Logitech: minden, ami kilóg a gépből

Alaplap, processzor

Ugyan a hóhelyzet nem erről árulkodik, de lassan mégis itt a tavasz. Az utóbbi hetekben téli álmot alvó hardverpiac elkezdett nyújtózkodni; jönnek a nagy szakmai seregszemlék sok-sok újdonsággal, a nagykereskedők pedig kellemes akciókkal igyekeznek kiüríteni raktáraikat, hogy helyet csináljanak az újdonságoknak. Ezen a héten is nagykereskedelmi partnereink áraira számoltunk tíz százalék hasznot és huszonöt százalék áfát.

Alaplapok és processzorok

A két hete bemutatott Abit AN8-nak és AN8 Fatal1ty-nak már ismert az ára: 37 000 Ft illetve 47 500 Ft, ami nem mondható éppen kedvezőnek, de máris itt van egy újabb Socket 939-es, PCI Express-es Abit lap, az AX8, melynek ugyan még nincs ára, de VIA K8T890 + VT8237 lapkakészletére való tekintettel alacsony értéket várunk. Az alaplap rendelkezik mindennel, amit egy modern deszkának tudnia kell: van rajta egy PCI Express x16 és további három egyszeres sebességű foglalat, valamit két hagyományos PCI, támogatja a 1 GHz-es HyperTransportot, a déli hídon keresztül kettő, valamint egy külső vezérlővel további két SATA-merevlemezt tud kezelni akár RAID-ben is, boldogul négy hagyományos PATA egységgel, kapott gigabites hálózati csatlakozót, USB 2.0 és FireWire portokat, integrált hangkártyája nem valami extra, de legalább optikai ki- és bemenet is jutott hozzá. Mindemellett az AX8-at ellátták az Abit szokásos μGuru rendszerfigyelő technológiával is.


Abit AX8 – passzív hűtésű északi, meztelen déli híd

Hogy ne árválkodjon az egyetlen VIA K8T890-es lap, vagy a piaci verseny miatt, de mindenképpen a választék szélesítése miatt hozta ki az Asus az A8V-E lap Deluxe változatát, melynek ára a VIA chipkészlethez képest meglehetősen magas, de felszereltsége már indokolja. A 39 800 forintos vételár ellenében az Abit lapjánál felsoroltak mellé egy integrált WiFi-g egységet és hozzá egy antennát is kapunk; a Guru helyett AI NOS-t, több nyelven beszélő BIOS-t és további tuning- és biztonsági szolgáltatásokat birtokolhatunk.


Asus A8V-E – az első VIA K8T890-es lap itthon

Ugyanennyi pénzért kínál az Asus egy másik alternatívát is. Az A8N-SLI alaplaphoz nem jár WiFi modul, de két videokártya dugaszolható belé, és nForce4 SLI lapkája szolgáltatások terén felveszi a versenyt a VIA üdvöskéjével. Itt is van 1 GHz-es HyperTransport, négy-négy SATA és PATA egységet akár vegyesen is kezelni képes RAID vezérlő, gigabites hálózat, amihez tűzfal is jár, sok csatornás audiokodek, sok-sok USB meg FireWire, és még több Asus-specialitás.


Asus A8N-SLI – az egyik legolcsóbb SLI-lap

Csak hogy a Gigabye se maradjon ki a harcból, hamarosan csatasorba állítja K8N Ultra-9 névre hallgató lapját. A 36 300 forintos árral itt sem az olcsóság dominál, de a felszereltség kiváló. Nyolc SATA és négy PATA egységgel bír el az alaplap, melynek további specialitása, hogy az nForce4 Ultra lapka jó nagy bordát kapott, mely hangtalanul is megbirkózik a forrófejű chippel, a dupla BIOS már nem újdonság a Gigabyte lapjain, tuning- és biztonsági funkciókból itt sincs hiány.


Gigabyte alaplap egy...

A másik Gigabyte lap, melyről érdemes szólni, a K8N Ultra-SLI; lényegesen olcsóbb a presztízsmodell K8NXP-SLI-től, ára 41 250 Ft. Ugyan némileg drágább, mint első számú vetélytársa, az Asus A8N-SLI, de néggyel több (összesen nyolc) SATA-merevlemezt kezel, és két gigabites hálózati csatlakozója van. BIOS chipből is eggyel több jutott rá, és passzív az alaplapi chip hűtése.


...és két PCI Express x16 foglalattal, érdekes a nagy passzív hűtőborda

A kevesebből gazdálkodóknak sem kell elkeseredniük; a nagy raktársöprés keretein belül a Socket 754-es Athlon 64-eket fogadó Chaintech VNF3-250 Value Zenith alaplaphoz már 18 600 forint ellenében hozzá lehet jutni, amely egy, a Prohardver által különösen ajánlott nForce 3 250-es alaplap. Még érdekesebb a Chaintech ZNF3-250 Zenith, melyet ugyan tesztünkben a sok-sok kiegészítő kábel, csavarhúzókészlet, előlapi kártyaolvasó és portkivezető, valamint a kiváló nyolccsatornás VIA Envy24PT hangvezérlő ellenére sem ajánlottunk, mivel hálózati vezérlője és külső SATA kontrollere is picit halványabban teljesített, mint konkurensei, de a fő korlátozó tényező a magas, 40 000 forint fölötti ár volt. Nos, ez már a múlté, a kifutóban lévő alaphoz több mint kedvező, 23 200 forintos áron lehet hozzájutni!

Az olcsó Socket 754-es alaplapokhoz időzítve jelentek meg piacunkon a kisebb, 754 lábú Sempron processzorok. Egyelőre még csak dobozos verzióban kaphatóak három év garanciával, így áruk magas. A 2600+ 21 500 forintos árával éppen annyiba kerül, mint az eddigi egyetlen Socket 754-es Sempron, a 3100+ tálcás kiszerelésben. A 2800+ már majdnem 25 000 Ft, a 3000+ 27 650 Ft, ennyiért mát 64 bites Athlon 64 2800+ is kapható, persze nem három év garanciával.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés