MSI 915P Neo2 Platinum – BIOS és programok
Integrated Peripherials / Advanced Chispet Features [+]
Az MSI már jó ideje AMIBIOS-t használ alaplapjaihoz, és az Asus lapokhoz hasonlóan ebben is könnyű "eltévedni”, de mégiscsak egy nagyon jól összerakott, logikusan felépített rendszerről van szó. Az „Integrated Peripherials” menüben kapcsolhatjuk ki/be az összes integrált eszközt, a fénykép azonban annak kiemelése miatt készült, hogy az MSI az egyetlen lapgyártó, melynek BIOS-ában a hangkodek működését szabályozhatjuk is, kiválaszthatjuk, hogy Intel HDA-ként (Azalia) vagy csak egyszerű AC'97-es vezérlőként kívánjuk használni. Az „Advanced Chipset Features” menüben találhatóak a szokásos memóriaidőzítéseket beállító opciók, melyek DDR2-es memóriák esetén csak igen magasak lehetnek. Memóriaelérést gyorsító opció nincs.
PC Health Status / Cell_Menu [+]
A „PC Health Status” menü szolgál a feszültségek, fordulatszámok és hőmérsékletek kijelzésére. Ha ebből a menüből kilépünk, bekapcsolhatjuk a hőmérsékletfüggő ventilátorszabályzást, mely az AOpenhez, az Albatronhoz, az Epoxhoz hasonlóan itt is x beállítható érték alatt lassú fordulatszámot, x felett pedig teljes sebességű ventilátor-fordulatszámot jelent. A „Cell_Menu” felfogható akár az MSI-féle Softmenu-nek, vagy Epox-féle POWER BIOS-nak is, itt hajthatjuk túl rendszerünket. Az MSI nagyon tág határokon belül hagy minket érvényesülni, a beállítható feszültségtartományok szempontjából ez az alaplap eddig a nyerő. A PCI és a PCIe órajele alapértelmezés szerint 33,3 és 100 MHz, ezek az Auto értékek, szürke karakterekkel jelölve. Amennyiben valamelyik értéket elállítjuk az Auto állásról, a számok fehérre váltanak.
Hirdetés
Az MSI alaplapon az 1,3625 V-os alapfeszültségű processzor üresjáratban 1,35, terhelésre pedig 1,31 V-ot kapott az alaplaptól, ezek eddig majdnem a legjobb értékek (de még mindig nem tökéletesek). Ugyanakkor kiemelendő, hogy a 3,3 V, az 5 V és a 12 V is nagyon szépen állta a sarat, hármójuk közül terhelésre egyedül a 12 V csökkent le jelentősebb mértékben 11,9 V-ra, de ez még az 5 %-os hibahatáron belül van. A processzor hőmérséklete az MSI deszkában terheletlenül 49, terhelve pedig maximum 62 fokra szökött fel, ezek az értékek reálisabbnak nevezhetőek, mint amit az Epox mért.
Az alaplaphoz kapott CD-n megtalálunk minden fontosabb illesztőprogramot, amire szükségünk lehet a rendszer telepítése során. Ezeken kívül három említésre méltó alkalmazást kínál fel a telepítő, a DigiCell-t, CoreCenter-t és a LiveUpdate-et. Az MSI DigiCell egy gyűjtőprogram neve, mely több kisebb program indítását teszi lehetővé.
A CoreCenter segítségével Windows alól hajthatjuk túl, finomhangolhatjuk rendszerünket, beállíthatjuk a feszültségeket, figyelemmel kísérhetjük a ventilátorok fordulatszámát.
A LiveUpdate lehetőséget ad a BIOS és az alaplaphoz letölthető programok frissítésére Windows alatt, néhány kattintás segítségével.
Tuning
Az MSI 915P Neo2 Platinum a rossz tuningpróbálkozásokra nehézkesen reagál. A nem sikerült kísérletek nagy részében a CMOS_CLEAR jumpert kellett használnunk ahhoz, hogy a gép újra életjelet adjon magáról, ugyanakkor voltak esetek, amikor a gép ugyan elindult, de a POST-képernyőnél az alaplap leragadt, és nem tudtunk semmit tenni.
Az érem másik oldala a „Cell_Menu”-ben található igazi tuningopció-parádé, ami egy hardcore tuningőrült számára is vonzóvá teheti az MSI lapját. PATA merevlemezzel 265 MHz-et (32,5 %), SATA merevlemezzel pedig 260 MHz-et (30 %) értünk el, erre pedig csak az Abit AG8 volt képes eddig. Érdekes, hogy a PATA és SATA merevlemezzel elért maximális tuningórajel különbsége az MSI alaplapjának esetében a legkisebb, mindössze 5 MHz, ez talán a BIOS-ban beállítható nagyon magas chipsetfeszültségnek köszönhető (mi maximálisan 1,9 voltot használtunk).
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!