Hirdetés

Interjú a ThinkPadek tervezőjével

David Hillt kérdeztük a legendás ThinkPad notebookokról, melyekből már több mint százmilliót adtak el!

A billentyűzet és a vékonyság

PH: Áttérnénk azokra a kérdésekre, amiket biztosan sok keménykalapos ThinkPad hívőtől hallhatott már. Miért kellett a billentyűzeten a felső, Insert, Delete, Home, End, PageUp, PageDown hatost szétszedni? Értjük, hogy ma már nincs annyi programozó a ThinkPad felhasználók között, mint régebben, de bárki, aki sokat gépel, nagy hasznát veszi ezeknek a gomboknak, nem véletlen, hogy az asztali billentyűzetekről máig nem száműzték őket. Miért döntött úgy a profi felhasználóknak notebookot tervező ThinkPad csapat, hogy figyelmen kívül hagyja ezt a tényt? Voltak, vannak esetleg olyan terveik, hogy – akár opcionális extraként – visszahozzák a régi elrendezést?

Hirdetés

David Hill: Az új notebookoknál uralkodó trendek, mint a vékonyság és könnyűség, illetve a nagy touchpad igénye miatt szűkült a billentyűzet helye, elsősorban magasságában, kevesebb sor fér el. Ennek ellenére a Home, End, Insert, Delete négyest felül egy sorban, a PageUp és PageDown gombokat pedig a kurzormozgatókkal együtt alul, egy hatos csoportba rendeztük a könnyű navigáláshoz nagyobb mennyiségű szövegben.


ThinkPad X300 billentyűzete jobb felső hatossal 2008-ban

PH: Miért kellett szigetes billentyűzetre váltani, mi volt a gond a régivel? Tényleg jobb a szigetes a régi, legendás megoldásnál, esetleg arról van szó, hogy a beszállítók már nem kínálnak olyat? Egyszer elég érdekes indoklást kaptunk a szigetes forma alkalmazására, állítólag a hagyományos kupakkal nem tudják megoldani a háttérvilágítást. Igaz ez?

David Hill: Ez is a vékony és könnyű felépítésre vezethető vissza. Ügyfeleink könnyebb notebookokat szeretnének, amelyek keskenyebb táskában is elférnek, ehhez pedig kisebb helyigényű billentyűzet kell. Hiszünk abban, hogy a ThinkPadeké a jelenlegi legjobb szigetes billentyűzet a piacon.


ThinkPad X1 Carbon billentyűzete, alatta hatalmas touchpaddel 2013-ban

PH: Megértjük, hogy a háttérvilágítás egy divatos funkció és nem hagyhatják figyelmen kívül, de úgy gondoljuk, a ThinkPad felhasználók jelentős része vakon gépel, nem igényli ezt. Ők miért nem érdemelnek meg egy kis lámpát (ThinkLight), ha egy kis jegyzetet, papírt szeretnének megnézni sötét környezetben? Miért nem lehet a ThinLight legalább opcionális extra?

David Hill: A ThinkLight megvalósításához a kijelzőpanelt körülölelő, előrenyúló kávára van szükség, viszont az újabb ThinkPadeknél a vékonyság és az egy kézzel nyithatóság miatt lapos kávát terveztünk. Ebbe nem lehet a lámpát integrálni, és a webkamera elhelyezését is bonyolítaná. A felhasználóinktól azt a visszajelzést kaptuk, hogy a billentyűk megvilágítása fontos számukra, ezért alkalmazzuk a háttérvilágítást a legtöbb modellnél.


A 30-as sorozattal, 2013-ban érkezett a szigetes billentyűzet és búcsúzott a reteszes fedélzár, illetve a ThinkLight lámpa

PH: Miért tűnt el a ThinkVantage gomb és a dedikált hangerőszabályzó a ThinkPadekről?

David Hill: Vásárlói visszajelzés alapján jutottunk arra, hogy a különálló gombokra nincs különösebb igény, nélkülük pedig letisztultabb, hatékonyabb klaviatúra építhető. A hangerőszabályzók funkciógombon továbbra is könnyen elérhetőek, a ThinkVantage szoftver fejlődése miatt a hozzá tartozó gombra pedig már nagyon ritkán van szükség.

PH: Mit gondol, az érintőképernyő és a gesztusvezérlés a jövőben helyettesítheti a billentyűzetet és egeret?

David Hill: Nem hiszem, hogy kiválthatja, de szerintem ezeknek az újfajta beviteli módszernek is van hozadéke a felhasználói élmény javításában.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények