Őszi vegyesfelvágott

Alaplapok




Az utóbbi hetekben felélénkülni látszik a hardverpiac. Az őszi szezon kezdetével minden gyártó erősíti, frissíti kínálatát, szépen lassan készülnek a hagyományos, karácsony előtti rohamra. Ezen a héten gazdaságos alaplapokkal, egyre olcsóbb videokártyákkal, friss házakkal és hűtési megoldásokkal, valamint Logitech termékekkel foglalkozunk. A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25 % áfa hozzászámításával.

Mai bemutatónkban az olcsóbb, de az esetek többségében megfelelő teljesítményű alaplapokat céloztuk meg. Az nForce4 chipkészlet megjelenése óta a legolcsóbbak a Chaintech megoldásai voltak. Ugyan a sorozat elején gond volt a passzív hűtéses, túlmelegedő vezérlőchippel, de ezt egy ventilátorocska megoldotta. Most a Chaintech árai tovább csökkentek. Az egyszerűbb Chaintech VNF4 Zenith VE korábbi 22 500 forintos vételára ma már háromezerrel alacsonyabb, a 26 000 forint környékén kapható Ultra változat friss ára pedig 22 700 Ft.


Chaintech VNF4 Zenith Ultra VE – a legolcsóbb ultrás

A két Chaintech VNF4 tudását tekintve az erős középmezőnybe tartozik. A standard képességek mellett, mint a Socket 939-es (akár kétmagos) processzorok támogatása, a maximum 4 GB memória, a PCI Express videokártya, négy-négy PATA, valamint SATA merevlemez kezelése, a gigabites hálózati vezérlő és a nyolccsatornás hangkodek mellett csak az Ultra hardveres tűzfala említhető meg. Hiányzik a FireWire, az extra RAID lehetőségek és a további gigabites hálózati vezérlő, de ezekre általában nincs is szükség.

A Chaintech az árcsökkentés dacára sem tudta megőrizni az árbajnoki címet. Az legolcsóbb nForce4-es alaplapnak járó címmel immár az ECS A939 büszkélkedhet. Az eddig több mint 25 000 forintba kerülő lap ára 17 300 forintra csökkent. A Chaintech lapokhoz képest csak annyi az eltérés, hogy az A939 csupán hatcsatornás alaplapi hangkodekkel rendelkezik.


ECS A939 – a legolcsóbb nForce4-es alaplapok egyike

Továbbra is az ECS-nél maradva, de már Socket 754-re váltva még jobb vételekről számolhatunk be. Először is az nForce3 250 lapka kedvelőinek okozhat örömöt az ECS nForce3-A 12 100 forintos ára. Ennyiért öregecske K7-es alaplapot is alig találni, nemhogy a legjobb chipkészletek egyikével ellátott K8-ast. Persze ilyen olcsón nem szabad csodára számítani. Az nForce3-A csak a legszükségesebbekkel rendelkezik. Van hely a 754 lábú processzornak, két memóriamodulnak, egy AGP-s videokártyának, egyéb bővítmények számára pedig öt PCI foglalat biztosított. Merevlemezekből legfeljebb négy PATA és két SATA egység csatlakoztatható akár RAID-ben is, a hangrendszer hatcsatornás, a hálózati vezérlő pedig 10/100 megabites.


ECS nForce3-A – gazdaságos alaplap

Aki nem igényli az NVIDIA lapkakészleteit, és 3D alkalmazásokat sem szándékozik futtatni, szintén 12 100 forintért veheti meg alapszintű Socket 754-es lapját, melyen egyszerűbb grafikus mag is helyett kapott. Az ECS 760GX-M SiS 760GX északi és SiS 964 déli hídra épít. Az előbbiben található a SiS Ultra 256 integrált videochip, mely bőven elegendő 2D-s megjelenítéshez. A lap további érdekessége, hogy microATX méretű, így kis házakba is befér. Tudása kielégíti az alapvető igényeket. Kezeli a Socket 754-es Athlon 64-eket és Sempronokat, van két memóriafoglalata és egy AGP csatlakozója kiegészítő videokártyákhoz. Merevlemezből legfeljebb négy PATA és két SATA csatolójú köthető rá. A hangrendszer hatcsatornás, a hálózati vezérlő 10/100 megabites. Egy alig 13 000 forintos Sempron 2500+-szal ideális olcsó irodai gép lehet.


ECS 760GX-M – még videochipje is van

A kétmagos Intel processzorral szemezőknek is kínál az ECS egy olcsó alaplapot. A 945P-A vételára az eddigi legolcsóbb Intel 945P-s alaplapnál, a Gigabyte 8I945P-G-nél is 4000 forinttal alacsonyabb, csupán 22 100 Ft. A nagyon olcsó alaplap fő érdekessége, hogy két hosszú PCI Express csatlakozója van, így két videokártyát is fogadhat egyszerre. Az már más kérdés, hogy a videochipek meghajtói engedélyezik-e majd az SLI vagy CrossFire üzemmódot.


ECS 945P-A – a legolcsóbb alaplap kétmagos Pentiumokhoz

A többi tulajdonság mondhatni kötelező alap. Az LGA775-ös foglalatban a kétmagos Intel processzorok is életre kelnek, hozzájuk négy foglalatban legfeljebb 4 GB DDR2-667 vagy lassabb memória csatlakoztatható. PATA merevlemezeket kettő, SATA-kat négy konnektor várja, van nyolccsatornás hangrendszer SPDIF kimenettel és gigabites hálózati vezérlő is. Sajnos FireWire csatlakozók már nem fértek az árba.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés