Nagy képméret centikről az LG akkus UST projektorával

Nálunk járt a sokat ígérő, hordozható, kissé szokatlan dizájnú PH450UG vetítő.

LG PH450UG

A projektorok kétségkívül rendelkeznek jó néhány előnnyel, például hogy kompakt méret mellett képesek nagy képátló megteremtésére, de az is igaz, hogy más téren komoly kompromisszumok megkötésére kényszerítik a felhasználókat. Ezek közül az egyik legjelentősebb, hogy egy csomó helyre van szükségük működés közben, amelyet ugyan fizikai valójukban nem foglalnak el, viszont azzal, hogy a vetítőt a vászontól/faltól jó pár méterre kell letenni a megfelelő méretű kép megteremtése érdekében, létrejön egy tiltott zóna a helyiségben. Ezt küszöbölik ki az úgynevezett ultrarövid vetítési távolságú (UST, azaz Ultra Short Throw) projektorokkal, amelyeknél ezt a távolságot, ezáltal a "tiltott zóna" méretét jelentősen lecsökkentették.

LG PH450UG
LG PH450UG [+]

Az LG lelkes támogatója ennek a vonalnak, amit tökéletesen alátámaszt, hogy a vállalat kínálatában jó pár ilyen masina megtalálható, így például a PF1000U, amely nálunk is járt már korábban. Ebbe a családba tartozik a PH450UG is, amelyet a vállalat a 2016-os IFA-n mutatott be elsőként a nagyközönség előtt. A modell már megérkezett hazánkba, egy példánya eljutott hozzánk is, és nyilván ki is próbáltuk. Az előzetes információk alapján kifejezetten életképesnek tűnt, hiszen a gyártó ígérete szerint 33 centiméterről képes 80 hüvelykes képátló megteremtésére, működtethető akkumulátorról, rendelkezik beépített médialejátszóval, hangrendszerrel és a tartalmak akár vezeték nélkül is eljuttathatóak rá.

Szokatlan dizájn

Hasonlóan más LG UST projektorhoz láthatóan ez is különleges, szokatlan külsővel bír. Azt mondjuk túlzás lenne állítani, hogy kifejezetten szép lenne, de egy ilyen eszköz esetében ez a legkevésbé fontos szempont. 13,2 centiméter széles, 20 cm hosszú és 8,5 cm magas, tömege pedig csupán 1,1 kilogramm. Ez pedig azt jelenti, hogy tényleg gond nélkül betehető egy közepes táskába is, és vihető bárhova. Az egyik oldalán található a ventilátorok szellőzőrácsai alatt az MHL támogatású HDMI 1.4, 3,5 mm analóg audió, illetve USB 2.0 csatlakozó, valamint a fókuszállító tárcsa. A tetején helyezték el a gyártó más termékeiről már ismert joystickot, ami a távirányító hiányában használható, a hátulján (persze attól függ, hogy honnan nézzük) pedig Kensington zárnak alakítottak ki helyet.

LG PH450UG LG PH450UG
LG PH450UG [+]

A dobozban a projektoron kívül a külső tápon, az ehhez szükséges kábeleken, a használati utasításon és a pöttöm távirányítón kívül nincs más. Aki mondjuk a számítógépéhez, konzolhoz, HTPC-hez vagy médialejátszóhoz csatlakoztatná, annak még egy HDMI kábelre biztos szüksége lesz.


[+]

Bekapcsolva

Az LG más projektoraihoz hasonlóan ez is a vállalat régebbi, webOS-t megelőző, Netcast platformjára épül. Bár a grafikus kezelőfelület ma már kicsit elavultnak, régimódinak tűnik, de szerencsére csak ennyi a baj vele. A magyarul is kommunikáló rendszer felépítése logikus, minden gyorsan, egyszerűen meglelhető, és az eligazodást a nagy ikonok is elősegítik, így a kezelés annak sem okozhat komoly problémát, aki korábban még nem nagyon találkozott hasonló eszközzel. A távirányító egy teljesen korrekt darab, minden fontos gomb rajta van, fogása kényelmes, mondjuk az kár, hogy a háttérvilágítást lespórolták róla. Sajnos telefonos alkalmazással nem váltható ki, és a vetítő USB-n keresztül csatlakoztatott egérrel, billentyűzettel sem képes együttműködni.

LG PH450UG menürendszer LG PH450UG menürendszer
LG PH450UG menürendszer [+]

Működés közben stabil, nem kapcsolt ki, nem fagyott le, nem akadozott, váratlan újraindításokat sem produkált. Maximális fényerő mellett működés közben 30 dB a zajszintje, ami azért a csöndben már hallható. Takarékos módban lecsökken 23 dB-re, ami még mindig messze van a tökéletes csöndtől, de már alig észlelhető. Minket személy szerint ez a 30 decibel sem zavart különösebben, de tudjuk, hogy vannak olyan denevérek, akiknél ez kiemelt jelentőséggel bír. Az alkalmazott LED fényforrás élettartama a gyártótól kapott információk szerint 30 000 óra, ami abszolút korrekt értéknek számít. Nem kell feltétlenül a hálózati áramforráshoz csatlakoztatni, ugyanis rendelkezik beépített akkuval, amely tapasztalataink szerint tényleg képes körülbelül 2,5 órán át ellátni a működéshez szükséges energiával. Papíron lehetséges, hogy a Wi-Fi Direct vagy Miracast-kompatibilis eszközökről vezeték nélkül juttassuk el a különféle tartalmakat, fel is ismerték a projektort, azonban a kapcsolat megteremtése valamiért meghiúsult.

LG PH450UG távirányító
LG PH450UG távirányító [+]

Főbb paraméterek
LG PH450UG
Képalkotási technológia DLP
Fényforrás LED
Fényforrás élettartama 30 000 óra
Maximális fényerő 450 ANSI lumen
Maximális felbontás 1280x720 (HD)
Vetítési távolság Ultra rövid: 80" – 33 cm, 60" – 20 cm, 40" – 8 cm
Maximális kontrasztarány 100 000:1
Zajszint Normál mód: 30 dB; Energiatakarékos mód: 23 dB
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Élénk, Játék, Normál, Mozi, Sport, 2 db Felhasználói
Hangrendszer 2 x 1 watt
Beépített digitális tunerek -
Interfész HDMI 1.4, USB 2.0, 3,5 mm analóg audio
Extrák beépített médialejátszó, beépített hangrendszer, távirányító, trapézkorrekció, 3D támogatás (nem tudtuk kipróbálni)
Akkumulátor üzemideje 2,5 óra
Teljesítményfelvétel 57 watt
Méret 13,2 x 20 x 8 cm
Tömeg 1,1 kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG PH450UG
Fogyasztói ár 130 000 forint

Médialejátszó és a hangrendszer

Filmek, zenék és képek

A beépített médialejátszónak köszönhetően a projektor minden egyéb külső eszköz nélkül alkalmas a videók és képek megjelenítésére, zeneszámok lejátszására, elég csak rádugni USB-n egy médiaállományokat tartalmazó pendrive-ot vagy merevlemezt.

LG PH450UG
LG PH450UG [+]

Videós tesztcsomagunk lefuttatása után kiderült, hogy a 4K videók, a Suzumiya és a Killa_sample lejátszását megtagadta, a TS kicsit akadozott. Kipróbáltuk néhány HDR fájllal is a vicc kedvéért, de azokat fel sem ismerte. A többivel viszont semmi gondja nem volt, kép- és hanghibák nélkül játszotta le őket. A rendszer a külső feliratok megjelenítését támogatja, és még a karakterek mérete és pozíciója is módosítható valamelyest.

LG PH450UG LG PH450UG
LG PH450UG [+]

A képek közül a JPG és BMP kiterjesztésűek jöhetnek szóba. A fotók metaadatait tartalmazó EXIF adatokról le kell mondani, a diavetítésről viszont nem. Itt a képváltás sebessége módosítható, és még az átkeverést színesítő effektek sem hiányoznak. A zeneszámok, audiotartalmak esetén sem beszélhetünk földöntúli formátumtámogatásról, hiszen csak az MP3 és a WMA formátummal boldogul az ID3 tagek kezelését biztosító alkalmazás.

Beépített hangrendszer

Az mindenképpen pozitívum, hogy rendelkezik beépített hangszórókkal, azaz hogy ha valamit hallani akarunk a filmekből, műsorból, játékból, akkor nem kell mindenképp külön hangrendszert rádugni. Az már más kérdés, hogy a két darab 1 wattos hangsugárzó által produkált hangzás nagyon-nagyon messze van a jótól. A megszólalás tompa, erőtlen, a mélyekből semmit sem hallani, a dinamikának nyomát sem lelni, szóval csak akkor jöhet szóba, ha nincs más megoldás. Az előre programozott hangmódok ezúttal sem hiányoznak, valamint a beszédhang-kiemelés és a dinamikakompresszió is bekapcsolható. Azt is fontos megjegyezni, hogy semmilyen hanghibát nem tapasztaltunk.

A PH450UG támogatja a Bluetooth technológia használatát, azaz képes kapcsolatot létesíteni a kompatibilis hangeszközökkel, így ezekre vezeték nélküli úton továbbítható a hang, ami elegáns, és ami még fontosabb: igen kényelmes. Némi késleltetéssel számolni kell ilyenkor, de a hang és a kép szinkronizációs problémái könnyen orvosolhatóak.

Képminőség

Kompromisszumok? Na azok vannak!

Annak, hogy a döntéshozók és mérnökök egy kompakt, hordozható, akkumulátorról üzemeltethető, hangrendszerrel, médialejátszóval és más extra funkciókkal megtömött, megfizethető termék mellett tették le a voksukat, ára van, ami a képalkotás terén jelentkezik valamelyest. Sem a felbontás, sem a fényerő nem mondható kiemelkedőnek, ami azért behatárolja a felhasználók lehetőségeit, és engedmények megkötésére készteti őket.

LG PH450UG
LG PH450UG [+]

A HD, azaz 1280x720 képpontos felbontás a mai világban már a minimum, de még azért elfogadható. Rendben, a tévéadások jó része ugyan SD felbontású, de azért már iszonyú könnyen hozzá lehet jutni Full HD videók, filmek, streamelt tartalmak tömkelegéhez is, hogy az új generációs konzolokról ne is beszéljünk, hiszen rengeteg játék már szintén Full HD-ban érkezik. Magyarul tehát nem lehet kihasználni maximálisan az ilyen tartalmakban rejlő lehetőségeket.


[+]

Az ultrarövid vetítési távolságú projektoroknak nincs szükségük ugyanakkora fényerőre, mint hagyományos társaiknak, de az LG PH450UG projektor 450 ANSI lumen maximális fényárama bárhogy is nézzük, kicsit kevés. A gyakorlatban ez ugyanis azt jelenti, hogy az értékelhető képhez rendesen be kell sötétíteni, hiszen ha a kinti fény akadály nélkül tör be a szobába vagy fel van kapcsolva a villany, akkor már nem sok minden látszik. Az extrémen kicsi vetítési távolság a gyakorlatban azt jelenti, hogy 33 centiről 80, 20 centiméterről pedig 60 hüvelykes kép megteremtésére képes, aki pedig megelégszik szolid 40 collal, annak elég kb. 8 centiméterre tennie a vászontól vagy a faltól a masinát, ami így tehát sokkal több helyet nem foglal, mint egy tévé állvánnyal, talppal.

Ideális körülmények mellett

Amennyiben sikerül ideális körülményeket teremteni, a kép minőségére sok panasz nem lehet. A tónusok kifejezetten természetesek, valósághűek, élénkek, így a Dinamikus Szín képmódosító funkció aktiválása nem indokolt. Még az olyan problémás árnyalatokkal sincs gond, mint a bőr, vagy az arany. Mindenesetre ha gond lenne, akkor a bőr, a fű, illetve az ég színe egy külön menüpontban finomhangolható. A végeredmény kellően kontrasztos, így semmi értelme erőltetni a Dinamikus Kontrasztot, amely bekapcsolt állapotában azt eredményezi, hogy a sötétebb részeken a finom átmenetek egyszerűen eltűnhetnek. Akadozásba, döcögésbe egyáltalán nem futottunk bele, tehát a mozgásmegjelenítés tökéletesen folyamatosnak tűnt.


[+]

A szúnyogháló-effektus csak nagyon közelről vehető észre, igen-igen enyhe mértékű zajosodást pedig csak a leggyatrább SD videóknál tapasztaltunk, de ezen hatékonyan lehetett segíteni a Zajcsökkentés bekapcsolásával. Amennyiben kicsit torz lenne a kép, akkor sincs óriási probléma, hiszen a Keystone funkció használatával ez a probléma is többé-kevésbé kiküszöbölhető.  Arra is van lehetőség, hogy elforgassuk a képet, így a masina fejjel lefelé elhelyezve, tehát például plafonra rögzítve is használható. Sőt, állítva is: ilyenkor a képet értelemszerűen az asztalra vagy más vízszintes felületre vetíti ki, ami egy tárgyalásnál egész hasznos lehet.

Az előre programozott képprofilokról ezúttal sem feledkezett meg a vállalat.  Ezek a már megszokott módon nevükkel jelzik, hogy mire lehet számítani tőlük, illetve hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó (Normál, Mozi , Sport , Élénk, Játék), sőt a felhasználói fiókok sem hiányoznak. A modell elméletileg lehetővé teszi a 3D tartalmak megjelenítését, de mivel szemüveget nem kaptunk mellé, így azt nem tudjuk megmondani, hogy a térhatású videókkal, filmekkel hogy boldogul.

Értékelés

Az LG PH450UG igen kényelmesen és egyszerűen használható, nagy szabadságot nyújtó projektor, amely bevethető otthon vagy akár üzleti környezetben is. A Netcast platformra épülő vezérlés és a mellé járó távirányító teljesen rendben van, így nem igazán hiányzott, hogy az USB-n keresztül rádugott perifériákkal nem képes együttműködni. A beépített hangrendszer az alapfeladatok ellátására képes, de csodákra nem. A külső, Bluetooth hangeszközök támogatása jó ötlet, és a megvalósítás is remek lett, kár, hogy a Wi-Fi Direct/Miracast kompatibilis eszközök vezeték nélküli csatlakoztatása nem jött össze, de azért ezt túl lehet élni.

LG PH450UG
LG PH450UG [+]

A beépített médialejátszó teljesen korrekt, a formátumtámogatással ugyan akadnak kisebb problémái, de a legfontosabb, legnépszerűbb szabványokat hiba nélkül kezelte. Az ultrarövid vetítési távolság nagy ajándék, mint ahogyan az is, hogy akkumulátorról is üzemeltethető, valamint hogy akár egy kisebb hátizsákba is simán befér. A sok remek extra, kiegészítő funkció mellett viszont a HD felbontást és a viszonylag alacsony fényerőt is meg kell említeni. Igaz, hogy ez ebben a kategóriában (sajnos) még mindig abszolút elfogadottnak számít, de jó volna már továbblépni e téren.

Maga a képminőség ezt leszámítva jó, a színek szépek, természetesek, hibákat nem nagyon tapasztaltunk. Az eszköz egyik nagy előnye, hogy számos élethelyzetben használható: beválhat üzleti felhasználóknál, ahol fontos, a mobilitás, hogy egyszerűen meg lehessen tartani egy prezentációt, vagy hasznos lehet egy hétvégi házban, nyaralásnál, ahova az ember tévét nem tud magával vinni, de alkalmas arra is, hogy filmet nézzenek rajta, vagy játsszanak vele egy olyan szobában, ahol egy tévének nem biztos, hogy lenne hely. A projektor tudását elnézve a 130 000 forintos ár abszolút reális, mindent összevetve elégedettek voltunk vele.

elefant


LG PH450UG hordozható projektor

Az ultrarövid vetítési távolságú LG PH450UG projektort az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények