LCD, OLED, Micro LED
Kvantumpontok, Mini LED-ek
Az idei évben debütált a Mini LED háttérvilágítási technológia – hasonló szintű, komolyabb "hardveres", tehát a panelek szerkezetét érintő változásokra nemigen számíthatunk jövőre, várhatóan inkább a már meglévő technológiák finomítgatására, csiszolására fókuszálnak majd a cégek. Az biztos, hogy jövőre lesznek új generációs Samsung, TCL és LG Mini LED televíziók, tehát az eljárással elégedettek a piaci szereplők, és 2022-ben jó eséllyel tovább növelik a kijelzők mögé épített diódák és egyedileg vezérelhető csoportok számát.
Az is várható, hogy kisebb-nagyobb mértékben emelik a maximális fényerőt, mert a HDR pontosabb, látványosabb megjelenítéséhez ez kulcsfontosságú, és e téren azért még van hova fejlődni. De, hogy teljesen őszinték legyünk, azért az LCD már egy kifutóban lévő technológia, amiből mára a kvantumpontokkal, nanocellákkal és a Mini LED háttérvilágításal szinte kipréselték a legtöbbet. Nem tűnik úgy, mintha ezen a téren radikális újításokkal találkozhatnánk akár jövőre, akár később.
Hirdetés
OLED
OLED-fronton viszont komoly változásokra számíthatunk. 2012 óta egy rövid időszakot leszámítva csak az LG (Display) által gyártott OLED tévépanelekkel szerelt televíziókat lehetett kapni, ez 2022-ben viszont szinte biztosan változni fog. Az LG természetesen továbbra is folytatja a saját, White OLED (fehér OLED + színszűrők) technológiájára épülő panelek gyártását, amelyeket több mint 15 cégnek ad el világszerte, akik ezeket a saját képfeldolgozó elektronikájukkal kombinálják. Viszont hosszú évek várakozása után végre megérkezik melléjük a Samsung is, ugyanis már szinte biztos, hogy a cég színre lép QD-OLED (kék OLED + kvantumpontos színszűrők) eljárásával.
A hírek szerint első évben már rögtön félmillió ilyen televíziót küldenek majd csatába, és emellett állítólag az is felmerült, hogy ők is készítenének LG paneles OLED készüléket is. Emellett olyan pletykák is szárnyra kaptak, hogy más vállalatoknak is eladnának QD-OLED kijelzőket; egész pontosan a Sony-t emlegetik, ami nem is lenne meglepő, hiszen már évek óta hallani, hogy a japán cég érdeklődik a Samsung által fejlesztett QD-OLED megjelenítők iránt.
Azaz jövőre kezdődhet az OLED tévépanelek háborúja, mert abban biztosak lehetünk, hogy mindkét cég igen intenzív kommunikációs kampányt fog folytatni, hogy meggyőzzön mindenkit arról, hogy miért az ő megoldását érdemes választani. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a tévépiac egyik nagyágyújának számító TCL konszern kijelzőgyártó vállalata, a CSOT is bemutatott idén már több működőképes, nagyméretű, saját panelre épülő OLED televíziót, amelyet a Japan OLED mérnökeivel fejlesztettek, így benne van a pakliban az is, hogy a kínai holding is beszáll a buliba saját OLED megjelenítőivel, ami aztán tényleg megkavarhatja a dolgokat.
Az OLED technológiában egyébként is nagyon komoly fejlődési potenciál van minden téren. Az előrejelzések szerint idén már mintegy 6,5 millió OLED tévé találhat gazdára, ami 85 százalékos(!) növekedést jelent az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ez a szám nyilván jövőre is jelentősen nőni fog, hiszen az árak évről-évre csökkennek, ma már ott tartunk, hogy akár 280 000 forintért is lehet új készüléket venni, az új szereplő(k) színre lépése pedig még olcsóbb modellek megjelenését eredményezheti. Ráadásul már az is biztos, hogy 2022-ben jönnek a minden korábbinál kisebb és nagyobb OLED televíziók is, ugyanis lesznek 42 és 97 hüvelykes képátlójú termékek is, ennek köszönhetően pedig minden korábbinál szélesebb rétegek számára jelenthetnek vonzó alternatívát e modellek.
Micro LED
Amikor a Sony és a Samsung évekkel ezelőtt nagy dérrel-dúrral bemutatta a Micro LED, azaz valódi LED kijelzőit, akkor lehetett abban reménykedni, hogy hamarosan ezek reális alternatívát jelenthetnek a televíziók szegmensében is. E megoldásnál ugyebár minden pixel mögött egyedileg vezérelhető fénykibocsátó diódák kapnak helyet, ami nagyon jó kontrasztot és fátyolosságtól mentes, markáns színeket eredményez. Ráadásul több cég, többek között az Apple, a TCL és a Xiaomi is intenzív kutatást folytat e területen, most azonban világosan látszik, hogy egyelőre még nem tudták a LED-eket a megfelelő méretűre csökkenteni.
Még mindig óriásiak az ilyen technológiára épülő kijelzők, miközben felbontásukkal nem tudnak az LCD és OLED eljárást használó megoldásokkal versenyezni. Ráadásul előállítási költségüket sem sikerült elfogadható mértékben csökkenteni, úgyhogy a bárki által megvehető, átlagos otthonokba szánt Micro LED televíziók biztos, hogy nem 2022-ben kezdik meg hódításukat. A Samsung bizonytalan időre eltolta 73 hüvelykes, tehát még mindig meglehetősen nagy készülékének bevezetését, és az is sokatmondó, hogy a TCL által frissen bemutatott, 75 hüvelykes, tehát szintén hatalmas Micro LED kijelző felbontása is csak 2400x1440 képpont. Ez pedig a mai világban, amikor hozzá vagyunk szokva a 4K-hoz, egyszerűen kevés.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!