Mercusys MR70X router: üdvözlet az AX világában

A piac egyik legolcsóbb Wi-Fi 6-os routere belépőt kínál a 802.11ax szabványhoz – de hol itt a csapda?

Teljesítmény, értékelés

Szokásos hálózati tesztünket megszokott, régi, kétszintes, a Wi-Fi igényeit kicsit sem figyelembe vévő lakásunkban végeztük a már korábban is használt konfigurációval, amelynek felépítése az alábbi ábrán látszik:


[+]

A tesztmetodikán viszont annyiban változtattunk, hogy ezúttal nem kapcsoltuk le saját otthoni hálózatunkat, így szimulálva azt a zsúfolt rádiós környezetet, melyben a 802.11ax eszközöknek helyt kell állniuk. Ez az otthoni hálózat egy AVM alapú mesh rendszer, melynek rádiós részén a notebook és mobiltelefon(ok) mellett egy Shelly eszközökre épülő okosotthonos „infrastruktúra” is lóg, összesen hét eszközzel. A mesh két routerből és két repeaterből áll, összegezve tehát tényleg bőven akad rádiós berendezés a Mercusys MR70X környezetében, melynek ax-es kliensként a korábban tesztelt Acer TravelMate P414-51 notebookot kellett ellátnia hálózati hozzáféréssel.

Hirdetés

Az egyes pontokban mérve az iPerf3-mal a következő sebességeket kaptuk:

Mérési helyszín Sávszélesség lefelé (Mbps) Sávszélesség felfelé (Mbps)
2./vezetékkel 908 917
2./vezeték nélkül 674 698
3. 668 618
4. 522 497
5. 487 468
6. 12,5 22,2

Mint a számokból is látszik, az MR70X árához képest egyáltalán nem teljesít rosszul, az alsó szinten gyakorlatilag minden pontban jó sávszélességet kaptunk, ami a nagyobb rádiós „átütőképesség” hatása. Más a helyzet az emeleten, ahol a kiválóan szigetelő salakos-kazettás födém a 802.11ax esetében is megálljt parancsol a száguldásnak, így itt továbbra is csak valamilyen kiegészítő vezetékes vagy mesh megoldás jöhet szóba.

Hogy heterogénebb környezetben is teszteljük az MR70X-et, meglévő otthoni hálózatunkat is átalakítottuk egy kicsit: routerként a Mercursys termékét állítottuk csatarendbe, az emeletre pedig vezetéken került fel a hálózat, hogy ott az egyik AVM router AP üzemmódban oszthassa tovább a hozzáférést. Ebben a szituációban sem szerepelt rosszul ez az olcsó útválasztó, mind a Shelly IoT eszközök, mind a notebook, mind az asztali PC, mind pedig a NAS megbízhatóan tudott kommunikálni egymással. Különösen tetszett, hogy az okosotthonos rendszer falba épített elemei is megfelelő jelerősséget jeleztek – ezt korábban csak a mesh volt képes biztosítani a földszinten és a kertben, ac-s routerünk jele a kertbe már csak korlátozottan ért el.

Értékelés

Mindössze 11 000 forintba kerül a Mercusys MR70X, ezzel a piac jelenleg egyik legolcsóbb Wi-Fi 6-os routere. Kell kompromisszumot kötnünk ezért cserébe? Természetesen kell: a készülék fizikai szinten meglehetősen fapados, mindössze négy vezetékes portot kapunk (melyek közül egyet lefoglal a WAN), USB pedig nincs, így nyomtató- vagy adattároló megosztása, netán 5G/4G backup szóba sem jöhet. Akinek ezek fontosak, azoknak viszont mélyebben kell a zsebükbe nyúlni!


[+]

A legtöbb felhasználó azonban valószínűleg nem tartozik közéjük: ha egy NAS és egy asztali PC mellett inkább csak vezeték nélküli hálózati eszközökből áll hálózatunk, ráadásul környezetünk is zsúfolt más Wi-Fi hálózatokkal, ezért abban gondolkodunk, hogy ideje előrelépni a 802.11ax felé, akkor az MR70X egy jó belépő lehet. Sebessége, szolgáltatási szintje árához képest maximálisan rendben van, hatótávolsága pedig kifejezetten jónak bizonyult, méréseinkben bizonyította, hogy az új technológiának hála – legalábbis sávszélesség és lefedettség tekintetében – nem marad el a régebbi, drágább routerek mögött, kedvező ára miatt pedig az sem gond, ha pár éven belül lecseréljük.


Mercusys MR70X router

Wombath

A Mercusys MR70X routert a gyártó biztosította a teszthez.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés