Hirdetés

Interjú: Bari, aki nem csak PC-t moddol

Elektronika

PH: Térjünk vissza ahhoz a hobbidhoz, amiről sokan ismernek: az elektronikához. A nyomtatott áramköröket magad készíted, az alkatrészek beforrasztásáról nem is beszélve – hogyan oldható ez meg otthoni körülmények között?

Bari: Igyekszem megteremteni a feltételeit annak, hogy ne kelljen külső segítséget igénybe vennem, így nem kell másokhoz alkalmazkodni, és hosszútávon takarékosabb is. Ha valamilyen eszköz nem áll rendelkezésemre, akkor készítek egyet magamnak, így lett saját maratókádam, mostanra már üvegből, de készítettem már UV-s levilágítót is, vagy így került világítás az oszlopos fúróra.

Hirdetés

PH: Mi viszi rá az embert, hogy egy komplex spektrumanalizátort készítsen magának?

Bari: A spektrumanalizátor ötletét a hobbielektronika.hu oldal egyik cikke ihlette, melyben a szerző egy tízcsatornás spektrumanalizátor készítéséről írt. A kapcsolás nagyon megtetszett, ezért elhatároztam, hogy én is elkészítem kisebb változtatásokkal. A huzallábas alkatrészek helyett SMD (felületszerelt) elemekből terveztem felépíteni, ráadásul tíz csatorna helyett huszat, oly módon, hogy működjön sztereó (2 x 10) és monó módban is.


Az alkatrészek...

Az áramkör áttervezésére és a NYÁK tervezése nem mindig volt időm, így viszonylag lassan, megközelítőleg 10 hónap alatt készült el a spektrumanalizátorom. Az alkatrészek beszerzése több lépcsőben történt, amikor épp volt rá egy kis plusz keret. Jelenleg sincs még teljesen kész, vannak kisebb hibák, amiket még orvosolni kell, egy részének a javításához már a cserealkatrészek is megvannak, de idő hiányában nyár eleje óta félre van téve.


... melyek a saját tervezésű és készítésű nyomtatott áramkörökre kerütek

PH: Nagyjából mennyi alkatrészt tartalmaz az analizátor és tippre mennyi munkaórát foglalkoztál a beépítésükkel?

Bari: 210 db LED, 36 db IC,  207 db ellenállás, 144 db kondenzátor, 62 db tranzisztor és 43 db dióda, jó pár érintkező tüske és foglalat, összesen 7 nagyobb NYÁK, plusz két kicsi toldalék, melyre csatlakozók kerültek. A LED-eket három este alatt forrasztottam be, a többi alkatrész beforrasztása nagyjából egy hetet vett igénybe hétköznap esténként és hétvégén délutánonként.

PH: Hova lehet ezt még fokozni?

Bari: Régóta tervezgettem már, hogy belevágok a PIC mikrokontrollerek programozásba, míg 2010 karácsonyára megleptek egy PIC programozó készlettel. Ezután már nem volt megállás! Először csak mások által tervezett áramköröket építettem, ilyen volt például az LCD2USB áramkör, melyről szintén készült logoutos írás LCD mod címmel.


Saját készítésű USB-s LCD kijelző

A saját program íráshoz az egérmodding verseny adta meg a kezdőlökést. A faegérhez készítettem egy plusz elektronikát, mely figyeli a DPI-váltó gombok lenyomását, így az egér DPI beállítását is, és a beállított DPI függvényében változtatja az egérbe épített RGB LED a színét, mint sok más gamer egérben. Jelenleg még eléggé tanulófázisban vagyok, de igyekszem minél többet megtanulni. A PIC segítségével rengeteg elektronikai feladat megoldhatóvá válik kevés alkatrésszel.


PIC programozó elektronika

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés