Hirdetés

Intel DQ67SW alaplap teszt

Nálunk járt az Intel saját Q67-es chipkészletére épülő, microATX-es, LGA1155 foglalattal szerelt alaplapja.

Próba, értékelés

Visszakanyarodva alaplapunkhoz, az LGA1155-ös foglalat mellett négy fázist találunk, melyek 95 wattig képesek tápellátást biztosítani a Sandy Bridge alapú processzoroknak. Jelenleg ennél nincs is nagyobb fogyasztású variáns, így gyakorlatilag minden jelenlegi LGA1155-ös processzorral kompatibilis az alaplap.


A foglalat és környéke [+]

A hátlapon két USB 3.0 port nyitja a sort, ezeket a már jól ismert NEC vezérlő kezeli; fölötte az Intel 82579LM chipje által meghajtott Gigabit Ethernet port kapott helyet. Mellettük közvetlenül két DVI csatlakozó található, melyek közül a kék színű DVI-I, azaz analóg és digitális jelet is képes továbbítani. Amennyiben a DVI->D-SUB adaptert szeretnénk használni, akkor az csak ezen a porton fog működni.


(A fotó torzít, az alaplap a valóságban egyenes)

Alatta fehér színnel egy DVI-D helyezkedik el, amely csak digitális módon képes továbbítani a megjelenítendő képet, jobbján egy 1.1-es szabványú DisplayPort található. Utóbbi három kimenetből egy időben kettőt tudunk használni. Az imént felsoroltak után két eSATA és két USB 2.0-s aljzat tornyosul, melyeket egy FireWire és még két USB 2.0 követ. Legvégül a Realtek ALC888S chipje által vezérelt alaplapi hang analóg aljzatai találhatóak meg. Ezek fényében elmondható, hogy nem szenvedünk hiányt a különböző csatlakozási lehetőségek tekintetében.

Hirdetés

Közelmúltban megjelent P67-es tesztünk után úgy gondoltuk, összevetjük azok fogyasztásával a ránézésre is egyszerűbb felépítésű, kevesebb fázissal rendelkező Intel alaplapot. Ezt a mérést most is egy konnektorba dugható, digitális VOLTCRAFT Energy Check 3000 készülékkel végeztük.

Ugyanazon tesztelemek mellett a DQ67SW néhol több mint 10 wattal fogyasztott kevesebbet a korábban tesztelt MSI alaplapnál. Ez talán nem olyan nagy meglepetés, hiszen egy egyszerűbb tápellátással rendelkező, kisebb, microATX-es alaplapról beszélünk.


MSI P67A-GD80 - Intel DQ67SW

Egy gyors mérés erejéig megnéztük a SATA portok teljesítményét is. Mindezt a jelenleg egyik leggyorsabb, SATA 6 Gbps szabványt is támogató Intel 510 250 GB-os meghajtóval végeztük, melyet korábban már teszteltünk. A közelmúltban tesztelt egyik P67-es csúcslaphoz képest sem tapasztaltunk számottevő eltérést.

Az Intel DQ67SW BIOS menürendszere, illetve azok opciói némileg rendhagyóak a már jól ismert, asztali alaplapgyártók által használtakhoz képest. Természetesen tuningra nincs lehetőségünk, ellenben például a ventilátorszabályozást nagyon alaposan beállíthatjuk.


Intel Desktop Board DQ67SW BIOS

Értékelés

Az Intel saját tervezésű, Q67-es chipkészletre épülő, DQ67SW névre hallgató alaplapja kellemes benyomást tett ránk. Rendelkezik szinte az összes manapság használatos friss csatoló szabvány támogatásával is (SATA 6 Gbps, USB 3.0, DisplayPort, eSATA), a Q67-es chipkészletnek köszönhetősen pedig olyan szolgáltatásokat kapunk, amellyel egy komolyabb munkaállomás mellett még akár egy egyprocesszoros szerverbe is megfelelő választás lehet. 30 000 forint körüli árával talán első hallásra nem tűnik olcsónak, de ezért szinte biztosak lehetünk abban, hogy egy igen megbízható, stabil működést biztosító alaplapot kapunk a pénzünkért, melyre 3 év garanciát vállal az Intel.


Intel Desktop Board DQ67SW

Oliverda

Az Intel Desktop Board DQ67SW alaplapot a Kvazar-Micro CEE Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények