Hirdetés
Értékelés
Tesztünk végéhez érkezve röviden megpróbáljuk összefoglalni, majd értékelni a látottakat. Előljáróban annyit mindenképpen elmondanánk, hogy az LGA2011 foglalatra épülő Waimea Bay platform bizony nem olcsó mulatság. Ezen nincs miért meglepődni, hisz jelenleg a leggyorsabb asztali konfiguráció építhető a segítségével, aminek mindig is megvolt és meg is lesz a maga felára. Ennek egyenes hozománya, hogy jelenleg a legolcsóbb LGA2011-es alaplap is alulról súrolja a 70 000 forintot.
A néhány évvel ezelőtt véghezvitt, szinte teljes dizájnváltás hatására az MSI alaplapok határozott javulást mutattak fel, mind képességekben, mind pedig megbízhatóság terén. Az MSI már a Military Class harmadik verzióját gyűri, amely – ahogy fejtegettük is – minőségi komponenseket és bizonyítottan magas tűrőképességet takar. A DrMOS második verziójára épülő PWM továbbra is az egyik legjobb megoldásnak számít a piacon. Szerintünk ez is közrejátszhatott abban, hogy a fogyasztásos teszteket egyértelműen az MSI alaplapja nyerte. Az X79A-GD65 elrendezését is rendben lévőnek találtuk, bár a jobb alsó fertályra még elfért volna egy ventilátorcsatlakozó. A megújult Click BIOS II-t is üdvözöljük, mely lényegesen jobban sikerült, mint az azt megelőző verzió. Mindent egybevéve az X79A-GD65 jó benyomást gyakorolt ránk, így 98 000 forintos ára ellenére részünkről az ajánlott kategóriába tartozik.
Az ASUS Rampage IV Extreme alaplapja már egy teljesen más kategóriát képvisel. A gyártó alaplapja gyakorlatilag egy minden hájjal megkent darab. Ahogy az előzekben ecseteltük, eddig szinte sosem látott extrákkal vértezte fel az új Rampage-et az ASUS. Ezek elsősorban a komoly tuningosoknak jöhetnek jól, de a három vagy négy VGA-t tervező vásárlóknak is ajánlott lehet a modell. Természetesen csak abban az esetben, ha hajlandóak megfizetni a csekélynek egyáltalán nem nevezhető, 123 000 forintos árat. Talán néhányan felhördülnek az árcédulán, de itt fokozottan áll, amit feljebb az LGA2011-ről feljebb leírtunk.
A P9X79 PRO modell elsősorban az "SSD Caching" funkcióval tűnt ki a többiek közül, viszont mi ennek nem látjuk túl nagy létjogosultságát. Valószínűleg sokan inkább egy teljesen különálló SSD-re telepítik a rendszert, mert akkor ők dönthetik el, hogy pontosan mi kerüljön az SSD-re és mi nem. Ezen túlmenően az alaplapról nemigen tudunk rosszat mondani. Innovatív megoldásokban nem bővelkedik, ámbár az UEFI elég sok beállítási lehetőséget biztosít. Összességében a 88 000 forintos árat is figyelembe véve a P9X79 PRO tetszett nekünk.
![]() |
![]() |
MSI X79A-GD65 (8D) alaplap ASUS Rampage IV Extreme alaplap tuningolóknak |
ASUS P9X79 PRO alaplap |
Oliverda
Az ASUS Rampage IV Extreme és ASUS P9X79 PRO alaplapot az Asustól kaptuk, az MSI X79A-GD65 (8D)-t pedig az MSI biztosította.