Két felfedező rátalált az AMD Windows 8-as tabletplatformjára

Mit rejt a Hondo APU?

Az AMD nem várt tovább, és a mai napon hivatalosan is leleplezte az új Brazos-T kódnevű platformot, mely a vállalat Windows 8-hoz készült tabletplatformja. A cég egy kifejezetten jól megírt történetet is kreált a termék bemutatásához, mely szerint két felfedező talált rá a referenciatabletre. A sztori alapját a Trinity APU-ra épülő referencianotebook adta, melyet az AMD rendhagyó módon mutatott be az idei CES-en, és ezt a koncepciót gondolta tovább a cég, két humoros kisfilmmel fűszerezve.

A fentebb látható, elmúlt héten megjelent előzetesnél a felfedezők mutációt találtak, míg a lentebb beágyazott második videó során az AMD elmagyarázta, hogy ez csak a Hondo APU-ra épülő tablet. Persze nyilván mindkét videó esetében marketingről beszélünk, de annyira humorosan vannak megkomponálva és felvezetve, hogy üde színfoltot képviselnek a többnyire száraz marketingvideók között.

A videók persze semmi újat nem mondtak, hiszen az AMD már korábban kiállította az Acer Hondo APU-ra épülő tabletjét, mellyel az adott rendezvény résztvevői a Call of Duty: Modern Warfare 2 című programon játszhattak.

Visszatérve a termékre, az AMD a Brazos-T rendszert tekinti az első tabletplatformjának, noha kétségtelen, hogy a Desna kódnevű, Z-01 jelzésű termékre, már korábban épültek tabletek, de az AMD szerint egy tablet aktív hűtéssel nem életképes, illetve a Z-01-hez inkább notebookokhoz illő vezérlőhíd került, ami a funkcionalitás szempontjából is hátrányos. A Hondo APU lényegében egy áttervezett Desna lapka, amelyből a tabletek számára felesleges funkciók kikerülnek, így nem lesz benne integrált négycsatornás PCI Express vezérlő, illetve nem támogat majd analóg kijelzőinterfészt. Ezzel az AMD egyszerűsítette a tokozást, és a 40 nm-es gyártástechnológián készülő lapka újratervezésével felére csökkent az átlagos fogyasztás, emellett bemutatkozott egy új energiagazdálkodási szint, mely két hetes készenlétet tesz lehetővé. Ebből az állapotból a Windows 8-at futtató tablet két másodperc alatt éled fel, és utána lehet vele dolgozni. Itt érdemes megjegyezni, hogy a Linuxot az AMD nem zárja ki, így nem akadályozzák meg, hogy a felhasználó telepítse a kedvenc disztribúcióját, de az új energiagazdálkodási szint egyelőre használhatatlan Windows 8 nélkül, így az AMD a legjobb élményhez mindenképpen a Microsoft új operációs rendszerét ajánlja, és a partnereknek is kötelező erre építeniük.

Hirdetés

A Hondo a teljesítmény és a szolgáltatások szempontjából nem különbözik az elődnek számító Desna APU-tól, azaz az új lapkában is két darab 1 GHz-es órajelen üzemelő Bobcat mag lesz, ami mellé egy 276 MHz-en ketyegő Radeon HD 6250-es IGP kerül. A memóriavezérlő marad egycsatornás 64 bites megoldás, melyhez 1066 MHz-es DDR3L szabványú lapkákat lehet társítani. A Z-60 jelzésű termék az AMD Vision termékcsalád része, így a rendszer támogatja a DirectX 11-es, a DirectCompute 5.0-s, az OpenGL 4.2-es és az OpenGL ES 2.0-s API-t, illetve a C++ AMP-s, valamint az OpenCL 1.2-es felületet. Emellett az APU UVD 3.0-s motorja kezeli az AVC/H.264, a VC-1, a DivX/Xvid, valamint az MPEG-2/4 videókat, továbbá támogatja a Flash animációk gyorsítását a stage video, illetve a stage 3D szolgáltatás használatával, valamint a különböző webes felületek gyorsítása sem jelent akadályt.

Az AMD Z-60 képességei
Az AMD Z-60 képességei [+]

A Hondo APU komoly előnye, hogy a Direct2D és a DirectWrite gyorsítás az elérhető legmagasabb szinteken valósul meg, illetve a termék támogatja a Windows 8 összes új szolgáltatását, amire egyébként egyetlen konkurens tabletplatform sem képes. Ez azt jelenti, hogy a teljes funkcionalitású WDDM 1.2 felület mellett elérhető a DXVA2-t leváltó Unified Video API, illetve az IGP jobb energiagazdálkodását lehetővé tevő DirectFlip szolgáltatás. További extra, hogy a platform megkapta a Quick Stream Technology funkciót, mely a streamelt videók gyorsabb betöltésére szolgál, amit úgy ér el, hogy a hálózati forgalmat priorizálja, így a streamelt tartalomhoz kapcsolódó csomagok elsőbbséget élveznek a feldolgozás során.

Előnyök sokasága

A teljesítmény szempontjából az AMD elárulta, hogy a Hondo APU 1701 pontot kapar össze a 3DMark 06 programban. Ez az eredmény várható volt, hiszen fél évvel korábban írt exkluzív hírünkben mi is hasonló értékről szereztünk tudomást. Extra adat még, hogy a PCMark Vantage programban az új fejlesztés 1770 pontot ér el. Sajnos az AMD ezeknél az eredményeknél többet nem árult el, így egyelőre be kell érni ennyivel. Annyit tudunk még, hogy az Intel aktuálisan elérhető, tabletekbe szánt Atom Z670-es lapkája az előbbi programokban rendre 137 és 1106 pontot teljesít. Persze ez annyira nem számít, mivel úgyis a Clover Trail lesz az ellenfél, amiről konkrét sebességadat még nincs.

Valószínű, hogy a PCMark Vantage pontszámot tekintve befogható a Hondo APU, de az IGP annyira erős a komolyabb grafikai számításokban, hogy az elsődlegesen ultramobil piacra fejlesztett grafikus vezérlők meg sem tudják majd közelíteni a teljesítményét. Fontos, hogy ez elsősorban nem a hardverek elméleti különbségeiből ered, hanem abból, hogy az AMD olyan alapokra építi a Hondo APU-t, amelyre lassan két éve direkten optimalizálják a Windowsra kiadott programokat a fejlesztők, míg konkurens megoldásokkal kapcsolatban gyakorlatilag nagyon kevés a tapasztalat.

A legjobb helyzetben talán az NVIDIA van ebből a szempontból, hiszen a Tegra 3 IGP-je sok dolgot megőrzött a hagyományosnak mondható PC-s alapokból, ám az Intel, a Texas Instruments és a Qualcomm által fejlesztett lapkákban olyan IGP-k dolgoznak, amelyek gyökeresen eltérő elven működnek, mint egy GeForce és egy Radeon. Ilyen helyzet legutoljára a 2000-es évek elején alakult ki a PowerVR Kyro VGA-k piacra dobásával. Ezek a termékek félelmetesen jól teljesítettek bizonyos tesztprogramokban, de a valós alkalmazások esetében elvéreztek, mivel direkt optimalizálás nélkül nem volt esélyük jól működni. Szerencsére a Microsoft gondolt erre a problémára, így a DirectX 11.1-es API-t már úgy fejlesztették, hogy a PowerVR és az Adreno IGP-knek is legyen esélyük ezen a piacon, így az említett megoldásokat fejlesztő két cég speciális kiterjesztéseket írhat a Windows 8-hoz, amivel a programozók jobb teljesítményt hozhatnak ki az ultramobil igényekhez tervezett rendszerekből. Ez azonban időbe telik.


[+]

A legkellemetlenebb helyzetbe az Intel került, mivel PowerVR IGP-re építenek, és a Texas Instruments lapkájával ellentétben olyan programokat is elindíthat a felhasználó az új Atomon, amelyeknél a fejlesztő még csak nem is gondolt arra, hogy valaha is egy ultramobil IGP-n akarja majd bárki futtatni. A funkcionalitás a legtöbb alkalmazás esetében a driverben elhelyezett speciális optimalizálásokkal biztosítható, de – függően a feladattól – a hibátlan képi megjelenítésnek komoly ára lehet a teljesítmény tekintetében, ahogy ez a 3DMark 06 alatt is látható. Az Intel Atom Z670 és az AMD Z-60 APU IGP-je között elméletben nincs tízszeres teljesítménykülönbség, de a szoftverek működése nem követi az elméletet. Ez egy programok szintjén keletkező probléma, így ebből a szempontból tökéletesen érthető, hogy az Intel a következő év végén érkező, igazán új Atomban miért váltja le egy saját fejlesztésű megoldással a PowerVR IGP-t. Egyszerűen felvállalhatatlan ilyen mértékű, szoftveres oldalon keletkező sebességbüntetés, pláne egy olyan alkalmazásban, amelyre direkten van optimalizálva a grafikus driver. A valós programokban ennél sokkal rosszabb eredmények is születhetnek, illetve rosszabb esetben az alkalmazás elindítása is problémákba ütközhet.

Az AMD a Hondo APU esetében a fogyasztás csökkentését tartotta a legfontosabb lépésnek, hiszen a Desna APU teljesítménye így is messze a mezőny fölé tornyosult. Az alapvető cél az volt, hogy az új fejlesztés elérje a kétszeres energiahatékonyságot. Az új lapka maximálisan 4,5 wattot igényelhet, ami már passzív hűtés mellett is üzemképes megoldást jelent. Nem meglepő tehát, hogy a vállalat 11,6 colos referenciatabletje nem tartalmaz ventilátort. Ez fontos változás, mivel a felhasználok szemében az aktív hűtés nem kívánatos tényező egy tabletben. Az AMD mérései szerint a Hondo APU 1 és 3 watt közötti átlagos fogyasztással dolgozik, függően a munkafolyamat terhelésétől. Mivel a Brazos-T platform még nem SoC, vezérlőhidat is használ, amely egy Hudson generációs tabletekhez optimalizált megoldás. Az új fejlesztés tokozása a korábbi M1-es lapkához képest jóval kisebb lett, emellett a képességeit is a táblagépekhez igazította a cég, így csak 3 Gbps-os SATA interfészt kínál, megjelent a Secure Digital IO szolgáltatás a Wi-Fi-hez, továbbá óriási extra, hogy USB 3.0-s vezérlőt kapott, így ennek az interfésznek a sebességével biztos nem lesz gond. Az új vezérlőhíd maximális fogyasztása 1 watt, így az AMD megfelezte az M1-es megoldás energiaigényét.

A Hondo APU-ra épülő referenciatablet fogyasztása
A Hondo APU-ra épülő referenciatablet fogyasztása [+]

Az AMD a 10 mm vékony referenciatablet fogyasztását több szituációban is kimérte, így a teljes masina 2,88 wattot igényel terhelés nélkül, 3,89 wattra van szüksége a böngészéshez, és 4,79 wattból képes a videókat lejátszani. A fenti képből látható, hogy ezek az értékek a Hondo APU, a vezérlőhíd és az összes többi komponens között hogyan oszlanak el. Az AMD 30 Wh-s akkumulátor mellett 10 óra terhelés nélküli, 8 óra webes, és 6 óra videolejátszás melletti üzemidőt kínál.

Az AMD a Brazos-T platformot már szállítja a gyártóknak. A megjelenésről a cég nem beszélt, illetve csak annyit mondott, hogy ezzel kapcsolatban a partnerektől érdemes felvilágosítást kérni. Sajnos a tabletek várható árát sem közölte a vállalat, így ezt csak a Windows 8 startja után lehet megtudni. Annyi adatot azonban még sikerült megtudnunk, hogy az AMD nemrég elkészült AppZone Player alkalmazása használható a Hondo APU-ra épülő tabletekkel, így a Windows 8-hoz készülő programok és a már elkészült régebbi alkalmazások mellett még nagyjából félmillió androidos program is futtatható lesz a platformon, mindezt a Windows 8 operációs rendszeren belül.

Abu85

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények