Mi lesz a cserebörzékkel?

...névtelenül

Illegális csere névtelenül

Hirdetés

Persze még egy drákói ítélet sem lenne képes megakadályozni az illegális cserét. Az igazságszolgáltatás rideg módszereitől való félelem mindig csak átmeneti a fájlcserélők lelkében. Ráadásul az ilyesfajta fellépések mindeddig csupán egy új technika létrejöttéhez vezettek. A Napster tilalma után jelent meg a Gnutella, majd a későbbiekben a KaZaA és az eDonkey. Miután ezek felhasználóit a médiaipar a bíróság elé citálta, a BitTorrent kezdte virágkorát élni.

A P2P-hálózatok következő generációja az anonimitást kínálja kiegészítő szolgáltatásként. Hogy ez miként realizálható, azt a Mute és az ANts P2P segítségével két rendszer is demonstrálja. Ezek decentralizáltan osztják szét a forgalmat a peerek (cserepartnerek) között, a felhasználók a legmesszebbmenőkig névtelenek maradnak. A folyamat a következőképpen történik: ahelyett, hogy az adatcserekor közvetlenül összekötnék a peereket, a Mute és az ANts P2P decentrális csomópontokon (node-okon) keresztül vezeti el az adatokat. Ezek a node-ok a hálózat felhasználói, minden egyes node egyfajta proxyt jelképez. A node-ok csak a néhány szomszéd csomópont IP-címét ismerik. A küldő nem tudja, hogy hová küldi az adatait, a fogadó pedig nem ismeri a küldőt. Egy felhasználó sem tudja, hogy a szomszédos node csupán egy másik felhasználó proxyja (vagyis postása), vagy pedig maga a file-seed (a küldő) rejlik mögötte. Képletesen szólva: a fájlok átvitelét a hangyaboly összevisszaságához hasonlóan kell elképzelnünk, ezért is nevezik a szolgáltatást ANts P2P-nek.

Hogy a filmek, a dalok és a programok mégiscsak célba találjanak, minden egyes cserepartner virtuális ID-t kap az egyes műveletek előtt. A további biztonság érdekében mindkét rendszer kódolja a kicserélt adatokat. Az eddigi, az anonim fájlmegosztó rendszerek meghonosítására irányuló kísérletekkel ellentétben a Mute és az ANts P2P-rendszerek egyszerűen használható kliensei hamarosan nagyszámú felhasználótáborra tehetnek szert. Az eddigi nyomozási módszerek már nem hatásosak egy ilyen hálózatban – a logfájlok nem adnak felvilágosítást arról, hogy ki tett fel egy fájlt az internetre. Az új technikák megnehezítik a szerzői jogok elleni vétségek megtorlását.

Az új generáció

Mivel az adatátviteli protokollok csökkentik a forgalmat az egyes kiszolgálókon, a BitTorrent, az ANts és a Mute egyre kedveltebbé válnak a nagy adatmennyiségek elosztóinak körében, a jövőben például a videostreamek kommersz felkínálóinál. Az open-source közösség máris lépett: egyes Linux disztribúciókat már ma is P2P-hálózatokon keresztül terjesztenek (nem kíván leszakadni a kezdeményezéstől egyébiránt a Microsoft sem: a letöltéseket és frissítéseket az idén júniusban bemutatott Avalanche rendszer teheti a jövőben jelentősen gyorsabbá).

Ezek a protokollok azonban még nem teljesen tökéletesek. Kevés résztvevő peer esetében az anonimizálás csak alacsony szinten működik, ráadásul a túl nagy redundáns forgalom feleslegesen terheli a hálózatokat. Az ANts és a Mute a kódolt transzfert és a kerülőutakon keresztül vezető adattovábbítást illető ötleteikkel a P2P-hálózatok új generációját jelentik. És mindegy, hogy a felhasználók legális szolgáltatásokat használnak-e, például a Peer Impactet vagy az új, anonim rendszerek egyikét: úgy tűnik, a jövőben már nem kell megtorlástól tartaniuk.

Azóta történt