Tuningtesztek
Memória-sávszélesség
3,8 GHz-re tuningolva, szinkron 253 MHz-es FSB-vel a Prescott rendkívül impresszív 7000 MB/mp-es memóriaolvasási sebességet produkál AIDA alatt, de persze a 2300+ MB/mp-es memóriaírás sem mondható rossz eredménynek. A Northwood sem szégyenkezhet, hiszen „ő” csak 220 MHz-es FSB-n jár. Az Athlon 64 gyenge eredménye a merőben eltérő architektúrára vezethető vissza (nincs kétcsatornás memóriavezérlő, példának okáért).
Hirdetés
Szintetikus processzorsebesség-mérés
A Sciencemark szerint a 2,4 GHz-re tuningolt Athlon 64-es processzor gyorsabb minden esetben, mint a szintén tuningolt Pentium 4-esek, ez pedig az Intel processzorokra nézve nem túl jó hír. Az Athlon 64 400 MHz-es frekvenciaemelése (memória-sávszélesség növekedés nélkül) többet ér, mint a Prescott esetében a 600 MHz-es tuning (ami a szinkron beállítás hatására memória-sávszélesség növekedéssel is jár).
Tömörítés
Emlékezzünk vissza, alapórajeleken a Prescott nem igazán érhetett az Athlon 64 nyomába (18 másodperces különbség volt köztük), viszont 3,8 GHz-re tuningolva már csak 5 másodperccel maradt el a 2400 MHz-re tuningolt Athlon 64-től. A Northwood a relatív alacsony órajelének köszönheti gyengébb szereplését.
Konvertálás
Az MPEG-AVI konvertálás esetében egy később is sokszor ismétlődő tendenciát figyelhetünk meg: a magas órajelek a streaming jellegű alkalmazások esetében megdobják a relatív teljesítményt. Bár az Athlon 64 400 MHz-es tuningja százalékban mérve nagyobb gyorsulást hozott, mint a Prescotté, a vezető processzort befogni egyelőre nincs esélye az AMD versenyzőjének (és sokáig nem is lesz).
Játékok
A 3DMark2001SE esetében – alapórajelen – a Prescott majd 1500 ponttal el van maradva riválisától, ám 3,8 GHz-re tuningolva már ~600 ponttal megelőzi annak szintén tuningolt változatát. Ez azonban kevés az örömhöz, ugyanis a Quake III és az Unreal Tournament 2003 alatt továbbra is az Athlon 64 a győztes, igaz, előnye arányaiban nem növekedett.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!