Hirdetés
Hercules 3D Prophet 4500
Régi motoros új motoron - Hercules 3D Prophet 4500 - szezonja van? (LINK!)
A számtechipar malmai talán nem is őrölnek sokkalta pörgősebben, mint tőlük eddig megszokhattuk, mégis, egyre nehezebb a dolgunk, hiszen a vasaknak jóval szélesebb választékához férünk hozzá, és fér hozzá persze mindenki más, mint korábban bármikor. Ez pedig azt is jelenti, hogy sokkal inkább észnél kell lennünk, mert amikor az egyik héten -jobb híján- még az ALi MAGiK a favorit, a "legolcsóbb, leginkább hozzáférhető DDR-es board" címke miatt, addig nem sokkal később már a VIA KT266-osára épülő megoldásokról zengünk ódákat, amihez ráadásul minden alapunk meg is van. A felelősségünk elvileg hatalmas, mert amíg nekünk csak annyi a "dolgunk", hogy átnyergeljünk mondjunk egy K7T266-os MSI lapra, addig az olvasó, aki esetleg már mohón fel is hajtotta az ALi-s Iwill-t, ezt nem biztos, hogy megteheti.
Hogy miért volt szükség erre a felvezetésre? Csupán csak azért, mert amíg a Ge3-ról a jövő kártyájaként szólhattunk legutóbb, addig most egy retro-architekturális elménnyel lepnénk meg téged tisztelt olvasó, hiszen ezúttal egy Hercules/Guillemot Kyro II-es kékség volt a vendégünk, aki nem épp a keresztbe-kasul T&L-ezettségéről ismerszik meg, továbbá nincsenek rajta hűtendő DDR RAM-ok, és nem is dagasztják pipeline hegyek, a Vertex/Pixel Shaderek hiánya pedig egészen nyilvánvaló.. A kártya mindezek ellenére működik, ráadásul nem is akárhogy, hiszen (és nemcsak a kék PCB miatt..) a nálunk eltöltött hetek tanúsága szerint, ennek az egész Kyro-dolognak van "jelene", azaz 2001. júniusában szerintünk érdemes rá pénz költeni. (Ezt csak azért jegyezzük meg rögtön az elején, mert kedvezni szeretnénk azoknak, akik kellő kalandvágytól hajtva, maguk szeretnék kipuhatolni a Kyro II minden kis zugát, viszont ehhez kell nekik a boldogító igen. Tehát: "Igen, a Kyro megéri azt a pár misét!" Kevésbé kalandéhes olvasóinknak pedig a cikk továbbolvasását ajánljuk..)
Az imént azt írtuk, hogy a dolognak ugye van jelene. Nem voltunk kellően pontosak, mert a Kyro-nak múltja is van, mégpedig szép kövér. Anno 1996-ban ugyanis már létezett egy PowerVR Series 1 nevű chip, amely egész hasonlóan közelítette a 3D-s képalkotást, mint a mostani Kyro változat alapjait adó PowerVR Series 3-as egység, ami viszont -hogy teljes legyen a kép- természetesen kísértetiesen hasonlít a '98-as Series 2-re, amelynek már végre voltak kézzelfogható sikerei is, bár javarészt játéktermi gépek videóprocijaként. Idővel ugyan épült rá PC-s kártya (a VideoLogic féle Neon 250-es, amiben a chiptervező PowerVR által jegyzett, és a NEC által legyártott NEC PowerVR 250-es chip parádézott), azonban a piacon akkortájt sokkalta erősebb termékek is kint figyeltek, így egy viszonylag gyenge megoldásnak már alapból labda sem jutott, azaz rugdosni sem volt túl sok sansza.. Mindezek után, bár a józan ész szerint itt már tényleg abba kellett volna hagyni a sertepertét, a PowerVR előbb dobta a NEC-et, mint gyártót, majd felszedte (eladta neki a chip licencét) az STMicroelectronics-ot, aki ugye szintén nem egy apró manufaktúra. Így történt, hogy 2000-ben már egy STM színekbe öltözött chipet köszönthettünk, és ez a chip már a Kyro névre hallgatott.
Felirathegyek - idei példány
Csak a piac nem hallgatott az STM-re, jobbanmondva a VideoLogicra, a PowerColor-ra, valamint az InnoVISION-re (tehát a kártyagyártókra), hiszen a Kyro nem lett bestseller. "Worstseller" címet talán nem aggathatunk rá, azonban sikeresnek semmi esetre sem nevezhető. A 0.25mikronra gyártott chip 125MHz-es órajelével a Ge2-esek, Voodoo5-ösök, és ATI RADEON-ok idejében elég soványnak számított, bár a Kyro sorozatban ugye nem a core frekvencia a teljesítmény -egyetlen- letéteményese: maga a PowerVR-féle Tile Based Deferred Rendering (TBDR) lenne a siker kulcsa. Azaz ekkor még nem, de elvileg ez a következő lépcső (legalábbis szerintünk), a mostani, amikor az architektúra végre naprakészebb, mint bármikor korábban: 0.18mikronos gyártás, 175MHz, 2 pixel pipeline, 1-1 texturing unit, 64MB RAM, 128bit-es RAM bus, 300MHz-es RAMDAC, hogy csak az alapfícsöröket hozzuk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!