Intel X79 alaplapok előzetese, ASUS köntösben

(D)ROG a tuningosok számára

ASUS Rampage IV Extreme

Hirdetés

A kínálat csúcsán a ROG családba tartozó Rampage IV Extreme alaplap trónol, rengeteg újítással felvértezve, extrém felhasználásra és tuningra tervezve – nyilvánvalóan ennek megfelelő lesz az ára is.

A tápellátás alapja itt az Extreme Engine Digi+ II, viszont a nagyobb terhelés elviselése végett alaposan átdolgozták. A négy vezérlőchip mellé kisméretű, de jobb hatásfokú NexFET MOSFET tranzisztorokat, nagyobb áramerősségre képes tekercseket és újfajta kondenzátorokat pakoltak. Nem utolsósorban ezek az alkatrészek sokkal jobban viselik a folyékony nitrogénes hűtés okozta negatív hőterhelést, így nem fog akkora fejtörést okozni hideg elleni szigetelésük. A megnövekedett teljesítményigény stabil kiszolgálására a 8 tűs tápcsatlakozó mellett egy 4 tűs is található.

Az X79 PCH feletti hűtőbordáról ennél az alaplapnál sem maradt le a ventilátor, ami egy tuningra kínált alaplapnál valószínűleg senkit sem fog zavarni, hiszen nem az fogja a legnagyobb zajt csapni (és egyébként is kikapcsolható). Az aktív hűtés ennél az alaplapnál egyébként még indokolt is, hiszen a teljes hőcsöves rendszert hűti, ami ennél az alaplapnál extrém tuning során sokkal nagyobb mértékben melegszik, mint a többi alaplap esetében. Arról már nem is beszélve, hogy telepakolva méteres VGA kártyákkal alaposan beszorulna a meleg levegő.

Teljes SLI kihasználtság az Rampage IV Extreme alaplapon
Teljes SLI kihasználtság a Rampage IV Extreme alaplapon

Az extrém tuningosok igényeit számos újítás szolgálja ki, ami közül megemlítenénk a Subzero Sense-t, amely két darab beépített, digitális, K típusú hőmérő szondát jelent. A -200 °C és +1350 °C mérési tartományban használható hőmérő a folyékony nitrogénnel való hűtésnél jöhet jól, így nem szükséges külön hőmérésre is alkalmas multimétert beszerezni. A kábelt viszont külön kell megvásárolni.

Szintén újítás, hogy a szokásos feszültségmérő pontok mellé az alaplapra további hat ilyen pontot integráltak, amivel a grafikus vezérlő feszültségeit monitorozhatjuk szoftverből, multiméter használata nélkül. Persze ennek használatához már forrasztani is kell, hiszen a grafikus vezérlők nem rendelkeznek erre a célra szolgáló kimenettel (tehát nem árt tudni, hogy az adott grafikus kártyán hol vannak a keresett mérési pontok).

ASUS Hotwire és OC Zone
ASUS Hotwire és OC Zone

A végére hagytuk a legfontosabbat, az OC Key-t. A videokártya DVI kimenetére csatlakoztatható eszköz lehetővé teszi, hogy a monitoron egy transzparens OSD menühöz hasonlóan (overlay) jelenjenek meg a hőmérséklet- és feszültségadatok. További funkciója, hogy speciális USB-s összeköttetést használva az alaplapra kötött billentyűzettel a CPU, memória és egyéb paraméterek is valós időben állíthatók.

OC Key OSD monitor
OC Key OSD monitor

Gyakorlatilag az OC Key ugyanazt tudja, mint a ROG Connect, csak nincs szükség külső kijelzőre és egy gombokkal, potméterekkel megpakolt külső dobozra, hanem gépünk monitorát és billentyűzetét használhatjuk ugyanerre a célra. Természetesen rákérdeztünk, hogy az OC Key mennyivel késlelteti a monitorra küldött képet, hiszen egy aktív feldolgozó egységről beszélünk. Megnyugtatásul: a válaszidő nem több mint 1 ezredmásodperc. Aki pedig szeretné a már meglévő ROG Connectet használni, természetesen annak sincs akadálya.

ASUS Rampage IV Extreme "Republic Of Gamers" és az OC Key
ASUS Rampage IV Extreme "Republic Of Gamers"

Vannak még apróbb újítások, mint például a Slow Mode, ami mostmár nem csak BIOS-ban, hanem kapcsolóval aktiválható, illetve Cold Reset gomb is a Cold Bug elkerüléséhez. Végezetül pedig ennek az alaplapnak is lessük meg a felszereltségét! Nyolc RAM foglalat, öt darab PCIe x16 és egy darab PCIe x1 foglalat került rá. A foglalatokkal kapcsolatosan eláruljuk, hogy egy nagyon érdekes megoldással osztja el a rendelkezésre álló sávokat a foglalatok között, de erről még nem nyilatkozhatunk, majd a platformteszt során visszatérünk rá. Fontos megjegyezni, hogy a SATA csatlakozók száma és kiosztása itt sem változott, azonban a nem natív külső vezérlő Marvell helyett az ASMedia műhelyéből kerül ki, ezért nincs SSD Caching. Gigabit Ethernet csatlakozóból csak egyet kapunk, és a Bluetooth is 2.1-es, valamint a Wi-Fi vezérlőről itt is le kell mondanunk. Az új Rampage alaplap felszereltségét és pár kiegészítő hiányát elnézve a gyártó jól láthatóan ezt a deszkát kizárólag a tuningos versenyzőknek szánja, ami érhető, hiszen rengeteg olyan kiegészítőt kapott, aminek normál használat során semmi hasznát sem vennénk.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények