Intel - elterelő manőver

Core 2 Extreme QX9770

A Prohardver! története során még sosem kapott szemrevételezésre processzort az Inteltől csak azért, mert az magasabb órajelű, mint az adott processzorcsalád korábban bemutatott modelljei. Főleg nem kaptunk olyan processzort, melynek megjelenésére még hetekig kell várni, és pláne nem olyat, amit az adott időpontban hivatalosan egy lapkakészlet sem támogat. Viszont most, 2007-ben elérkezett az idő, és megtörtént, amire korábban nem volt példa: az Intel szíves-örömest prezentált számunkra egy Core 2 Extreme QX9770 típusjelű processzort, mit ad Isten, éppen az AMD Phenom premierjének napján. Ennek az első pillantásra jelentéktelennek tűnő mozzanatnak valójában komoly mondanivalója van...

Hosszú ideje köztudott volt, hogy az AMD november 20-án mutatja be saját négymagos, asztali használatra szánt processzorát, a Phenomot. Pletykákból tudni lehetett azt is, hogy az AMD-nek nincs szerencséje a natív négymagos CPU-k gyártásával, ugyanis a kihozatal és a skálázódás egyelőre – finoman fogalmazva – nem túl jó, így a Phenomot csak alacsony órajeleken tudták útjára bocsátani. Mint kiderült, jövő év elejéig a 2,3 GHz-es Phenom X4 9600 marad a csúcs. Ugyanakkor az interneten fellelhető első tesztekben az is körvonalazódott, hogy a Barcelona magos Opteron (K10-alapú processzor, a Phenom szerverekbe szánt megfelelője) igen alacsony órajele ellenére jól szerepel a Xeonok ellenében, a K8 sok téren feljavított változata igazából csak órajele miatt van hátrányban.


Core 2 Extreme QX9770 [+]

A másik oldalon alig egy hónapja mutatták be a sorozatgyártásra érett 45 nm-es gyártástechnológiát, és az erre épülő Core processzorokat, melyeket összefoglalóan Penryn néven ismertünk meg. A Penryn legfőbb jellemzői a Meromhoz (az első generációs Core 2 CPU-khoz) képest alacsonyabb gyártási költségek, nagyobb teljesítmény, magasabb elérhető órajel és kisebb fogyasztás, tehát az Intel éppen azokon a területeken lépett előre, ahol az AMD a leginkább le van maradva: kihozatal, órajel és (mint kiderült) fogyasztás. Az AMD számára talán a kihozatal a legfájóbb pont: a Phenom egy natív négymagos processzor, ebből következően több a selejt, tehát rosszabb a kihozatali arány (yield). Az Intel két darab kétmagos CPU-magot tokoz egybe, tehát eleve jobb pozícióból indul a mag méretét, illetve a kihozatali arányt illetően. Erre még rátesz egy lapáttal a tény, hogy a kisebb csíkszélességnek köszönhetően jelentős mértékben csökkent a mag mérete annak ellenére, hogy a Penrynen a Meromhoz képest 50%-kal nagyobb L2 cache található.

Röviden és tömören, az AMD-nek gondjai vannak, ezzel szemben az Intelnek ez idő tájt sikerül jó ritmusban, a kitűzött határidőket tartva haladnia. A számunkra is eljuttatott Core 2 Extreme QX9770-nel egyúttal azt üzeni, vannak még tartalékai, ha ellenfele továbbfejleszti processzorait. De nézzük, pontosan mi is ez a QX9770.


  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés