QX9650 versus QX9770 és egy kis tuning
Az egyszerűség kedvéért a grafikonon csak azt ábrázoltuk, hogy az egyes tesztprogramokban a QX9770 hány százalékkal gyorsabb a QX9650-nél. A szintetikus memóriaolvasás és -írás tesztek 19–22%-os növekedést mutattak, ami éppen megfelel a két processzor rendszerbusz-órajelei különbségének (a plusz 2% olvasásban mérési hibahatáron belül van). Az FSB növelésének következtében a memóriaelérés is rövidült, méghozzá 6%-kal. Mint látható, az alkalmazásokban inkább 3–7% közötti a különbség, kirívó esetként lehetne jellemezni az iTunes WAV–MP3 konvertálást (melyről nem gondoltuk volna, hogy sávszélesség-igényes) és a Photoshop action lefuttatását (ez viszont annál inkább). Az átlagos teljesítménykülönbség a memóriateszteket leszámítva 5%, az újabb és egyre inkább VGA-limitált játékok (Prey, Oblivion, TDU) lehúzzák az átlagot.
Megpróbálkoztunk a processzor túlhajtásával is, semmi meglepőt nem tapasztaltunk. Alapfeszültségen a QX9770-nel, ahogyan a QX9650-nel is, 3,6 GHz-et értünk el, ugyanaz a mag, ugyanaz a stepping, igaz, a magasabb gyári feszültség miatt talán lehetett volna kicsit több is a processzorban, de szerintünk ez a kis plusz kakaó inkább csak amolyan biztosíték, a QX9770 1,25V-on is teljesen stabilnak bizonyult.
Értékelés
Nem kell észkombájnnak lenni ahhoz, hogy valaki számára nyilvánvaló legyen, a QX9770-nek gyorsabbnak kell lennie, mint a QX9650-nek. A 6%-os órajelemelés és a 20%-os rendszerbuszgyorsítás arra volt jó, hogy átlagosan 5%-kal gyorsuljanak az alkalmazások, tehát az Intel most a saját processzorát verte meg, az Extreme extrémebb lett, mint valaha. A QX9770 megjelenésének egyetlen üzenete van: a felsőkategóriás processzorok piacán az Intel az úr. Amíg az AMD órajelben nem tud felkapaszkodni, addig kénytelen lesz az olcsóbb, kisebb profitot hozó (de persze nagyobb darabszámban értékesíthető) középszintű négymagosok piacán küzdeni. A QX9650 nem éppen olcsó darab (1000 dollár), a QX9770 árát egyelőre nem ismerjük, de ennél biztos nem lesz olcsóbb. Megjelenése 2008 első negyedévére várható. Ára miatt megvételét nem javasoljuk, hiszen a Core 2 család híres tuningpotenciáljáról, egy alacsonyabb órajelű négymagossal a 3,2 GHz elérése egyszerűen nem téma. Azért persze elfogadnánk ezt a processzort, de gyakorlati haszna csekély, egyértelmű, hogy a QX9770-nek inkább üzenetértéke van – az AMD és az olvasók, vevők felé.
![]() |
Core 2 Extreme QX9770 |
fLeSs
A tesztben szereplő processzort az Intel bocsátotta rendelkezésünkre.