Végszó, értékelés
Véleményünk szerint a kijelző tudásához remekül lőtte be az árszintet az LG. Komoly hibái nincsenek a monitornak, csak a bevilágítás hibái és a szemből enyhe glow tud zavaró lenni, de ez csak teljesen vagy szinte teljesen fekete kijelzőtartalomnál látható, míg a fehér homogenitásával kapcsolatos hátrány elhanyagolható, főleg egy játékra szánt kijelzőnél.
Hirdetés
A kontrasztarány viszont jó, a kalibrálásnál kapott értékek szuperek, a 99%-os sRGB külön öröm, jó a kezelhetőség, nincs gond a betekintési szögekkel, továbbá a válaszidő-input lag párosa is megfelel az elvárásoknak. Extrákból viszont tényleg nincs sok, se USB, se állítható állvány, sőt ez utóbbi is picit átverős a műanyag borítással, tehát tényleg csak a legfontosabbakat kapjuk, de azokat korrekt vagy bőven emészthető minőségben.
Kiválóan teljesített a FreeSync, noha a 40-60 hertz kicsit szűkösnek tűnik, LFC (low frame compensation) pedig nincs, de megfelelő VGA-val és beállításokkal sok játékot be tudunk lőni úgy, hogy a minimum képkockaszám 40 felett legyen.
Ami fogós kérdés továbbra is, az a dpi felskálázás Windows alatt, amivel jó tisztában lennünk. Az operációs rendszerben (Windows 10) 100%-os beállítás mellett az ikonok és a karakterek egyértelműen kicsik ahhoz, hogy a kijelzőt hosszú távon kényelmesen lehessen nézni, a rajta megjelenő szöveget olvasni. Amit korábbi tesztjeinkben megállapítottuk, most is érvényes: 32 hüvelykes képátló alatt a 4K felbontás mindenképp nagyításért kiált! 150 százalékos beállítással már el lehet boldogulni, ha jó a szemünk, ennél még a felskálázásból adódó problémák (életlenség, recés élek stb.) is elviselhetőek. A 4K tehát kicsit kompromisszumos megoldás továbbra is, noha egyre jobb a helyzet ezen a téren, ahogy a régi programok kezdenek kihalni és egyre több gyártó építi be a megfelelő támogatást.
Képernyőfotók ikon- és betűméret összehasonlításhoz 4K felbontásban 150% és 100%-os DPI beállítással
(a fotók nem alkalmasak képminőség (szín, élesség stb.) elemzésére) [+]
Jó munkát végzett az LG, mondjuk ezt annak ellenére, hogy a 27UD68 korántsem hibátlan, de az árát, főleg a fehér változatét figyelembe véve, erősen megfontolandó ajánlat, ha mindenképp 27 hüvelyken vágyunk a 4K-ra, mindezt széles betekintési szögű panellel, miközben a FreeSync-ről sem szeretnénk lemondani. Minden apró hibája ellenére a remek ár-érték arány mellett nem tudunk szó nélkül elmenni, ha azt nézzük, hogy mindezért 150 000 forintot kér az LG, míg a legközelebbi, tudásban semmivel sem jobb IPS-es konkurens 185 000 forint.
Olcsóbban csak akkor ússzuk meg, ha lejjebb adunk a képméretből, de 24 hüvelyken a 4K már egy más élményfaktor, vagy a panelt cseréljük gyengébbre, de nyilván ez nem igazán jöhet szóba. Jelenleg tehát az ár-érték az, amivel az LG 27UD68-W elnyerte tetszésünket. Nyugodt szívvel ajánljuk azoknak, akiknek elég a 27 hüvelyk, elfogadnak egy minimális kompromisszumot, és a jelentős felárért kínált extrák helyett inkább egy erősebb VGA-ra költenék az árkülönbözetet, az ugyanis többet ad a 4K játékélményhez, mint egy állítható állvány vagy egy pár USB.
LG 27UD68-W
Daywalker
A 27 hüvelykes LG 27UD68-W monitort az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.