Hirdetés
Mac Pro belülről
Bár az Apple reklámügynöksége kérte, hogy ne szedjük szét a Mac Prót, de nem tudtunk ellenállni csábításának. Annyit azért megfogadtunk magunknak az oldallap leemelése előtt, hogy szerszámot nem használunk a bontogatáshoz. Kíváncsiak voltunk, meddig lehet elmenni puszta kézzel. Az oldallap például nagyon könnyen és szépen eltávolíthatónak bizonyult. Elég volt meghúzni a hátlapon lévő (zárral nem biztosított) kallantyút, és máris az alábbi látvány tárult elénk.
Bizony, ilyen rendet nem sok klasszikus PC-ben látni! Igaz, az egyedi építésű szerverek és munkaállomások más gyártóknál is korrekt kialakításúak, de a Mac Pro űberelt mindent, amit lassan két évtizedes pályafutásunk alatt láttunk. Belül is az alumínium volt az úr. Mindent gondosan beburkoltak, csak a Radeon HD 5870 maradt szabadon, aminek elrendezéséből látszik, hogy a Mac Prónak éppen az ellentétes oldala nyílt ki, mint a konvencionális PC-knek. A VGA kiszabadításához elég volt a hátulját tartó fémlemez két csavarját oldani, majd kibiztosítani az átellenes oldali távtartót. Miután eltávolítottuk a nagy Radeont, négy hosszú PCI Express 2.0 csatoló vált láthatóvá. Belőlük kettő 16-szoros, kettő pedig 4-szeres sebességű. A mögöttük lévő, biztosító fémrúd a hátsó műanyag támasztóval együtt mozog.
Nem volt ennyire érdekes a következő, felső rész. Ott az első burkolat határozott megrántásával a két 5,25 hüvelykes meghajtónak helyt adó dobozt emelhettük ki, a felső helyen egy Hitachi LG GH41N DVD-íróval. Előlapját úgy alakították ki, hogy tálcája kiférjen a Mac Pro elején, de a sok lyukon keresztül mégse menjen tele porral. Sajnos az 5,25 hüvelykes rekesz mögött lévő tápot csavarok tartották (ráadásul speciális fejűek), így nem álltunk neki a kiszerelésének. Az volt az érdekessége, hogy elölről szívta be ventilátora a levegőt, amit hátrafelé fújt ki.
A felső és a VGA-s részleg határán egy masszív keresztmerevítő fut, erre kapaszkodik fel a négy merevlemezkeret. Ezekre 3,5 vagy 2,5 hüvelykes tárak függeszthetőek. Gépünkben egy 512 GB-os Toshiba SSD és egy Hitachi merevlemez volt.
Legalul találtuk a legérdekesebb hardvert. Az oldallapot leoldó kar két kisebb testvére tartotta a processzoros-memóriás modult. Az aktuális Mac Prónak két, Xeon processzorokat fogadó aljzata van. Az alapgépet egy négymagossal, a csúcskonfigot viszont két hatmagossal szállítják. Nálunk az utóbbi járt két 2,93 GHz-es csúcs Xeon X5670-nel. Mellettük négy-négy foglalat várja az ECC-s DDR3 memóriamodulokak, esetünkben mindkét processzor mellé három darab 2 GB-os modult telepítettek.
A két nagy CPU hűtéséről óriási bordatornyok gondoskodnak, melyekben a két 60 mm-es ventilátor kevésnek tűnhet a megfelelő légáramlat kialakításához. Ám nem kell aggódni, mert a processzoros szakasz előtt és mögött is van egy-egy vaskos, 12 centiméteres ventilátor. A processzoros modult egy masszív, rengeteg tűs csatlakozó köti össze a videokártyás, SATA csatlakozós nyomtatott áramkörrel.
Nagy örömünkre puszta kézzel is sikerült alaposan lecsupaszítani a Mac Prót. A processzoros modul mögött, bal oldalán látható még a notebookos Mini PCI Express foglalatba illesztett, n-es Wi-Fi adapter. Még ebben az állapotban is alig láttunk vezetéket kikandikálni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!