(D)ROG a tuningosok számára
ASUS Rampage IV Extreme
Hirdetés
A kínálat csúcsán a ROG családba tartozó Rampage IV Extreme alaplap trónol, rengeteg újítással felvértezve, extrém felhasználásra és tuningra tervezve – nyilvánvalóan ennek megfelelő lesz az ára is.
A tápellátás alapja itt az Extreme Engine Digi+ II, viszont a nagyobb terhelés elviselése végett alaposan átdolgozták. A négy vezérlőchip mellé kisméretű, de jobb hatásfokú NexFET MOSFET tranzisztorokat, nagyobb áramerősségre képes tekercseket és újfajta kondenzátorokat pakoltak. Nem utolsósorban ezek az alkatrészek sokkal jobban viselik a folyékony nitrogénes hűtés okozta negatív hőterhelést, így nem fog akkora fejtörést okozni hideg elleni szigetelésük. A megnövekedett teljesítményigény stabil kiszolgálására a 8 tűs tápcsatlakozó mellett egy 4 tűs is található.
Az X79 PCH feletti hűtőbordáról ennél az alaplapnál sem maradt le a ventilátor, ami egy tuningra kínált alaplapnál valószínűleg senkit sem fog zavarni, hiszen nem az fogja a legnagyobb zajt csapni (és egyébként is kikapcsolható). Az aktív hűtés ennél az alaplapnál egyébként még indokolt is, hiszen a teljes hőcsöves rendszert hűti, ami ennél az alaplapnál extrém tuning során sokkal nagyobb mértékben melegszik, mint a többi alaplap esetében. Arról már nem is beszélve, hogy telepakolva méteres VGA kártyákkal alaposan beszorulna a meleg levegő.
Teljes SLI kihasználtság a Rampage IV Extreme alaplapon
Az extrém tuningosok igényeit számos újítás szolgálja ki, ami közül megemlítenénk a Subzero Sense-t, amely két darab beépített, digitális, K típusú hőmérő szondát jelent. A -200 °C és +1350 °C mérési tartományban használható hőmérő a folyékony nitrogénnel való hűtésnél jöhet jól, így nem szükséges külön hőmérésre is alkalmas multimétert beszerezni. A kábelt viszont külön kell megvásárolni.
Szintén újítás, hogy a szokásos feszültségmérő pontok mellé az alaplapra további hat ilyen pontot integráltak, amivel a grafikus vezérlő feszültségeit monitorozhatjuk szoftverből, multiméter használata nélkül. Persze ennek használatához már forrasztani is kell, hiszen a grafikus vezérlők nem rendelkeznek erre a célra szolgáló kimenettel (tehát nem árt tudni, hogy az adott grafikus kártyán hol vannak a keresett mérési pontok).
A végére hagytuk a legfontosabbat, az OC Key-t. A videokártya DVI kimenetére csatlakoztatható eszköz lehetővé teszi, hogy a monitoron egy transzparens OSD menühöz hasonlóan (overlay) jelenjenek meg a hőmérséklet- és feszültségadatok. További funkciója, hogy speciális USB-s összeköttetést használva az alaplapra kötött billentyűzettel a CPU, memória és egyéb paraméterek is valós időben állíthatók.
Gyakorlatilag az OC Key ugyanazt tudja, mint a ROG Connect, csak nincs szükség külső kijelzőre és egy gombokkal, potméterekkel megpakolt külső dobozra, hanem gépünk monitorát és billentyűzetét használhatjuk ugyanerre a célra. Természetesen rákérdeztünk, hogy az OC Key mennyivel késlelteti a monitorra küldött képet, hiszen egy aktív feldolgozó egységről beszélünk. Megnyugtatásul: a válaszidő nem több mint 1 ezredmásodperc. Aki pedig szeretné a már meglévő ROG Connectet használni, természetesen annak sincs akadálya.
ASUS Rampage IV Extreme "Republic Of Gamers"
Vannak még apróbb újítások, mint például a Slow Mode, ami mostmár nem csak BIOS-ban, hanem kapcsolóval aktiválható, illetve Cold Reset gomb is a Cold Bug elkerüléséhez. Végezetül pedig ennek az alaplapnak is lessük meg a felszereltségét! Nyolc RAM foglalat, öt darab PCIe x16 és egy darab PCIe x1 foglalat került rá. A foglalatokkal kapcsolatosan eláruljuk, hogy egy nagyon érdekes megoldással osztja el a rendelkezésre álló sávokat a foglalatok között, de erről még nem nyilatkozhatunk, majd a platformteszt során visszatérünk rá. Fontos megjegyezni, hogy a SATA csatlakozók száma és kiosztása itt sem változott, azonban a nem natív külső vezérlő Marvell helyett az ASMedia műhelyéből kerül ki, ezért nincs SSD Caching. Gigabit Ethernet csatlakozóból csak egyet kapunk, és a Bluetooth is 2.1-es, valamint a Wi-Fi vezérlőről itt is le kell mondanunk. Az új Rampage alaplap felszereltségét és pár kiegészítő hiányát elnézve a gyártó jól láthatóan ezt a deszkát kizárólag a tuningos versenyzőknek szánja, ami érhető, hiszen rengeteg olyan kiegészítőt kapott, aminek normál használat során semmi hasznát sem vennénk.