Hercules 3D Prophet 4500
Régi motoros új motoron - Hercules 3D Prophet 4500 - szezonja van? (LINK!)
A számtechipar malmai talán nem is őrölnek sokkalta pörgősebben, mint tőlük eddig megszokhattuk, mégis, egyre nehezebb a dolgunk, hiszen a vasaknak jóval szélesebb választékához férünk hozzá, és fér hozzá persze mindenki más, mint korábban bármikor. Ez pedig azt is jelenti, hogy sokkal inkább észnél kell lennünk, mert amikor az egyik héten -jobb híján- még az ALi MAGiK a favorit, a "legolcsóbb, leginkább hozzáférhető DDR-es board" címke miatt, addig nem sokkal később már a VIA KT266-osára épülő megoldásokról zengünk ódákat, amihez ráadásul minden alapunk meg is van. A felelősségünk elvileg hatalmas, mert amíg nekünk csak annyi a "dolgunk", hogy átnyergeljünk mondjunk egy K7T266-os MSI lapra, addig az olvasó, aki esetleg már mohón fel is hajtotta az ALi-s Iwill-t, ezt nem biztos, hogy megteheti.
Hogy miért volt szükség erre a felvezetésre? Csupán csak azért, mert amíg a Ge3-ról a jövő kártyájaként szólhattunk legutóbb, addig most egy retro-architekturális elménnyel lepnénk meg téged tisztelt olvasó, hiszen ezúttal egy Hercules/Guillemot Kyro II-es kékség volt a vendégünk, aki nem épp a keresztbe-kasul T&L-ezettségéről ismerszik meg, továbbá nincsenek rajta hűtendő DDR RAM-ok, és nem is dagasztják pipeline hegyek, a Vertex/Pixel Shaderek hiánya pedig egészen nyilvánvaló.. A kártya mindezek ellenére működik, ráadásul nem is akárhogy, hiszen (és nemcsak a kék PCB miatt..) a nálunk eltöltött hetek tanúsága szerint, ennek az egész Kyro-dolognak van "jelene", azaz 2001. júniusában szerintünk érdemes rá pénz költeni. (Ezt csak azért jegyezzük meg rögtön az elején, mert kedvezni szeretnénk azoknak, akik kellő kalandvágytól hajtva, maguk szeretnék kipuhatolni a Kyro II minden kis zugát, viszont ehhez kell nekik a boldogító igen. Tehát: "Igen, a Kyro megéri azt a pár misét!" Kevésbé kalandéhes olvasóinknak pedig a cikk továbbolvasását ajánljuk..)
Az imént azt írtuk, hogy a dolognak ugye van jelene. Nem voltunk kellően pontosak, mert a Kyro-nak múltja is van, mégpedig szép kövér. Anno 1996-ban ugyanis már létezett egy PowerVR Series 1 nevű chip, amely egész hasonlóan közelítette a 3D-s képalkotást, mint a mostani Kyro változat alapjait adó PowerVR Series 3-as egység, ami viszont -hogy teljes legyen a kép- természetesen kísértetiesen hasonlít a '98-as Series 2-re, amelynek már végre voltak kézzelfogható sikerei is, bár javarészt játéktermi gépek videóprocijaként. Idővel ugyan épült rá PC-s kártya (a VideoLogic féle Neon 250-es, amiben a chiptervező PowerVR által jegyzett, és a NEC által legyártott NEC PowerVR 250-es chip parádézott), azonban a piacon akkortájt sokkalta erősebb termékek is kint figyeltek, így egy viszonylag gyenge megoldásnak már alapból labda sem jutott, azaz rugdosni sem volt túl sok sansza.. Mindezek után, bár a józan ész szerint itt már tényleg abba kellett volna hagyni a sertepertét, a PowerVR előbb dobta a NEC-et, mint gyártót, majd felszedte (eladta neki a chip licencét) az STMicroelectronics-ot, aki ugye szintén nem egy apró manufaktúra. Így történt, hogy 2000-ben már egy STM színekbe öltözött chipet köszönthettünk, és ez a chip már a Kyro névre hallgatott.
Felirathegyek - idei példány
Csak a piac nem hallgatott az STM-re, jobbanmondva a VideoLogicra, a PowerColor-ra, valamint az InnoVISION-re (tehát a kártyagyártókra), hiszen a Kyro nem lett bestseller. "Worstseller" címet talán nem aggathatunk rá, azonban sikeresnek semmi esetre sem nevezhető. A 0.25mikronra gyártott chip 125MHz-es órajelével a Ge2-esek, Voodoo5-ösök, és ATI RADEON-ok idejében elég soványnak számított, bár a Kyro sorozatban ugye nem a core frekvencia a teljesítmény -egyetlen- letéteményese: maga a PowerVR-féle Tile Based Deferred Rendering (TBDR) lenne a siker kulcsa. Azaz ekkor még nem, de elvileg ez a következő lépcső (legalábbis szerintünk), a mostani, amikor az architektúra végre naprakészebb, mint bármikor korábban: 0.18mikronos gyártás, 175MHz, 2 pixel pipeline, 1-1 texturing unit, 64MB RAM, 128bit-es RAM bus, 300MHz-es RAMDAC, hogy csak az alapfícsöröket hozzuk.
Hirdetés
1. oldal
Hogy még ez is sovány? Meglehet, de a számok és értékek ez esetben nem árulnak el annyit a kártya teljesítményéről, mint azt az ilyesmi számoktól és értékektől megszokhattuk, hiszen a dolog hátterében ott van az a bizonyos tile based-ség, amit ilyen paraméterekkel megtámogatva már dőreség lenne gyengének nevezni: a Kyro II remek formát mutat. De mit is jelent ez a tile based architektúra? Dióhéjban annyit, hogy a Kyro a scene renderelését teljesen másképp közelíti meg, mint a hagyományos (nem Kyro..) kártyák: amíg a riválisok mit sem törődnek a scene milyenségével, hanem kilóra raszterizálnak és ész nélkül renderelnek, addig a Kyro előbb bevárja mind a scene-t felépítő poligonokat, majd a takarásban lévő részeket kidobva, 32*16 pixeles tile-okra (mozaikokra, ha úgy jobban teccik..) töri a képet, és ezeket rendereli készre, lokális Z-buffert és frame buffert felhasználva. Ha kell, elvégzi rajtuk a super sampling elvén implementált anti-aliasing-ot, vagy a trilineáris/anizotropikus szűrést, legvégül pedig a kész képfragmentumot a 64MB-nyi videómemória megfelelő területére (general frame buffer) illeszti.
Lassú a RAM, de tile based (a kártya..)
A dolog szépsége abban áll, hogy a chipben kialakított frame/Z-bufferek elérése piszok gyors, valamint a végső tile-mozgatás sem emészt fel túl sokat az amúgy is csekélyke videómemória-sávszélességből, hiszen mindig csak egy tile-nyi pixelmennyiséget kell mozgatni. Ám az időnként kellő textúra adatokat még egy Kyro sem képes core-szintű bufferekben tárolni, ezért azok továbbra is a "kinti" RAM-ban várják az akár 8 rétegű (1 menetes) multitextúrázást. A chip 3D fícsörlistáján azonban nem csak ez az előbbi szerepel, és ugyan kicsit feljebb már megpendítettük, most leírjuk megint: a menőbb képfilterelési eljárások mind elérhetők, tehát a trilineáris és az anizotropikus egyaránt, ráadásul D3D alatt a két beállítás együtt is előcsalható (más kérdés, hogy nem éri meg..), noha a driveren állítani igazán pofon egyszerű volt. Ezen felül nem kell lemondanunk az Environment Mapped Bump Mapping-ről(EMBM) és a Dot3 bump mapping-ről sem, ezeket egyrészt remekül szemlélteti a 3Dmark2001 adott tesztje, emellett egyre több játék implementálja is őket. Továbbá tulajdonsága a kártyának, hogy a 16 és 32bit-es üzemmódjai közt szinte nincs teljesítménykülönbség, bár ezt kicsit másképp is meg lehet közelíteni: mivel a Kyro csak az elkészült tile-okban veszi vissza a színfelbontást (16bit-re), gyakorlatilag ennek a beállításnak nincs túl sok jelentősége. (értsd: alig gyorsabb)
A driverben egyébként jó pár dolgot ki-be kapcsolgathatunk, ezek egy része azonban számomra most sem világos, más része pedig a "frame rate pofon"-nal adekvát, hiszen amikor D3D alatt a külső Z-buffer loading/storing opcióját kiválasztottam, az fps több mint a negyedére esett vissza! Lesznek képeink is hozzá, most csak a szavak: a trilineáris szűrés D3D alatt szépen muzsikált, az anizotropikus még szebben, a kettő együtt azonban olyan volt, mint amikor egy Beethoven zongoraszonátát 30-as fordulattal játszunk le bakelitről: látszódott, hogy ez lenne a legszebb, azonban használható értékek csak alacsony felbontásban születtek - max. 800*600/0xAA-ban lehet ezzel a beállítással bármit is kezdeni. OpenGL, azaz Quake3 alatt viszont hiába is kapcsolgattuk az anizotropikus filtert, látszólag és érezhetőleg semmi hatása nem volt.
Mi szem-szájnak..
Kyro Tools in action
2. oldal
A kártya kék nyákja egyébként, ha nem is példátlan, mindenképp tetszetős, a Hercules 3D Prophet 4500 már csak ezzel is kitűnik a sorból. Érdemes azonban megemlítenünk, hogy a kies PCB mögött nem áll STM referenciakártya: a nyák az NVIDIA GeForce2-es sorozatától kölcsönzött, majd' ugyanaz, bár a miért-lehet-ez-egyáltalán-ról sokkal többet magunk sem tudunk. A kártya OEM változat volt, és minden -egyéb- extra fícsört mellőzött (TV-out, DVI), az antisztatikus zacskón felül.. Installálni gond nélkül sikerült. A 2D-s képe, bár a 300-as RAMDAC-tól nem ezt vártuk, teljesen rendben volt, élénk színek, minden ami kell, bár a desktop-ot ezúttal kénytelen voltam 90Hz-cel hajtani, mert 85 mellett alig észrevehetően, de hullámzott a kép, nem annyira, mint az Ultrák tették anno 640-ben, de zavaró volt így is. A teszt során az összes fontos fícsört on-the-fly lehetett kapcsolgatni (AA, filterek), ami nagyban megkönnyítette az amúgy roppant(..) időigényes tesztelést/timedemózgatást: most először volt lehetőségem (a V5 óta..) 1600-ban is UT-t (D3D-t) bencselni, azonban a külön trilineáris, külön anizotropikus, külön együtt-a-kettő, mindez 0xAA/1x2AA/2x1AA/2x2AA mellett, valamint a nagy textúrák, textúra tömörítés, vagy a külső Z-buffer használat hatástanulmányozása így is komoly pszihés stresszt hozott.. Azonban szerencsére a végére lehetett érni, ha irdatlan erőfeszítések árán is :), így most ezek (a táblázatok) kerülnek terítékre.
1. bilinear filtering (éles mip-level-ek) 2. trilinear fil. (elmosott mip-level-ek) (LINK!)
3. anisotropic fil. 4. tri&aniso fil. (best buy..) (LINK!)
A színes/szagos grafikonoktól ezúttal (bár ki tudja..) eltekintünk, szerintünk a táblázatok is épp eléggé (ha nem sokkal jobban!) szemléletesek, reklamációkat a szerző email-címére lehet küldeni. A táblázatok remélhetőleg kristálytisztán mutatják majd az AA beállítások hatósugarát: mint eddig mindig és mindenhol, itt is csak bizonyos felbontásokig voltak a különféle super sampling beállítások elérhetők, fölöttük egy(/két) sebességet visszakapcsolt a kártya. Érdekesség, hogy az anti-aliasing még 320*200-ban is aktívnak tűnt! A kártya által bírt D3D-s felbontások: 320*200/240, 512*384, 640*480, 800*600, 1024*768, 1152*864, 1280*960, 1280*1024, 1600*1200, 1920*1440, 2048*1536 - ezek közül az utolsó kettőt megfelelő monitor híján nem állt módunkban megvizsgálni, bár sejthetően túl sokat nem is láttunk volna belőlük, mozgás közben.. A tesztplatformunk mindenesetre a következő komponenseket bírta felmutatni:
- MSI K7T Turbo (VIA KT133A)
- Duron 750 @ 1000 (7.5*133MHz, 1.8V)
- COOLINK Fox Shark
- 256MB PC133 Winbond SDRAM @ CL2, 4-Way
- Hercules 3D Prophet 4500 64MB @ 175/175MHz
- 17"-os Panasonic PanaSync/Pro @ 85Hz
- Win98
- VIA 4-in-1 4.31
- DirectX 8.1
- Kyro driver 7.103
- UT 4.36
- Q3A 1.11
Igényli a törődést..
Érdekes, vagy inkább szomorú, hogy a Kyro II OpenGL alatt (demo001) jóval gyengébbnek bizonyult, mint D3D-ben, ahol a filter-finomhangolás miatt igazán tág lehetőségeink vannak a képminőség/sebesség közti tetsző kompromisszum megtalálására, ezt azonban mindenkinek magának kell meglelnie. Nekünk már régóta az FSAA a vesszőparipánk, amelyből legalább egy 2x2-es super sampling-et minden képen ott szeretünk látni, minimum Kyro-s szintű implementtel megtámogatva. Tehát a Kyro AA-s képe nem rossz, sőt, mondhatni pofás, bár csak a 2x2-es jó valamire.. Időnként volt, hogy a 2x1-es teszteredmények látványosan az 1x2-esek fölött maradtak, ez tehát akár a két AA beállítás (2x1/1x2) konklúziója is lehet, ha már látványra alig volt köztük eltérés. A tesztek közt lelni egy gyöngyszemet is, a "ha már homár, legyen kövér" jegyében fogantat.. :) A táblázatok nézdegélése nyilván mindenkinek tisztázni fogja, hogy a kártya meddig is volt CPU limitált, ill. honnan érvényesül egyedül a fill rate, ezeket tehát külön nem emeljük ki. A táblázatrengeteg után (előtt? :) még becsúszik majd egy 3Dmark2001-es screenshot is, amely bár a nálunk kimért legmagasabb érték, meghökkentően kevésnek tűnik, holott a DX8-as részeket kihagytuk. A kártya egyébként mindannyiszor hanyatt dobta a 3Dmark-ot a High Poligon Count-nál, az okot nem sikerült kideríteni. Szintén 3Dmark tapasztalat, hogy az external Z-buffer használata, ha csekély mértékben is, de dobott a pontokon, míg a textúra tömörítés pont hogy rontott rajtuk. Ez azonban mindenek ellenére csak egy tesztprogram, tehát túl nagy jelentőséget nem kell tulajdonítani az eredményeinek, hiszen a Kyro II egyéb helyeken remekül állta a sarat. A 3Dmark által lemért 348MTexel-es fill rate azonban bíztató, a kártya tehát tényleg képes rá.. :)
Csak hökkenünk, egy GTS is kifut kétszer ennyit - bennünk volt a hiba?
Tesztek - 1.
KYRO II, D3D (Unreal), Duron 750@1000(7.5*133), w/o trilinear, w/o anisotropic filt. | |||||
0*AA | 640*480 | 800*600 | 1024*768 | 1280*960 | 1600*1200 |
16bit | 138 | 134 | 128 | 118 | 87 |
32bit | 137 | 134 | 130 | 112 | 77 |
1*2 AA | |||||
16bit | 138 | 133 | 106 | 69 | 87 |
32bit | 137 | 131 | 99 | 65 | 77 |
2*1 AA | |||||
16bit | 147 | 141 | 107 | 119 | 87 |
32bit | 146 | 136 | 102 | 113 | 77 |
2*2 AA | |||||
16bit | 129 | 89 | 55 | 69 | 87 |
32bit | 125 | 86 | 54 | 65 | 77 |
KYRO II, D3D (Unreal), Duron 750@1000(7.5*133), trilinear filt. | |||||
0*AA | 640*480 | 800*600 | 1024*768 | 1280*960 | 1600*1200 |
16bit | 136 | 133 | 123 | 91 | 60 |
32bit | 136 | 132 | 120 | 85 | 56 |
1*2 AA | |||||
16bit | 135 | 113 | 73 | 47 | . |
32bit | 133 | 107 | 69 | 45 | . |
2*1 AA | |||||
16bit | 135 | 113 | 73 | . | . |
32bit | 134 | 109 | 71 | . | . |
2*2 AA | |||||
16bit | 93 | 60 | 37 | . | . |
32bit | 89 | 59 | 36 | . | . |
KYRO II, D3D (Unreal), Duron 750@1000(7.5*133), anisotropic filt. | |||||
0*AA | 640*480 | 800*600 | 1024*768 | 1280*960 | 1600*1200 |
16bit | . | . | . | . | . |
32bit | 125 | 88 | 55 | 35 | . |
1*2 AA | |||||
16bit | . | . | . | . | . |
32bit | 69 | 45 | 28 | . | . |
2*1 AA | |||||
16bit | . | . | . | . | . |
32bit | 70 | 45 | 28 | . | . |
2*2 AA | |||||
16bit | . | . | . | . | . |
32bit | 36 | 23 | . | . | . |
Tesztek - 2.
KYRO II, OpenGL (Quake3), Duron 750@1000(7.5*133) | |||||
0*AA | 640*480 | 800*600 | 1024*768 | 1280*1024 | 1600*1200 |
16bit | 105 | 104 | 94 | 67 | 46 |
32bit | 105 | 104 | 91 | 63 | 42 |
1*2 AA | |||||
16bit | 102 | 86 | 57 | 35 | 46 |
32bit | 101 | 85 | 55 | 34 | 42 |
2*1 AA | |||||
16bit | 102 | 86 | 57 | 67 | 46 |
32bit | 101 | 85 | 56 | 63 | 42 |
2*2 AA | |||||
16bit | 72 | 47 | 29 | 35 | 46 |
32bit | 72 | 47 | 29 | 34 | 42 |
Leadtek GeForce3, D3D (Unreal), P4 1.7GHz, w/o trilinear, w/o anisotropic filt. | |||||
0*AA | 640*480 | 800*600 | 1024*768 | 1280*960 | 1600*1200 |
16bit | . | . | . | . | . |
32bit | 179 | 175 | 169 | 147 | - |
KYRO II, D3D (Unreal), P4 1.7GHz, w/o trilinear, w/o anisotropic filt. | |||||
0*AA | 640*480 | 800*600 | 1024*768 | 1280*960 | 1600*1200 |
16bit | . | . | . | . | . |
32bit | 200! | 196! | 170! | 116 | 75 |
Latolgattuk, hogy a Kyro II-nek, mint kicsit megkésett alternatívának mi mindene is van, és ugye arra jutottunk, hogy múltja, meg jelene biztosan. Hogy jövője mennyire lesz, nem tudni, mindenesetre hébe-hóba hallani már a Kyro III hangjait: külső T&L egység, többszörös pipeline-sor, több textúrázó unit, egyszóval "Rampage a lá STM.." A Rampage-ek persze nem minden esetben érkeznek meg, hiába minden A0-ás szilíciumok, azonban ne legyünk előre szkeptikusak. Ráadásul a Kyro II a 64MB RAM-jával, minőségi képével, használható FSAA beállításaival, az elérhető (kép)filter-opciókkal, valamint az egész tile based hóbelevanccal együtt még csak nem is drága: nettó induló (nagyker) ára 30e ft alatt van már most is. Igaz, a GTS-ek is ilyesmi áron hozzáférhetők, azonban ha mégis a Kyro-t választjuk, a kártya nem okoz majd csalódást, mind a driver-eken, mind a vason (a teljesítményen) látszik, hogy igyekeztek a tervezői.. Olcsó, és mindenek ellenére "korszerű" - a Ge3 majd' négyszer ennyibe van..
keopsz!