Lenovo IdeaPad Yoga 13: Ultrabook, ami tablet is

Kipróbáltuk a 360 fokban kifordítható érintőképernyővel ellátott, tabletté is átalakítható, vékony notebookot.

Megjelenés

Új operációs rendszerével egy meglehetősen érdekes, a notebookok és tabletek között álló eszközosztályt indított útjára a Microsoft: a "convertible" kategóriát – olyan megoldásokat, amelyek egy mozdulattal notebookból tabletté alakíthatóak. Az Asus VivoTab RT-je is ide sorolható billentyűzetes dokkolójával, de most egy még érdekesebb megoldást mutatunk. A Lenovo IdeaPad Yoga családja teljesen, 360 fokban körbeforduló zsanérjával úgy tünteti el vagy varázsolja elő a billentyűzetet, hogy közben nem kell azt lecsatlakoztatni, nem keletkezik egy fölöslegessé váló kiegészítő, amivel valamit kezdeni kell.

Az új Windowshoz hasonlóan két Yoga született: a Yoga 11 a kisebb, 11,6 hüvelykes kijelzővel rendelkezik, ARM-alapú, így Windos RT-t futtat; mai tesztalanyunk pedig, a Yoga 13 egy klasszikus Ultrabook, tehát Windows 8-at telepítettek rá. Burkolata a Lenovo IdeaPad Ultrabookoknál, például az U400-nál megismert, könyvre emlékeztető kialakítású. A „borító” világos (esetünkben szürke, de kapható narancssárgában is), a belső pedig fekete, a szellőzőnyílás végighúzódik a „gerinc” nagy részén a két hangsúlyos zsanér között. Annak ellenére (vagy talán éppen azért?), hogy a Yoga az áltagos notebookokénál mozgalmasabb életre számíthat, külsejét nem fémből készítették. Műanyagot használtak, ami matt, meglehetősen kellemes tapintású, műbőrre emlékeztető bevonatot kapott.

Belül még erősebb műbőrhatás jelentkezik a szigetes billentyűzet környékén és a csuklótámaszon, amire szükség is lesz, hiszen kifordítva ez a rész válik a gép aljává. Igen, tablet vagy átmeneti „képkeret” állásban a billentyűzet és a touchpad a „talaj” felé néz, arra a felületre, amire a gépet letesszük. Ha ez nem teljesen egyenletes, akkor folyamatosan nyomogatni fogjuk a gombokat. Létezik a Lenovónak egy olyan vékony tokja, ami lefedi ezt a részt, de ezt alapból nem mellékelik a Yogához.

Minden bizonnyal éppen a forgatásból adódó extra terhelés miatt tervezték eléggé masszívra a Yoga 13-at. Nem kevesebb mint 1,54 kilogrammot nyom, amivel a legtöbb 13,3 hüvelykes Ultrabooknál nehezebb, de egyben elég összerakottnak is éreztük. Természetesen horpad valamennyit – különösen középen –, de ultrabookos mércével mérve kimondottan merevnek mondható. Extra súlyában szerepet játszik az érintőképernyő és annak tükrös védőrétege, illetve az átlag fölötti, 54 wattórás akkumulátor.

Csatlakozók tekintetében nem áll valami fényesen a Yoga 13, de ez a legtöbb Ultrabookra jellemző. Notebookállásban balra található a HDMI monitorkimenet, egy USB 3.0 csatlakozó, az összevont hang ki- és bemenet, előbbre pedig a tabletekre jellemző, kettős hangerőszabályzó. Az első élre került a bekapcsoló, ami tablet módban a képernyőt kapcsolja ki-be. Mellé egy olyan parányi biztonsági mentés gombot tettek, ami csak segédeszközzel vagy hegyes körömmel nyomható meg. Jobbra található a második USB, ami csak 2.0-s, illetve a ThinkPad X1 Carbonon már látott, vékony tápcsatlakozó. Előttük csücsül a kártyaolvasó és egy kis kapcsoló, amivel a képernyő automatikus forgatása iktatható ki.

Működés

Kézbe kapva a 13,3 hüvelykes Yogát, elsőre minőségi Ultrabook benyomását kelti, ami az átlagosnál egy kicsivel vaskosabb és nehezebb, de ennek megfelelően jobban egyben van. Fedele csak kevéssé horpad, nagyon tetszett nekünk a rá húzott burkolat, bár matt felülete ellenére gyűjti az ujjlenyomatokat. Zsanérja elsőrangúan jár, ritkán látni ilyen masszív megoldást a vékony laptopoknál, de világos, hogy a várható gyakori kifordítás miatt erősre kellett tervezni.

Belül kissé komornak találtuk a teljes feketeséget, de túltettük magunkat ezen, amint megpillantottuk a szokásosnál is tükrösebb monitorról mosolygó képmásunkat. Sajnos ez az érintőpanelek és védőrétegük átka, amihez jön még az ujjlenyomatmágnes viselkedés. Elég gyilkos kombináció tud ez lenni, főleg, ha tablet üzemmódból alapos össeztapicskolás után váltunk notebookos használatra, mondjuk egy kis képszerkesztéshez. Azért jó tulajdonságai is vannak a Yoga 13 kijelzőjének. A legfontosabb, hogy IPS paneles, tehát minden szögből kiválóan látható, ami tabletnél elég fontos elvárás, további jó pont, hogy ha nem is Full HD a felbontása, de 1600x900 pixel.

Magas, 300 cd/m²-t meghaladó fényereje és 1500:1 kontrasztaránya révén a tükörre hozzánk hasonlóan allergiásak matt fóliát tehetnek rá. Így is kellő mértékű fényerő marad akár szabadban használathoz is, kevésbé látszanak majd az ujjlenyomatok, de nehezebb lesz őket eltávolítani. Kalibrálással kiválóan sikerült beállítani az IPS panel színeit. A Lenovo IdeaPad Yoga 13 színprofilja innen tölthető le, a maximálisnál kettővel alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

Figyelembe véve, hogy a Yoga 13 egy Ultrabook, megbocsátható neki, hogy billentyűzete erősebb nyomás hatására valamennyire hullámzik, gombjai pedig nagyon rövid úton, az optimálisnál puhább nyomásponttal járnak. Azt viszont már nehezebben néztük el a nem éppen olcsó masinának, hogy klaviatúrájának nincs háttérvilágítása. Egészen jól sikerült a touchpad, felülete nagy és sima, jól siklik, de síkosodásra hajlamos, és az ujjlenyomatok is jól meglátszanak rajta. Gombjai integráltak, finom, de jól érezhető kattanással járnak. Aki eddig hiába kereste a Yoga hangszóróit, annak megsúgjuk, hogy nincs külön nyílásuk, a billentyűzet alatt rejtették el őket, nagyjából a Caps Lock és az L betű gombja alatt. Ennek ellenére egészen korrektül szóltak, persze Hi-Fi élményt ne várjunk tőlük. A komoly maximális hangerőre elsősorban tablet üzemmódban lesz szükség, amikor a hangszórók lefelé néznek.

Tablet és más pózok

A Lenovo a klasszikus notebook mellett további három „pózban” hirdeti Yoga termékcsaládját. A teljesen kifordított billentyűzetes tablet mód magától értetődő. Emellett billentyűzetére is állíthatjuk a gépet, mintha állványon lenne az érintőképernyős tablet, ami jól jöhet, mert nem éppen kellemes dolog kézben tartani a másfél kilós masinát. Sajnos ebben a pozícióban a böködős játékok alatt egyre jobban lefektettük a képernyőt, amíg teljesen tablet állásba kerültünk, és vissza kellett emelnünk.

Ezt a problémát megoldhatná egy támasztó, de kérdés, hogyan lehetne elegánsan kivitelezni? Például úgy, hogy a negyedik, „sátor pózba” tesszük a Yogát. Ilyenkor éleire támaszkodik, kicsire nyitva alig foglal el némi helyet, ideális lehet nem csak „böködéshez” hanem filmnézéshez is. Kár, hogy a heves tapogatástól ilyenkor is szétnyílik a zsanér, ismét fogós kérdés az első élekre rakott csúszásgátló talpak elegáns kivitelezése.

Amikor először fogtuk meg portré állásban a Yoga 13-at, akkor ébredtünk rá, hogy milyen óriási géppel van dolgunk, hirtelen hatalmasnak tűnt. A másik problémánk az volt vele, hogy – terheléstől függően – egyik kezünkre langyos vagy meleg levegőt fújt. Alapvetően nem elegáns az aktív hűtésű tablet. Abban viszont néhány napos használat után teljesen biztosak vagyunk, hogy az IdeaPad Yoga jellegű gépek esetén sokkal több értelme van az érintőképernyőnek és a Windows 8-nak, mint a hagyományos notebookoknál. Hátracsapott billentyűzettel vagy „A állásban” közelebb kerültünk a monitorhoz, sokkal kényelmesebb szögben használhattuk, mint notebookon, ahol mindenképp át kell nyúlni a billentyűzet fölött.

Az egyes pózok kihasználásában néhány alkalmazással is segít a Lenovo. A Transitionnel beállíthatjuk, hogy egyes alkalmazások (PowerPoint, Media Player, Media Center, Photo Viewer, Photo Live Gallery és Paint) a billentyűzet átfordításával automatikusan teljes képernyős üzemmódban váltsanak. A Motion Control a webkamerával figyeli kezünk mozgását, akár egy-két méteres távolságból is tudunk vele képek vagy zenék között váltani. Kár, hogy messzebbről nem működik.

Megkaptuk az aranyos Brizzle logikai játék bemutató változatát, és jó hír, hogy az elmúlt hetekben minden téren nagy lendülettel bővült a Windows alkalmazásboltja. Néhány Lenovo segédprogram is felkerült a Windows 8 Start képernyőjére. A Lenovo Companion a Lenovóval kapcsolatos híreket, érdekességeket tartalmazza, információt kaphatunk a garanciabővítési lehetőségekről, a Lenovo által ajánlott appokról, olvashatjuk a Lenovo blogot, kapunk bemutatót a gyártó felhőszolgáltatásáról, illetve elérhetést Youtube és Twitter csatornájához. A Lenovo Support alkalmazásban különböző terméktámogatással kapcsolatos információkat találunk. Mindkét app erősen támaszkodik a Lenovo honlapjára, aktív internetkapcsolat nélkül el sem indulnak.

Mérések

Tesztlaborunkban a hazai forgalomba kerülő, egyelőre egyetlen IdeaPad Yoga 13 konfiguráció járt, az Ultrabookoknál szokásos Core i5-3317U processzorral, 4 GB memóriával (egy modulban), 128 GB-os Samsung mSATA SSD-vel. Az 1600x900 képpont meghajtásáról a processzorba integrált HD Graphics 4000 gondoskodik benne. Jó adag csavarozással és a klaviatúra eltávolításával hozzá lehet férni az 54 wattórás akkuhoz és az egyetlen rendelkezésre álló memóriahelyhez, amiben ott csücsül az említett 4 GB-os modul. Sajnos különlegessége miatt a Yoga 13 meglehetősen drága: előtelepített Windows 8-cal és két év garanciával 350 000 forintért kínálják, ami jó 80-100 000 forinttal több, mint egy hasonló tudású, klasszikus Ultrabook ára.

Termék megnevezése Lenovo IdeaPad Yoga
Processzor Intel Core i5-3317U, 1,7 GHz
Lapkakészlet Intel QS77
Memória 4 GB DDR3-1600
Kijelző 13,3"-os, 1600x900 pixeles IPS panel LED háttérvilágítással
Grafika Intel HD Graphics 4000 – integrált
Hang nyolccsatornás Conexant Cx20590
Háttértár 128 GB Samsung SSD (mSATA) – SATA 3.0
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Realtek IEEE 802.11b/g/n Wi-Fi, Realtek Ethernet, Bluetooth 4.0
Interfész - 1 db USB 3.0,
- 1 db USB 2.0,
- HDMI monitorkimenet,
- audio ki- és bemenet
Extrák webkamera, kártyaolvasó, teljesen kifordítható zsanér, érintőképernyő
Akkumulátor 4 cellás – 54 Wh
Méret 333 x 225 x 16,9 mm
Tömeg 1,54 kg
Operációs rendszer Windows 8
Gyártó honlapja www.lenovo.hu
Termék honlapja Yoga 13
Fogyasztói ár kb. 350 000 forint
Garancia 2 év

Teljesítménye kapcsán annyit kell megjegyezni, hogy hiába állítottunk bármit is, processzora nem használta a Turbo Boostot, tehát alap, 1,7 GHz-es órajeléről nem pörgött fel 2,6 GHz-ig. Így a tesztprogramokban a vártnál gyengébben, a Core i3-3217U szintjén teljesített, ami gyakorlatban, mindennapi használat közben egyáltalán nem tűnt lassúnak, főleg az SSD hathatós támogatásának köszönhetően. Kár, hogy a memória csak egymodulos vagyis egycsatornás, mert ez elég sokat, akár 50-60%-ot elvehet a HD Graphics 4000 amúgy sem éppen acélos játékteljesítményéből.

Mint említettük, a Yoga 13-nak a zsanérok között húzódó, egészen hosszú szellőzőnyílása van. Azért ilyen nagy, mert két ventilátor dolgozik mögötte. Ezek nyugalomban csendesek, de halk környezetben sajnos jól hallhatóan sípoló zajt produkálnak. A gép felülete ugyanakkor kellemesen langyos maradt, a billentyűzetén és az alján is 35 °C alatti értékeket mértünk.

Meghajtva a CPU Turbo Boost nélküli magjait szinte azonnal hangosodni kezdett a hűtés, de szerencsére nem túl nagy mértékben, ráadásul hangszíne mélyült. Félórás intenzív hajtás után 25 dB-t mutatott mérőműszerünk, ami Ultrabooktól dicséretesen jó teljesítmény. Elbírtunk volna még egy kis zajt, ha cserébe kevésbé melegszik a notebook bal oldala. Itt a billentyűzeten 41, a fenéklemezen 44 °C-os értéket mértünk, ami ölben tartva nem kényelmes, de általánosan jellemző az alaposan leterhelt Ultrabookokra.

 A Lenovo kicsit túlzóan akár nyolcórás üzemidőt ad meg a Yoga 13-nak. Nekünk kikapcsolt Wi-Fivel, minden energiatakarékossági funkciót bekapcsolva majdnem hét és fél órát sikerült elérnünk, amin csak a monitor kikapcsolásával lehetne javítani. Nagyfelbontású videó lejátszása közben nem sokat csökkent az üzemidő, közel hat és fél óráig bírta a Yoga, teljes terhelésen pedig bő másfél óra után nyúlhattunk a töltőért. Egész fürgén, 109 perc alatt visszatápláltuk az akkut, de egy óra töltéssel már 80% fölött jártunk. Az akku méretéből és az üzemidőkből nyugalomban a vártnál kb. 2 wattal magasabb, 7,4 wattos fogyasztást számoltunk ki, videózásnál a platformra és az Ultrabookokra jellemző 8,6 wattot kaptunk, a teljes terhelésen mért 33,7 viszont ismét sok egy kicsit. Az IPS panel és a második ventilátor extra energiaigényére gyanakszunk, bár annak videózás közben is meg kellett volna jelennie.

Értékelés

Érdekes eszköz a Lenovo első convertible megoldása, az IdeaPad Yoga 13. Alapvetően egy nagyon jól megtervezett és összerakott Ultrabook kiváló, bár fényes felületű monitorral, a kategóriára jellemző nagyszerű hardveres képességekkel. Különleges zsanérja és érintőképernyője révén új lehetőségeket kínál. Táblagéppé fordítva lényegesen több fantáziát látunk az érintőképernyőben, mint egy klasszikus notebook esetén, és ebben a Windows 8 operációs rendszernek is jelentős szerepe van.

Nagy kérdés, hogy a kifordításból adódó extra lehetőségekre mekkora az igény? Új dologról lévén szó nem bocsátkoznánk jóslatokba, de úgy érezzük, a Yoga kisebb méretben, 11,6 hüvelyken lehet igazán életképes, mert a nagy könyvnyi, másfél kilós Yoga 13-at gyakran elég körülményes forgatni. Aztán itt van még a 350 000 forintos ár, ami a hazai piacon biztosan, de valószínűleg világszerte elég komoly visszatartó erőként fog hatni. Túl magas felárnak érezzük azt a nagyjából százezer forintot, amit elkérnek az érintőképernyőért és a különleges zsanérért. A koncepció viszont jó, nagyon tetszett nekünk, de csiszolódnia kell még egy-két generációt.

Lenovo IdeaPad Yoga 13
Jellemzés 13,3 hüvelykes, tabletté alakítható (convertible) Ultrabook
Pró + 360 fokban kifordítható zsanér
+ kiváló formaterv és minőség
+ korrek teljesítményű hardver
+ jó kijelző
Kontra - 13,3 hüvelykesben talán egy kicsit nagy
- nyugalomban zavaró a hűtés hangja
- meglehetősen drága


Lenovo IdeaPad Yoga 13 notebook

rudi

A Lenovo IdeaPad Yoga 13 notebookot a Lenovo hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények