HTPC az MSI-től

Tesztelés, értékelés

Az MSI Media Live előre telepített alaplapja és szűkös bővítési lehetőségei erősen meghatározzák, milyen rendszert építhetünk bele. Mi egymagos Athlon 64 3500+ processzort, kétszer 512 MB DDR2 memóriát, 200 GB-os Samsung merevlemezt és a vékony NEC DVD-írót választottuk. Azért a komponensek összeválogatásánál érdemes megnézni a támogatott processzorok és egyéb alkatrészek listáját.

A szereléshez elég sok csavart kellett meglazítani, de a HTPC házakat nem szokás naponta szét- és összeszerelni. Egyetlen problémás pont a processzor vízhűtése volt. A szűk térben nem volt egyszerű a kis modult a helyére illeszteni, rögzítőjét pedig erősen kellett nyomni egy csavarhúzóval. A szerelési útmutató is figyelmeztetett a sérülésveszélyre. A felszerelésnél csak a hűtő eltávolítása volt nehezebb mutatvány – sokkal nehezebb és veszélyesebb.

Hirdetés

Amikor már készen volt a kicsike, nagyon kezesen viselkedett. A bekapcsolásról csak a felvillanó LED-ek és a monitor informált, a gép nagyon halkan üzemelt. Annak ellenére, hogy a merevlemeznek nem voltak rezgéscsillapítói, csak a puszta fémbe volt csavarozva, alig hallatszott a rezonanciája. A ház vázát tapintva viszont érezni lehetett a finom rezgést. Kicsit elnagyoltnak tűnt az optikai meghajtó környéke, mert három próbálkozásból kétszer is sikerült úgy összerakni a gépet, hogy a lemez kifelé jövet éppen megakadt a rés szélében, így visszanyelte a DVD-író. A problémát egy kis finomhangolás megoldotta.

Megpróbáltuk a VFD-t is életre kelteni, de sem a mellékelt szoftvert telepítve, sem a használati útmutatót és az MSI weboldalat böngészve nem találtunk túl sok mindent. Elvileg az iMON rendszereihez hasonlóan jól konfigurálhatónak kellene lennie a kijelzőnek, de a nyúlfarknyi vezérlő telepítése után csupán dátumot és pontos időt mutatott, ami DVD-lejátszás közben az eltelt idő és aktuális részlet kijelzésére váltott.

A mérő szerint alapjáraton percenként csupán 800-at pörgött a processzor ventilátora, aminél a táp valamivel hangosabb volt. Persze ezt is csak nagyon közelről hallgatózva lehet észrevenni. Az egymagos AMD processzor hosszabb izzítás után sem melegedett 52 fok fölé. Valahol 48 foknál a ventilátora percenként 1000-es fordulatra kapcsolt, majd 51 foknál gyorsult még 300-at. Ennek az lett az eredménye, hogy hőmérséklete visszaesett 48 fokig, ahol ismét 1000-es tempóra lassított. Filmnézés közben nem gyorsult fel újra a ventilátor.

A merevlemez 42 fokról indított, majd a processzor hajtása közben 48 fokig melegedett. Ekkor intenzív lemezműveletekbe kezdtünk, de az adattár nem lépte át az 50 fokos határt. A fejmozgatás zaja már kihallatszott a házból, de egyáltalán nem volt zavaró, ahogyan a táp hangja sem. Filmnézés közben a winchester hőmérséklete 45–46 fok környékén állapodott meg, ami 25 fok körüli szobahőmérsékletnél nem túl vészes, de nem is túl jó. A nyári kánikulában érdemes lehet a merevlemez alá egy ventilátort szerelni – biztos, ami biztos.

Értékelés

Jó kis masina az MSI Media Live; szép, csendes, ügyes. Azért néhány árnyoldala is van. Mérete miatt korlátozott a bővíthetősége, műanyag előlapja pedig lehetne egy – vagy inkább csak fél – fokkal csiszoltabb. Az integrált alaplappal és táppal együtt picivel százezer forint alatt kínálják, ami az extra kimenetek fényében is jóval több annál, mint amit egy irodai alkalmazásra szánt barebone gépért elkérnek. Ha kivonjuk a képletből a durván 20 000 forint értékű alaplapot, a 10 000 forintos tápot és a nagyjából 20 000 forintos VFD kijelzőt távirányítóstul, akkor egy 45–50 000 forintos lapos ház marad sokféle AV-csatlakozóval. Ennyi pénzért viszont alumínium előlapos Silverstone csodát vagy rezgéscsillapított, jobban megpakolható Antecet is kapni. Azért az MSI próbálkozása is határozottan tetszett.

 

MSI Media Live

rudi

Az MSI Media Live HTPC-t az MSI, az NEC AD-7630A optikai meghajtót a Case Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés