JVC Adixxion GC-XA1: trónkövetelő akciókamera

Kipróbáltuk a színes kijelzős, képstabilizátorral ellátott, strapabíró, Full HD felbontású könnyű kis kamerát.

Akció indul!

Az egyre jobb minőségű álló- és mozgóképek rögzítésére képes okostelefonok és tabletek terjedésével párhuzamosan a hagyományos kamkorderek piaca ijesztő mértékben szűkülni kezdett. Bár igaz, hogy a személyi mobil eszközök nem vehetik fel a versenyt a direkt videózás céljára tervezett kisméretű, kompakt kamerákkal, viszont sokan úgy vélik, hogy arra az évi egy-két kiemelt alkalomra (nyaralás, ballagás, esküvő stb.) felesleges egy külön eszközt vásárolni. Ráadásul egy telefon mindig ott van az embernél, és még kisebb, könnyebb is, mint egy kamera.

Azonban vannak olyan szituációk, amikor a telefon nem vethető be, ilyen például, ha sportot vagy bármilyen más hasonló, testi és műszaki épségre veszélyes tevékenységet űzünk. Ez esetben jönnek jól a kisméretű, könnyű és strapabíró akciókamerák, melyek az utóbbi időszakban hatalmas népszerűségre tettek szert. Ezt tökéletesen alátámasztja, hogy a piacot jelenleg is uraló GoPro és Rollei mellett mostanában az igazi nagyok, így például a Sony és a JVC is szemet vetett erre a területre. Utóbbi cég első ilyen készülékét, az Addixxion családba tartozó GC-XA1 típusjelzésű modellt már egy ideje kiszúrtuk magunknak, ám a hazai disztribúcióval kapcsolatos gondok eddig keresztülhúzták számításainkat. A közelmúltban azonban a problémák megoldódtak, és így rá tudtuk tenni a kezünket.

Zömök külső

Dizájnját tekintve a GC-XA1 a pazar kivitelű; a nehézkesen használható Rollei HD Lite és a felhasználóbarát, ám igen csúnya GoPro HD Hero között foglal helyet. A lekerekített élű téglatest alakú eszköz felépítésében is a kamkordereket idézi, azzal a különbséggel, hogy itt a kijelző oldalra került. A HDMI és az USB csatlakozót a hátlapon helyezték el egy elcsúsztatható védőfal mögött, és a memóriakártya nyílása is itt található. A vezérlőgombok a tetejére kerültek a kontrollámpa, a mikrofon és egy kisteljesítményű mono hangszóró társaságában.

A készülékház "tapadós" gumiborítást kapott, ami még nedvesen sem csúszik ki az ember kezéből, ráadásul igen könnyen tisztítható. A kisméretű (74 x 53 x 35 mm), kompakt eszköz súlya az akkumulátorral együtt 126 gramm, tehát valóban egy könnyen hordozható termékről van szó. A kialakításnak és a felhasznált anyagoknak köszönhetően – megfelelve az idevágó szabványoknak – ötméteres mélységig, fél órán át vízálló. Nem árthat neki a por sem, és akár azt is kibírja, ha kétméteres magasságból leejtik.

A dobozban a kamerán kívül található egy akkumulátor, egy USB kábel, egy flexibilis tartó és annak foglalata, néhány csavar, egy kis csavarhúzó, illetve egy objektívsapka, tehát a HDMI kábelt és a memóriakártyát külön kell megvásárolni hozzá.

Kezelés

A kamerát a legegyszerűbb a rajta elhelyezett gombokkal közvetlenül irányítani. Ezekből hat darab kapott rajta helyet, ami az ilyen jellegű termékeknél kifejezetten soknak számít – ez kombinálva a színes LCD kijelzővel előrevetíti, hogy a vezérléssel nem lesz gond. Nem is okozott csalódást, azt leszámítva, hogy az éleknél elhelyezett gombok a fenti kemény fémdaraboktól eltérően puha gumiból készültek. Ezzel csak az a baj, hogy nagyon erősen kell megnyomni, ami nem igazán kényelmes.

A menürendszer struktúrája logikus és kellően sekély. Magyarul sajnos nem tud, ennek ellenére kezelése nem lehet nehéz még egy angolul nem tudó ember számára sem a sok grafikus elem és a részletekbe menő használati utasítás miatt. Az alkalmazott tipográfiai elemek világosak, jól is néznek ki, tehát mindent összevetve hamar bele lehet jönni a navigálásba. 16 menüpont kapott helyet a főmenüben, ami már jelzi, hogy szinte minden paraméter módosítható. Így például közvetlenül formázható a memóriakártya, megadható a tévészabvány (NTSC/PAL), hogy legyen-e hangvisszajelzés (azaz magyarul csipogjon-e, ha megnyomunk egy gombot), az aktuális dátum, a nyelv, állítható a fehéregyensúly, bekapcsolható az önkioldó, a time-lapse mód, forgatható a kép, beállítható a Wi-Fi és menedzselhető a szoftverfrissítés.


Elsőre furcsa, hogy az LCD kijelző oldalra került, de hamar meg lehet szokni. Kerékpáron, motoron pedig jobban beválik, mint a hagyományos, hátlapra helyezett megoldás, hiszen elég rádőlni a kormányra, és máris lehet bóklászni a menüben. A képernyőn csak a legfontosabb adatok, tehát a használati mód (fotó/videó), a felbontás, valamint az akkumulátor töltöttségi szintje látható. Az éppen rögzített képet remek minőségben adja vissza, valóban használható, és arra is alkalmas, hogy a már felvett anyagokat vissznézze az ember. A ráépített hangsugárzó teljesen használhatatlan, csak halk csiripelésre képes. Az emellett elhelyezett kontrollámpa zöld, illetve píros színnel jelzi, hogy éppen felvételi vagy készenléti módban van-e az eszköz. Napfényben azonban csak úgy látható, ha az ember leárnyékolja a tenyerével.

Az akkumulátor tárolókapacitása Full HD és a HD (60p) felbontás esetén (Wi-Fi használat nélkül) 70 perc, de 30 képkockás HD és a WVGA módban 105 perce kitolható. A különböző kiegészítők segítségével egyszerűen felszerelhető egy állványra, bringa vagy motor kormányára, szörfdeszkára, sílécre, távirányítós autóra, sőt még egy sisakra is. Tehát meglehetősen sokoldalú eszközről van szó.

Okostelefon és Wi-Fi

A kamera a beépített Wi-Finek köszönhetően képes a videókat és képeket vezeték nélküli kapcsolaton keresztül átlőni egy kompatibilis okostelefonra, tabletre vagy számítógépre. Ehhez mindössze a WiVideo névre hallgató alkalmazást kell telepíteni, ami meg is történik automatikusan, amikor az eszközöket először csatlakoztatjuk egymáshoz USB porton keresztül. Ez elméletileg jól hangzik, ugyanakkor hiába próbáltuk mindenféle eszközzel, nem sikerült a különféle termékeknek egymásra hangolódniuk. Lehet, hogy egy szoftverfrissítés később segít ezen a dolgon, de itt még valami hibádzik.

Az is remek húzás elméletben, hogy mindenféle egyéb készülék bevetése nélkül alkalmas a Ustreamen keresztül élő közvetítésre is. Ehhez semmi mást nem kell tenni, mint a WiVideóban megkeresni az Ustream fület, és megadni azt a felhasználónevet, aminek a csatornájára továbbítani szeretnénk az anyagokat.Viszont hiába voltunk erős és stabil hálózatok közelében, minden egyes alkalommal a gyenge jelerősségre hivatkozva bontotta az adást, úgyhogy ezen is van még mit csiszolni, bár az irány kétségkívül remek.

Képminőség

Fotók

A kamera egy ötmegapixeles CMOS szenzort kapott fix fókusszal, 170 fokos látószöggel, ötszörös digitális zoommal, és a szokásoknak megfelelően mozgó- és állóképek felvételét is biztosítja. Azt azonban be kell látni, hogy ez nem egy fényképezőgép, így a fotók készítése csak másodlagos funkció. Ezt bizonyítja az is, hogy egyetlen felbontási mód létezik: csupán 2592x1944 pixeles képek lőhetőek segítségével.





Mint az itt is látható, világosban egy kis szerencsével van rá esély, hogy használható fotók szülessenek, de azért csodát felesleges várni tőle, sötétben pedig nem teljesít túl jól. Az oldalt elhelyezett képernyő miatt nem túl kényelmes a fotózgatás. Az ember egy idő után már azon kapja magát, hogy nem is forgatja a fejét, csak egy pisztolyhoz hasonlóan becélozza a témát, és reménykedik, hogy minden jól sül majd el.

Videók

A legjobb minőséget kínáló Full HD (1920x1080/30p, 15 Mbps) profil mellett kiválasztható a HD (1280x720/60p, 13 Mbps vagy 1280x720/30p 6,7 Mbps), illetve a WVGA (848x480/30p, 3 Mbps) mód is. Az anyagokat az SD/SDHC kártyára lehet rögzíteni, egy négygigabájtos eszköz 35 percnyi Full HD videó eltárolására ad módot, de kisebb, konkrétan a WVGA felbontás esetén ez három órára nő. Memóriakártyából akár 64 GB-os darabok kezelésére is képes, amire már kilenc és fél órányi Full HD tartalom fér rá.



A videókon a YouTube ikonra kattintva felugrik a videómegosztó oldala, ott megnézhető és beállítható a legnagyobb felbontás

Az akciókamerákból a legtöbb esetben még mindig hiányzik a digitális képstabiliizátor, ám ez a modell már megkapta ezt a technológiát. Ez pedig remek döntés volt, ráadásul a DIS (digital image stabilization) mód itt nem csak egy marketinghumbug, hanem valóban működő és használható funkció, mint ahogyan ez az alábbi videókból ki is derül. Nem úgy, mint az ötszörös digitális zoom, amihez nem érdemes nagy reményeket fűzni, mert nagyítás után a végeredmény botrányosan rossz lesz.



A videókon a YouTube ikonra kattintva felugrik a videómegosztó oldala, ott megnézhető és beállítható a legnagyobb felbontás

Az azonnal kiderül, hogy a sötétség mozgóképek esetén sem számít hazai pályának számára. És a mikrofon is lehetne jobb, hiszen a környezeti hangokból alig rögzít valamit, viszont a rázkódást iszonyatosan felerősíti. A fehéregyensúly beállítását rá lehet bízni az automatikára, de manuálisan is lehet választani hat előre programozott profil közül (Daylight, Tungsten, Blue Marine, Green Marine, Flourescent 1/2).

Értékelés

Az akciókamerák piaca pezseg, a fejlődés szemmel látható, aminek tökéletes példája ez a készülék. A JVC GC-XA1 ugyanis jelenleg az egyik legjobb ilyen jellegű termék, az eddig általunk tesztelt kamkordereket simán lenyomja. A színes LCD jól használható, a gombok száma elégséges, a menürendszer világos, azaz a kezelés remek. Az nagyszerű ötlet, hogy van beépített Wi-Fi, és hogy a kamera képét egy kompatibilis eszköz nagyobb kijelzőjén is lehet nézni. Kár, hogy valamiért nem működött a dolog, és ugyanez mondható el a Ustream funkcióról is.

A képminőség jobb a szokásosnál, elsősorban a beépített képstabilizátornak köszönhetően. A végeredmény ugyan még nem tökéletes, azonban ha valaki rendelkezik a szerkesztőprogramok terén egy minimális jártassággal, pillanatok alatt felturbózhatja álló- és mozgóképekeit. A modell a legtöbb helyen kb. 80-85 000 forintba kerül, de láttuk már 65 000 forintos árcédulával is. Egy élmény volt a használata, így bátran ajánljuk mindenkinek!


JVC GC-XA1 akciókamera

elefant

A JVC GC-XA1 akciókamerát a JVC magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • JVC

Azóta történt

Előzmények