Külső és tapasztalatok
Tavasszal teszteltük a HyperX első billentyűzetét, az Alloy FPS-t, amelynek utódait a Computexen láthattuk a cég egyik demószobájában. Kevesebb mint egy hónappal később pedig megérkezett hozzánk tesztre az egyik új változat, Alloy Elite néven.
Bár ebből a névből arra következtethetnénk, hogy itt az Alloy FPS-hez képest továbbfejlesztett, komolyabb modellről van szó, ez valójában nincs így; az Elite inkább a hordozhatóságra koncentráló FPS nagyobb méretű, asztali változatának tekinthető, plusz tudást nem pakoltak bele, amiben pedig mást nyújt, az alapvetően a plusz centimétereknek köszönhető.
Külső
Ahogy karcsúbb testvére, úgy az RGB-vel, extra gombokkal, programozhatósággal megáldott mechanikus gamer billentyűzetek között az Alloy Elite is rendkívül fapadosnak tűnhet, hiszen ugyanúgy csak egyféle színű háttérvilágítást és abszolút tradícionális kiosztást kapunk, még az Fn másodlagos funkciók is hiányoznak, így makrózásról, profilokról nem is álmodhatunk. Az egyetlen extrát a médiavezérlő és a világítást szabályozó gombok jelentik, amelyek ezúttal külön csoportokat kaptak a felső sávban. Felül jobb oldalra került ezúttal egy kényelmesen használható hangerőállító görgő is, amelynek dizájnja több versenytársról is ismerős lehet.
A 444 x 227 mm alapterületű, 36 mm magas és 1470 grammos billentyűzet kialakítása határozottan minimalista, egy masszív acéllemezből emelkednek ki a gombok. Bár ránézésre nem derülne ki, a billentyűzet távolabbi, extra kapcsolókat tartalmazó része műanyag, de ez is remek minőségű. Ezt, illetve a központi részt egy LED-es csík választja el, amely a billentyűknél választott effektekkel szinkronban világít. Díszként ezen felül csak pár HyperX logót kapunk: jutott egy a numerikus rész fölé (itt találhatóak egyébként a visszajelző LED-ek is), a csuklótámasz jobb oldalára, és a szóköz billentyűre is.
Ahogy már említettük, az Alloy Elite nem kínál valódi extra funkciókat a plusz gombokon, amit kapunk, az az Alloy FPS-nél az Fn-sorba integrált funkciók kiemelése külön kapcsolókra – azaz a fényerőt, az effekteket, a médialejátszó vezérlését és a Windows gombokat letiltó Game módot tudjuk a fenti gombokkal irányítani.
Hirdetés
Az alsó rész most is műanyag, és itt továbbra sem találunk például kábelvezető mélyedéseket – van viszont négy közepes méretű gumitalp, illetve két, előre kihajtható láb. A billentyűzet dobozában található csuklótámaszt is az itt található mélyedésekben kialakított fészekbe kell bepattintani, így némileg mozgatható, dönthető marad.
Ellentétben az Alloy FPS-sel, az 1,8 méter hosszú kábel – újabb utalásként, hogy nem volt cél a hordozhatóság – ennél a modellnél nem leválasztható, ráadásul jóval vastagabb is. A végén most is két USB csatlakozót találunk, amire szükség is van, hiszen az Alloy Elite is kapott egy plusz USB portot, ami viszont immár adatátvitelre is jó. Igaz, sebessége csak USB 2.0, tehát inkább egérhez ajánljuk, mint ISO fájlok cserélgetésére.
Próba, használat
Szemben az Alloy FPS-sel, az Alloy Elite nemcsak egy, hanem mindhárom népszerű Cherry MX verzióban elérhető lesz Magyarországon is, ami mindenképpen jó hír annak, aki játékhoz nem a kattogós Blue, hanem a csendesebb Red változatra vágyik.
Ami a személyes tapasztalatokat illeti, az első, ami az Alloy Elite kapcsán szemet szúr, az a stabilitás: a billentyűzet alapja teljesen merev, a legvadabb csaták alatt sem hajlik egy cseppet sem. Mivel az otthoni billentyűzetünk is Cherry MX Red kapcsolókat használ, így a gépelési élmény ismerős volt, a hagyományos kiosztás sem igényelt megszokást, pillanatok alatt birtokba tudtuk venni az új klaviatúrát. Az Elite aljára került gumitalpak jól tapadnak az asztalon, egyetlen alkalommal sem volt gondunk csúszkálással, az érdes, a prototípusnál végül puhább, de gumírozottnak nem mondható csuklótámasz pedig mindenképpen hasznos extra. A médialejátszó gombjai enyhén süllyesztettek a felülethez képest, így a véletlen megnyomásra kicsi az esély, a hangerő-állító pedig nagyon finoman mozog.
Ami a világítással kapcsolatos trükköket illeti, ahogy már írtuk, nincs változás az Alloy FPS-hez képest: monokróm vörös háttérvilágítást kapunk, aminek fényereje a teljes kikapcsolással együtt három fokozatban állítható. Effektként a normál világítás mellé lélegző, a leütött billentyűt rövid ideig felvillantó, ripple (a leütött billentyűtől koncentrikusan kiiinduló) és hullám effektet kérhetünk. Végül az utolsó lehetőség az, hogy mi magunk állítjuk be, mely gombok világítsanak – alapértelmezésben az 1, 2, 3, 4 és szóköz, illetve a Ctrl és a WASD billentyűk kapcsolnak be, de ezt a Custom üzemmódban megváltoztathatjuk.
A testre szabhatóságot illetően a csomagban ezúttal is kapunk plusz billentyűket, csak most ezüstszürke színűeket, amelyek közül az 1, 2, 3 és 4 sima felületű, a W, A, S és D pedig érdesített. Cseréjükhöz ugyanúgy rendelkezésre áll a standardnak mondható kiszedő, mint az elődnél.
Az egyes gombok kivitele egyébként egyszerűnek mondható, nem változtattak az Alloy FPS óta, ugyanúgy matt fekete színezést és mártogatás utáni gravírozást kaptak, tartósságuk így erős közepesnek mondható, kérdés, hogy mennyi idő után kezdenek majd fényesedni. A feliratok tipográfiája viszont enyhén módosult, de a különbség minimális, az olvashatóságon ez cseppet sem változtat.
Videó, értékelés
Önmagában nézve az Alloy Elite egy jól sikerült billentyűzet: stabil, kényelmes és kivitele is igényes – a problémák akkor kezdődnek, ha a piacon elérhető konkurensekkel vetjük össze. Ne feledjük, hogy 44 900 forintos árról beszélünk, márpedig ezért a pénzért már találhatunk a piacon RGB kivilágítással rendelkező, makrózható modelleket is. És ugyan az RGB nélkül még könnyű élni, a programozhatóság nagyon jól jönne MOBA és MMO játékok során.
A HyperX Alloy Elite tehát tudásához képest kissé drága, a monokróm, nem programozható kategóriában egyértelműen a legfelső sávot képviseli. Ez tulajdonképpen indokolható igényes kivitelével, a márkával, de nem biztos, hogy mindez elég lesz a sikerhez. Az Alloy FPS esetében extraként még ott volt a hordozhatóság, az Elite-nél ez nincs, igaz, cserébe itt kapunk csuklótámaszt, különálló médiavezérlést, az USB port pedig már nem csak töltésre használható.
Mindenesetre ha a Computexen látottakat vesszük alapul, akkor nyilvánvaló, hogy a HyperX is tisztában van a helyzettel, hiszen ott már bemutatták az Alloy Elite RGB-s, programozható változatának prototípusát is, így biztosak lehetünk abban, hogy aki ezeket a funkciókat hiányolja az Alloy sorozat eddigi tagjaiból, az is megtalálja majd a szívének kedves modellt.
Daywalker, Wombath
A HyperX Alloy Elite billentyűzetet a HyperX bocsátotta rendelkezésünkre.