Intel Nehalem - egy újabb mérföldkő

Hirdetés

Konklúzió

Nem kétséges, hogy az Intel a Nehalemmel igencsak fején találta a szöget, az új Core processzoroknak sikerült nem csak a teljesítmény, de a fogyasztás tekintetében is felülmúlni a rivális Phenom, illetve Barcelona-alapú Opteron lapkákat. Ezen nem különösebben lepődtünk meg azok után, hogy már a Penryn-alapú Core processzorok is túl nagy falatnak bizonyultak az AMD számára, legalábbis az asztali CPU-k szegmensében. A QPI és az integrált memóriavezérlő önmagukban is komoly, előremutató fejlesztések, de nem képesek ellensúlyozni az üresjáratban vesztegelő végrehajtóegységek problémáját, amivel az AMD-nek is szembe kell néznie mostanában. Bár erről nem beszélnek a hírek és a téma nincs reflektorfényben, azért ha tüzetesebben átvizsgáljuk a Nehalem Hyper-Threadinggel és anélkül elért eredményeit (és mellétesszük a Penryn számait), nagyon jól látszik, hogy ez a kis plusz mennyit képes javítani egy adott architektúra teljesítményén. Könnyen elképzelhető, hogy egy Hyper-Threadinggel kiegészített Penryn asztali környezetben a Nehalemhez hasonló teljesítményt nyújtana, szerintünk ugyanis, ha az asztali alkalmazásokat vesszük alapul, akkor ez a kulcs a Nehalem sikeréhez. A QPI használata a rendszerbusszal szemben nem jár látványos előnnyel (ahogy ez igaz a HyperTransport-linkekre is), az integrált memóriavezérlő közelebb hozza a memóriát a processzorhoz, de ez nem minden.

Az AMD sajnos már a Conroe-alapú Core 2 processzorokkal sem tudta felvenni a versenyt, a Penryn lapkákkal pedig csak tágult a két gyártó közti szakadék, na most akkor mit lehetne mondani a Nehalem beharangozója után? Az agresszív árazás ugyan segít az AMD piaci részesedésének megőrzésében, de ez csak időhúzás, ha végre komoly profitot akarnak bezsebelni, akkor ez nem mehet így tovább. Hamarosan piacra dobják a 45 nm-en gyártott K10-es lapkákat (először csak szervervonalon), de ez az eddig kiszivárgott információk alapján valószínűtlen, hogy befogja a Nehalemet.

Nem számítunk a Nehalem architektúra gyors elterjedésére, mert az új processzorcsalád túl gyors és túl új ahhoz, hogy az Intel olcsón adja, és minek vinné le az árakat, ha már a Penryn is elég a rivális ellenében? Nem véletlenül utaltunk az Opteronokra, ugyanis a QPI és integrált memóriavezérlő megjelenésével az AMD Opteronok két aduásza - ami a HyperTrasport-linkek és az integrált memóriavezérlő alkalmazásából ered - semmivé válik, a Nehalem skálázódása – bár erre vonatkozó adataink még nincsenek – valószínűleg lesz olyan jó, mint az Opteronoké, és ha ez így lesz, akkor az AMD-nek a K10-es rajtját megelőző évekig tartó malmozása komoly következményekkel járhat.

Egy-egy adott CPU vagy GPU architektúrát mindig csak maximum tetszett minősítéssel szoktunk ellátni, és ez így van a Nehalem esetében is, azonban a Core i7-920 szerintünk ajánlható megvételre, hiszen versenyképes áron kerül piacra. Ajánlható, mert mint általában, a legolcsóbb verzió (esetünkben az i7-920) túlhajtható a legdrágább változat (esetünkben az i7-965 EE) órajeleire, így ár/teljesítmény arányban biztosra vehetően ez lesz a legvonzóbb az emberek számára.

Intel Core i7-920
Intel Nehalem

fLeSs

Az Intel Nehalem tesztrendszert az Intel, az Asus alaplapot az Asus hazai képviselete, az MSI alaplapot pedig az MSI bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés