Prémium életérzés Windowszal: teszten a Surface Book 2

A Microsoft noteszgépei mindig is különlegességnek számítottak.

Tapasztalatok

Kijelző

A Surface Book 2 15 a Microsoft által PixelSense fantázianéven futó, 3:2-es képaránnyal rendelkező, 15”-es érintőképernyőt használja, amely egy 3240x2160 pixeles, LG gyártmányú IPS panelre épül. A kijelző 394 cd/m² maximális fénysűrűségre képes és 1587:1 kontrasztaránnyal bír, mindezek mellett pedig az sRGB színtér 90%-os lefedésével számolhatunk. Utóbbi paraméter talán nem a legjobb, de (főleg, ha a teljes színtér térfogatát vesszük, amely az sRGB 96,3%-a) általánosabb célú képszerkesztésre így is megfelelő.


[+]

Az uniformitás és a színhűség is bőven az elfogadható tartományban van, sőt kifejezetten jónak mondható: az előbbinél a maximális eltérések 10-13% körül mozognak, míg a színeknél a delta E érték átlagosan 2,02, tehát tulajdonképpen a panel kalibráció nélkül is használható.


[+]

Érzékelhető mértékű PWM-et nem mértünk, így az erre érzékenyebb szeműek sem fognak fejfájást kapni az alacsonyabb fényerőnél villogó háttérvilágítás miatt.

Hirdetés

Használat közben

Erős hardvert épített vékony házba a Microsoft, ez pedig olyan kombináció, amibe sokaknak beletört már a bicskája. A Surface Book 2 előnyére válik viszont, hogy nem spóroltak a szellőzőnyílásokkal, bőven került belőle a táblagép több oldalára is, ezen kívül pedig a teljes alumínium hátfal is hőelosztó és -leadó felületként funkcionál, csökkentve a nem kívánatos melegedést. Azt sem árt tudni, hogy a dedikált GPU az alsó egységben foglal helyet, saját külön hűtéssel.

Mindennek köszönhetően általános használat közben, ajánlott energiaprofilnál maradva teljesen némán üzemel a notebook. Nagy, valamennyi magot igénybe vevő terhelésre kapcsolva 3 GHz-re ugrik a CPU órajele, majd ez körülbelül 15 mp után 2,5 GHz köré esik vissza. A processzor hőfoka 42 °C-ról indul, és az első másodpercekben 86 °C-ig melegszik, hogy aztán a visszavett órajellel 73 °C körül stabilizálódjon. Ezen a profilon a hűtés hangja is nagyon halk marad. Általános, CPU+FPU terhelésen is ugyanez a helyzet, és ha a GPU-kat is bevonjuk a játékba, akkor 1,5 GHz-re csökkenti a CPU órajelét a rendszer az IGP terhelése miatt.

Ha „legjobb teljesítmény” profilra váltunk, akkor már alapszinten is hallani a ventilátort, hiszen szinte folyamatosan 3,8 GHz-en megy a CPU, aminek hőmérséklete 50 °C körül mozog. Általános terhelésnél ugyanaz figyelhető meg: 3,1 GHz körül ingadozó órajel, 90 °C-ra melegedő CPU, de a különbség, hogy itt jól hallhatóan dolgozik a ventilátor, így 85 °C-on stabilizálódik végül a CPU 2,8 GHz mellett.

Érdekesen alakul eközben a burkolat hőmérséklete – érdekesen, de nem váratlanul, hiszen, mint említettük, az egész ház egy darab alumíniumból készül, így elég egyenletes hőfokokat kapunk. A tablet hátoldalán például nagy terhelésnél mindenhol 42-43 °C-ra számíthatunk – tehát még ekkor is kényelmesen kézben tartható marad a táblagép, és az alsó egység hátoldala is hasonló hőfokig melegedett egy hosszabb játék után.


[+]

Tekintettel arra, hogy az eddigi mérések felső határértéket jelentenek, megnéztük azt is, hogy mire számíthatunk egy komoly, de életszagúbb terhelésnél – például a Strange Brigade futtatásakor. Mint látható, induláskor ugyan belekóstol a CPU a 90 °C-os tartomány felső részébe is, de alapjában véve azért inkább 75-80 °C között stabilizálódik ilyenkor is a hőmérséklet (bár ekkor már rendesen hallható a ventilátor), mindez pedig 3,6-3,7 GHz-es átlagos frekvencia mellett.


[+]

A GPU esetében 1800-1900 MHz-ig emelkedik az órajel a játék során, a hőmérséklet pedig 70-75 °C-ig nőhet. Csak érdekességképpen megemlítjük, hogy ekkor a CPU 22, a GPU pedig 70 wattot fogyaszt, hosszú üzemidővel tehát nem számolhatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés