Kicsim, meddig bírod?

Hirdetés

Eltérések az elődöktől

Ha már netbook, akkor legyen annyira mobil, amennyire csak lehet, amennyire érdemes! Méret tekintetében kezd beigazolódni a minilaptopoknál, hogy a legtöbb felhasználó hajlandó az eredeti Eee PC 701-nél minden irányban pár centiméterrel nagyobb valamit hurcolni magával, ha cserébe – úgy, ahogy – használható kijelzőt és billentyűzetet kap. Mi a helyzet az akkumulátoros üzemidővel és a vele ellentétes paraméternek számító súllyal? Ugye milyen jó lenne, ha egy netbook kibírna egy töltéssel egy hétvégét vagy egy jó hosszú utazást? Ma két nagy akkumulátoros csöppséget próbálunk ki, elsősorban elektromos hálózat nélküli képességeikre koncentrálva.

Nem kell különösebben bemutatni kedves olvasóinknak az Asus Eee PC 1000HE és Wind U115 Hybrid külsejét, hiszen azok pár részlettől eltekintve teljesen azonosak elődjükkel, az Eee PC 1000H-val illetve a Wind U100-zal.

Az Asus gépén átszabták a fenéklemez ajtaját, így már nem férünk hozzá a mini PCI Express aljzatba szerelt Wi-Fi adapterhez. Kicsit módosult – kerekedett – a műanyag fenékelem, de ezzel vége is a módosítások sorának. Változatlanul hagyták az akkumulátort, ami így csereszabatos a korábbi modellekkel.

Felül egyetlen, de annál lényegesebb különbséget találtunk, a billentyűzetet. Gombjai a mai divatnak megfelelően elkülönülnek. A köztük húzódó hangsúlyos rések miatt kisebbnek tűnnek a szokásos netbookos megoldásoknál, de nyomásfelületük valójában ugyanakkora. Az elrendezés kapcsán annyit érdemes csak megemlíteni, hogy a kurzormozgatókat kissé elvékonyították, így a jobb Shift mondhatni a megfelelő oldalukra került, tőlük jobbra pedig elfért egy Fn váltógomb. Ez praktikus lehet, ha a kurzorbillentyűkre telepített Home, End, PageUp, PageDown funkciókat akarjuk használni.

A Windnél még ennyi változás sincs. Az U115 Hybrid szürke fedele szálkás mintázatot kapott. Ettől kevésbé látszanak meg rajta az apróbb szennyeződések, ujjlenyomatok, és némi egyedi jelleget ad a gépnek.

Szemernyit sem változott a fenéklemez, ez két szempontból lényeges. Nem tudjuk majd egyszerűen cserélni, bővíteni a merevlemezt és a rendszermemóriát. A felhasznált akkumulátor viszont csereszabatos a többi Wind modellel.

Felül, a billentyűzetnél semmi sem változott. A többi gombnál keskenyebb a nulla, az Í, az Ú, az Ű, illetve a kurzormozgatók. Megmaradt a picike, monitor oldalarányait nem követő tapipad.

Összehasonlítás

Rengeteg – valljuk be – nagyon hasonló netbookot bemutattunk már, ezért most eltérünk a gyakorlattól, mai két tesztalanyunkat összehasonlításban tálaljuk. Mindkét géphez jár egy kis tok, ezen a téren szerintünk a Wind a nyerő. Az övé igényesebb anyagból készült, jobban ki van párnázva, és még egy oldalzsebet is tettek rá, amibe szépen belefér a táp és kábele. A két rekesznek közös a tépőzára. Az Asusnál egy nem túl tetszetős és minőségre sem valami bizalomgerjesztő, vékony, szivacsos anyagból készült zsákocskát kaptunk, ami a karcokon felül nem sok mindentől véd, és a töltőt csak a notebookkal egy rekeszben tárolhatjuk.

Külsőre alapvetően egyforma a két kisgép. Mindkettőnek csillogó, tükröződő ujjlenyomatmágnes a felső borítása. Az MSI mintás szürkéje szerintünk jobban sikerült, mert a vékony vonalkák és a világosabb szín némileg tompítja a tükröződést és az ujjlenyomatok sem látszanak rajta annyira, mint az Asus lakkfeketéjén.

Oldalról nézve az látszik, hogy mindkét gépet kissé megemeli a méretes akkumulátor. Az Eee PC esetében ez nem így van, mert ott a hátsó rész alapból magasabb. A Wind viszont egy kisebb akkumulátorral laposabbá tehető. Csatlakozók terén a két gép teljesen azonos, a szokásos netbookos lehetőségeket kínálják: három USB-t, analóg monitorkimenetet, Ethernetet és két hangcsatlakozót, valamint Kensington zárhelyet.

Bár hasonló masinák, másképp nyílik az Eee PC és a Wind. Előbbi fedele mondhatni az alsó és felső rész közötti hengeren mozdul el, míg utóbbinál a kijelző szinte a gép alá fordul. Az Asus nagyobb szögben nyílik, de az MSI-é is elégséges. A magasított fenék miatt ölbe véve mindkét gép hajlamos az előrebillenésre, erre érdemes odafigyelni használat közben!

Eltérő zsanérja miatt a Wind valamivel több mint egy centiméterrel alacsonyabb. Ennél tetszett, hogy nemcsak a monitor, hanem kávája is matt, nem tükröződik úgy, mint vetélytársáé. Paramétertáblája szerint az Eee PC 1000HE valamivel nagyobb és nehezebb a Wind U115 Hybridnél. Alapterülete 266 x 191 mm a 260 x 180 mm ellenében, vastagságban is veszít pár milliméterrel, ezért nem meglepő, hogy több mint 100 grammal nehezebb.

Hardverben is jobb egy picivel az MSI aprósága. Z sorozatos Atom processzorának TDP fogyasztása 2 watt, tehát fél wattal alacsonyabb, mint az Asusban használt N270-é, miközben teljesítményük egyforma. Kevesebbet fogyaszt, és okosabb a Wind SU15W (Poulsbo) chipkészletébe épített GMA 500 grafikus mag, mint az Asus ősi 945GSE-jében lakozó GMA 950. Adattárolásban is jobb a Wind, ugyanis a 160 GB-os winchestere mellett – pontosabban előtte – van egy 8 GB-os SSD-je. Ráadásul gyors, SLC technológiás, ami ideális operációs rendszer telepítésére. Ha nincs rá szükség, a winchester egy gombnyomással kikapcsolható, amivel tovább csökkenthető a fogyasztás.

Erre pedig a Windnek szüksége lesz, ha akkumulátoros üzemidő terén az Eee PC fölé akar kerekedni. Annak ugyanis 62,64 Wh-s akkumulátora van, ami úgy tudjuk, a legnagyobb kapacitású gyárilag netbookba szerelt telep. Az MSI-nek be kell érnie 57,72 Wh-val, ami durván 8%-kal kevesebb.

Termék megnevezése Asus Eee PC 1000HE MSI Wind U115 Hybrid
Processzor Intel Atom N270 (1,60GHz, 512 kB L2 Cache, 533 MHz FSB) Intel Atom Z530 (1,60 GHz, 512 kB L2 Cache, 533 MHz FSB)
Lapkakészlet Intel 945GSE + ICH7-M Intel SU15W (Poulsbo)
Memória 1024 MB DDR2-667 1024 MB DDR2-533
Kijelző 10,1", 1024x600 pixeles TN+film panel LED háttérvilágítással
Grafika Intel GMA 950 Intel GMA 500
Hang Realtek ALC888 Realtek ALC272
Merevlemez 2,5"-os Seagate, 160 GB, 5400 rpm SLC SSD, 8 GB + 2,5"-os Western Digital, 160 GB, 5400 rpm
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció 802.11b/g/n Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth v2.1+EDR
Interfészek - 3 x USB 2.0,
- D-Sub monitorkimenet,
- Ethernet,
- analóg audio ki- és bemenet
Extrák 1,3 megapixeles webkamera, kártyaolvasó
Akkumulátor kapacitása 6 cellás - 62,64 Wh 6 cellás - 57,72 Wh
Méret 266 x 191 x 28,5-38 mm 260 x 180 x 19-31
Tömeg 1,45 kg 1,34 kg
Operációs rendszer Windows XP Home
Gyártó weboldala www.asus.hu www.hu.msi.com
Termék weboldala Eee PC 1000HE Wind U115 Hybrid
Forgalmazó Speedshop Kft. Speedshop Kft.
Fogyasztói ár 111 448 Ft 171 865 Ft
Garancia

2 év

A fentiek alapján a Wind valamivel jobb gépnek tűnik, talán az akkus hátrányát is be tudja hozni a takarékosabb processzorral és a merevlemez lekapcsolásával, viszont árban nem tudja felvenni a versenyt az Eee PC-vel. Az SSD és a hibrid technológia miatt közel 172 000 forintba kerül, ehhez képest a nagy akkus Eee PC nagyjából 111 000 forintja több mint barátságos ár.

Akkuteszt, értékelés

Összevetve a két gép teljesítményét azt tapasztaltuk, hogy lényegében azonosak processzor és memória terén. Merevlemezben a Wind SSD-je nemcsak mérésben, hanem érzetre is jobb volt az Eee PC winchesterénél. Használatban a Wind tűnt jobbnak, de csak egy picivel. Egy leheletnyivel könnyebb, kisebb, keskenyebb, mégis kellemesebb volt gépelni rajta. Az Asusnál sem elsősorban a gombok méretével – azok minden 10”-os netbookon kicsik –, hanem a billentyűzet nyomáskomfortjával volt bajunk. Az elkülönített gombok nagyon rövid úton, keményen jártak. Tapipadban viszont egyértelműen jobb volt az Asus. Nemcsak annak nagyobb mérete, hanem hasznos multi-touch képessége miatt is. Melegedés tekintetében a Eee PC picivel jobbnak tűnt, cserébe viszont jóval hangosabb volt a Windnél, mely szintén nem melegedett vészesen, 24 fokos szobahőmérsékleten nem sikerült 40 Celsius-fok fölé fűtenünk.

Mai fő versenyszámunk, az akkumulátoros üzemidő előtt érdemes egy pillantást vetni a két gép tápjára és tápkábelére. Bár a Wind töltője is elég kicsi, az Eee PC alul tudja múlni. Ráadásul az Asus nagyon kompakt vezetéket ad hozzá, míg a Wind bunkós fejű kábele csúnyán kidudorodik, ha a táskájába tesszük.

Elsőre nehéz megmondani, hogy a Wind ügyes hibrid technológiája és alacsonyabb fogyasztású processzora vagy az Eee PC nagyobb akkumulátora hoz-e hosszabb elektromos hálózat nélküli üzemidőt, de mi inkább az előbbire tippelnénk. Hogy még érdekesebb legyen a verseny, harmadiknak bevetettük az Acer Aspire One D150-et, melyről múltkor kiderült, hogy szintén egészen jól bírja, hiszen 62,6 wattórás telepe van.

Egyáltalán nem számítottunk rá, hogy a Wind U115 Hybrid ilyen brutális csúcsteljesítményt hoz minimális fogyasztással. Azt hittük, hogy a hirdetett 12 órás maximumot éppen hogy csak teljesíti, de tévedtünk. Bejött az SSD-s és Z-s atomos húzás, hiszen az 57,72 Wh-s teleppel nem kevesebb mint 1005 percig, azaz tizenhat és háromnegyed óráig húzta! Biztosak vagyunk benne, hogy nem csak az SSD-vel játszottak. Amikor mi magunk, az operációs rendszeren keresztül kapcsoltuk le a HDD-t, akkor „csak” cirka 11 órás idő jött ki. Persze még ez is bőven az Eee PC picivel 9 órás ideje fölött van, amit az Aspire One D150 is közel egy órával felülmúlt.

Videolejátszással szintén két értéket mértünk a Windnél. A simán csak győztes, hat és fél órás eredményt a CPU-t használva kaptuk. Megfelelő programmal viszont kihasználható a GMA 500 GPU hardveres gyorsítása, így a 720p-s, h.264 kódolású film több mint kilenc óráig pörgött, miközben az Atom nyugalmi, 800 MHz-es órajelén unatkozott. Az Asus itt is a képzeletbeli dobogó harmadik fokára szorult. Négy és háromnegyed órás eredménye az Acer befogásához sem volt elegendő, GPU-s gyorsítással a Wind majdnem ráduplázott.

Az akkumulátorok kapacitása ismeretében érdemes kiszámolni a netbookok fogyasztását. Viszonyítási alapként megemlítenénk, hogy nyugalmi állapotban egy fejlett, Intel Centrino 2 platformos gép SSD-vel 6 watt környékén fogyaszt. A Wind kikapcsolt winchesterrel beérte kevesebb mint 3,5 wattal, míg az Aspire One 6,3 wattot, az Eee PC pedig majdnem 7 wattot fogyasztott. Videolejátszás közben a Wind energiaigénye 6,3 wattra emelkedett a GPU használatával, a CPU-ra támaszkodva pedig 8,8 W körüli érték jön ki. Ugyanehhez az Aspire One-nak kicsit több mint 10, az Eee PC-nek pedig majdnem 11 wattra volt szüksége. Érdekes, hogy a 14,1”-os kijelzőjű HP EliteBook 6930p ebben a tesztben 13,4 wattot fogyasztott. Teljes terhelésnél az MSI mini igénye 11,1 watt volt, az Acer 12,2, az Asus 13,2 wattot kért. Ebben az esetben a HP nagyobb gépe majdnem annyit fogyasztott, mint a három apróság együtt, de teljesítményben sokszorosan lekörözte őket.

Értékelés

Egy laza kis ötmenetes bokszmeccsre állítottuk egymással szembe a két kis laptopot.

Wind U115 Hybrid Eee PC 1000HE
1. menet - külső:
Kevesebb csillogással ügyesen irányít a kisebb, könnyebb Wind.

2. menet - használhatóság:
Továbbra is a Wind van fölényben jobb billentyűzetével, de az Eee PC tapipadja révén kezd felzárkózni

3. menet - teljesítmény:
Kemény kombinációval szorítja sarokba az MSI SSD-je és fejlettebb chipkészlete a HDD-t és az agg 945GSE-t
4. menet - fogyasztás:
Tovább rohamoz a Wind SSD-je és kis fogyasztású platformja, az Eee PC nagyobb akkuval is vesztes helyzetbe kerül.
5. menet - ár:
Váratlan fordulat, padlóra kerül az eddig domináló Wind, de hamar feláll, a menetet viszont bukja
Végeredmény:
Pontozással nyer a Wind U115 Hybrid

Szép meccset láttunk, ahol végig az MSI versenyzője irányított, de az Eee PC-t sem kellett félteni. Elsősorban ára az, amivel meg tudja fogni a Windet, mely viszont ettől eltekintve minden szempontból jobb nála. Használhatóságban csak egy kicsivel, akkumulátoros üzemidőben viszont sokkal. Annak ellenére, hogy az Asus most alulmaradt, egyáltalán nem szabad leírni, mert alacsonyabb ára miatt sokak számára jobb alternatíva lehet. Úgy gondoljuk, hogy mai versenyzőink közül egyik sem bajnokaspiráns, mert az Eee PC 1000HE billentyűzetben gyengébb az alap 1000H-nál, az U115 Hybrid pedig túlzottan drága. Jó 60 000 forinttal többe kerül, mint az átlagos, nagy akkumulátoros netbookok, ennyi pénzből pedig akár három 60 Wh körüli telepet is vehetünk. Összefoglalva viszont: mindkét gép tetszett. A Wind azért, mert jól bírja akkuról, az Eee PC pedig azért, mert sokkal olcsóbb, a billentyűzetétől és pár fényes felületétől eltekintve nagyon jó kis netbook.

Asus Eee PC 1000HE
MSI Wind U115 Hybrid

rudi

Az Asus Eee PC 1000HE-t és MSI Wind U115 Hybridet a SpeedShop.hu bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények