Ilyen volt a 2010-es esztendő

Notebookok – az integrálás melegágya

Amikor 2010 elején bemutatkozott az Intel GPU-val egybetokozott CPU-családja, és először kipróbáltuk notebookban, úgy gondoltuk, az Intel eredendően ilyen területre tervezte, ugyanis az Arrandale processzorcsalád nyugalomban minimálisan fogyaszt, tettek mellé egy olyan grafikus magot, ami kezeli a HD filmeket, és meghajtva a teljesítménye átlépi a Core 2 szintjét. Átlagos felhasználóknak pedig ennél többre nincs is szüksége.

Hirdetés

Még jobban örültünk annak, hogy az AMD Danube platformja méltó konkurense tudott lenni. Persze ehhez hozzá kell tenni, hogy az AMD megoldása valamivel kisebb nettó teljesítményt nyújtott – a csúcsmodell csak az Intel paletta közepéig ért fel -, de ennek megfelelően az árakat is alacsonyabbra szabták. Az viszont jól látszott, hogy már az alap Athlon II is elég izmos egy átlagfelhasználó igényeinek kielégítésére, és az AMD mellékelt integrált grafikus magja valamivel többet tud az Intelénél.

Ahol még mindig nem tudták megszorítani az Intelt, az a netbookok területe, pedig itt lényegében a grafikus mag CPU mellé tokozásán kívül semmi sem történt. Talán nem véletlen, hogy az alacsony teljesítményű és fogyasztású platformon senki sem iparkodik, hiszen a netbookok eladása a javuló gazdasági helyzet és az internettáblák térnyerése miatt jelentősen lelassult.

Nagy bánatunkra a notebook és netbook kategória határán egyensúlyozó, kedvező árú 11,6-13,3 hüvelykes notebookok csoportját, azt, amibe korábban az Intel CULV platformja tartozott, 2010-ben szinte teljesen likvidálták. Talán azért, mert az ide tartozó 160 000 forint körüli gépek veszélyeztették a sokkal drágább, bár nagyobb teljesítményű modelleket. Lényegében csak az Arrandale processzorok legszerényebbjei, az alig több mint 1 GHz-es Pentium U5400 és Celeron U3400 maradtak meg, melyek nélkülözik a Hyper-Threadinget, a Celeron pedig virtualizálni sem tud, szóval nem gyorsabbak a CULV-s laptopoknál. Ráadásul a kétmagos, Hyper-Threadinget tudó, 1,80 GHz-es Atom D525 sok esetben túlteljesíti őket.

Ebben a szegmensben 2011 elején várható gyökeres változás, amikor befut majd az AMD Bobcat magos, DirectX 11-et tudó grafikus szegmenssel ellátott processzora, ami ellen az Intel mérnökeinek is komolyat kell majd tekernie az Atomon. Érdekes, hogy a 2009-es Computex slágerének számító, ARM alapokra épülő Snapdragon és a többi smartbook lényegében sehová sem jutott. Pár kósza modelltől eltekintve 2010-ben semmit sem láttunk ezen a platformon, és az NVIDIA Tegra megoldásai után sem kapkodtak a gyártók kisméretű laptopfronton. Talán azért nem, mert inkább internettáblákba tömködték őket.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!