-es sorozatú VGA-khoz?

Cégenként eltérő a válasz, a VGA-gyártók pedig a tápgyártókra helyezik a döntés súlyát.

A gyári kábelek fontosságára hívják fel a figyelmet az új GeForce-ok gyártói

A cégek figyelmeztették a kereskedőpartnereiket, hogy tudassák az ügyfeleikkel a mellékelt tápadapterek előnyeit.

Úgy gondolja az NVIDIA, hogy az új GeForce-okon nem olvadhat meg a tápcsatlakozó

Erről a vállalat szóvivője egy dél-koreai rendezvényen beszélt, kiemelve azt, hogy változtattak magán a csatlakozón.

Ellenőrizhető a tápkonnektor bekötése az egyes GeForce RTX 50-es VGA-kon

Az MSI külön kábellel próbálja segíteni a felhasználókat, de a Zotac módszere tűnik a legjobbnak eddig.