Ivy Bridge Asus K55 notebookban

Hirdetés

Értékelés

Papírformát láttunk beteljesülni az Intel új Ivy Bridge processzorainak mobil bemutatkozásánál. Az eredendően hordozható gépekbe szánt platform szépet villantott; AMD konkurens híján a négymagos csoda elődjével mérettetett meg, és senki nem lepődik meg azon, hogy győztesen hagyta el a pástot. Az Intel üzletpolitikája alapján idén csíkszélesség-csökkentés következett be, a 32 nm-t 22 nm-t váltotta, és bár ennek nem lett olyan drámai következménye, mint tavaly az új mikroarchitektúra megjelenésének, hatása kétségtelen. A nagyjából azonos fogyasztás és melegedés melletti magasabb kezdő órajelek és agresszívebb Turbo Boost azt eredményezte, hogy a legkisebb négymagos i7-3610QM átlagosan 25%-kal emelkedett az i7-2630QM fölé, és a majdani kétmagos lapkáknál is hasonló előrelépés várható. Ezzel – legalábbis a felső kategóriában – nehezen tud majd versenyre kelni az AMD.

Persze a kisebb processzorgyártó másra helyezi a hangsúlyt: a grafikus részlegre. Ott az Intel hatalmas munkát végzett, funkciókban, multimédiában is óriásit fejlődött, aminek „koca játékos” beállításnál jó 80%-os gyorsulás lett az eredménye. Ezzel sikerült lenyomni az AMD lassan leköszönő Llano megoldásait, melyeknél az új AMD fejlesztés legalább másfélszer gyorsabb lesz; vagyis a jövőben is nagyjából az várható, hogy az Intel CPU-ban, az AMD viszont IGP-ben lesz jobb. Fontos momentum, hogy alkalmi játékosoknak már az Intel verzió is bőven elegendő 3D-s teljesítményt nyújt, tehát komolyan veszélyezteti a belépőszintű különálló mobil VGA-k létét.

Továbbra sem túl szimpatikus az a filozófia, amivel az Intel mobil processzorait fejleszti. Szép és jó, hogy nő a CPU teljesítmény, de a felhasználók többségének semmi szüksége rá. Jól hangzik, hogy a gyorsabb processzor hamarabb végez a feladattal, így hamarabb visszaválthat takarékos módba, csakhogy már rég nem a CPU a szűk keresztmetszet egy rendszerben. Sokkal jobban örülnénk annak, ha a 25%-os teljesítmény/fogyasztás javulása 20%-kal nagyobb teljesítmény és 5%-kal kisebb fogyasztás helyett fordítva állna össze. Teljesen jó lenne ide a 3-3,5 GHz-es, 35-45 wattos melákok helyett az 1,5 GHz-es Ivy Bridge processzor 17 wattos teljesítménnyel, csakhogy azt a prémium modellekbe, Ultrabookokba szánják extra profittal. Bízunk benne, hogy az ARM-alapú eszközök erősödése majd ráveszi az Intelt arra, hogy módosítson termékpolitikáján!

rudi

Az Asus K55 notebookot az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés