Számítógépházak, PC-k
Cikkünket a rovatot szponzoráló számítástechnikai kereskedések aktuális ajánlataiból állítjuk össze. A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képezzük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Hirdetés
A Jonsbo márkanév gyakran szerepel oldalunkon; leginkább arról ismert a gyártó, hogy prémiumnak számító gépházai viszonylag visszafogottabb árazásúak. Igaz ez a kb. 31 500 forintért hazavihető, 304 x 174 x 344 mm méretű Jonsbo V10 házra is, melynek alumínium, acél és üveg lemezei mögé Mini-ITX méretű alaplapot rejthetünk, amibe maximum 75 mm magas processzorhűtőt és 330 mm hosszú grafikus kártyát szerelhetünk, PCIe bővítőhelyből pedig kettő van.
Adattárolók szempontjából mérsékelt a helykínálat, legfeljebb két darab, 2,5 hüvelyk méretű meghajtót fogadhat, míg tápegységből az SFX és SFX-L formátumú modellek jöhetnek szóba. A házban összesen négy, egyenként 120 milliméteres ventilátor beszerelésére van lehetőség, ezek beszerzéséről viszont nekünk kell gondoskodnunk. Az eszköz nem csak az üvegből készült oldallap meglétével követi a mai trendeket, hanem az előlapi csatlakozókínálaton is tetten érhető a piaci igényekre való odafigyelés, ugyanis az egy-egy USB 3.0 Type-A és 3,5 milliméteres jack csatlakozó mellé odafért még egy Type-C kialakítású USB 3.1 port is.
A V10-nél kb. háromezer forinttal olcsóbban microATX és ATX alaplapokat fogadó gépházat is találunk a Jonsbo palettáján: az U4 Plus szintén alumíniumból, acélból és üvegből épül fel, ám 391 x 205 x 395 milliméteres kiterjedése több lehetőséget kínál. A beszerelhető legnagyobb processzorhűtő magassága már 160 mm lehet, tápból ATX méretűeket használhatunk, a két darab 2,5 hüvelykes tároló mellé pedig egy harmadik, 3,5 hüvelykes meghajtó is befér, továbbá itt már hét a PCIe bővítőkártyahelyek száma, viszont a rájuk vonatkozó hosszúsági limit itt is 330 mm. A Type-C csatlakozó sajnos már nem fért bele az U4 Plus árába, helyén egy második USB 3.0 kivezetést találunk, jó hír viszont, hogy ezúttal összesen öt, 120 milliméteres ventilátorhellyel gazdálkodhatunk.
A nagyjából 60 000 forintba kerülő Jonsbo UMX6 nem csak árban, de méretben is ugrik egy nagyot az előbb említett házakhoz képest, hiszen az 501 x 224 x 480 milliméteres, minden (szemből látható) oldalról alumíniummal burkolt modell akár E-ATX alaplapok fogadására is képes. Belsejébe itt is 330 mm hosszú VGA-k illeszthetőek, a processzorhűtő magasságára vonatkozóan viszont már 169 mm a felső határ. 2,5"-es és 3,5"-es adattárolóból kettő-kettő darabot támogat az UMX6, ventilátorból pedig maximum hat darabot építhetünk a ház különböző pontjaira, ráadásul itt már van lehetőségünk vízhűtéses rendszerekhez tartozó radiátorok beépítésére is.
Foramax Intel Game PC Gen10 V13 [+]
Az előre összeszerelt számítógépeknél megesik, hogy a kényelem mellett, hogy nem kell szerelgetni, még anyagilag is jobban járunk, mintha alkatrészenként szereznénk be ugyanazt a konfigurációt, ráadásul esetleg még hosszabb garanciaidőt is kapunk a gép egészére. Ez a mostani piacon az extrém magas videokártya-árak miatt gyakrabban fordul elő. A Foramax 3 év garanciával kínált Intel Game PC Gen10 V13 modelljében 359 900 forintért egy DeepCool Matrexx 30 házba szerelt, ASUS H410M alaplappal kombinált Intel Core i5-10400F processzor és AMD Radeon RX 6600 grafikus kártya dolgozik, kiegészítve 16 GB DDR4 memóriával, 480 GB-os Kingston A400 SSD-vel és 550 wattos Corsair CV550 tápegységgel.
Foramax Intel Game PC Gen11 [+]
A 140 000 forinttal drágább, 494 900 forintos Foramax Intel Game PC Gen11-be már újabb és erősebb processzor, egy Intel Core i7-11700 került, a grafikus vezérlő NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti, mindezt a DeepCool D-Shield V2 házba, illetve a benne található ASUS H510M-E alaplapba költöztetve. A memória és az adattároló megegyezik az előbbi gépben lévővel, tápegységből viszont ezúttal egy 600 wattos, FSP gyártmányú példányt választottak. A három év garancia természetesen ebben az esetben is adott, továbbá vásárláskor lehetőségünk van ennek kibővítésére, illetve néhány komponens megváltoztatására – csakúgy, mint az Intel Game PC Gen10 V13 esetében.
Billentyűzet, egér, monitor
Több Ducky billentyűzetet is volt már szerencsénk tesztelni, a márkát pedig nem csak azért kedveljük, mert remek minőséget és szoftver nélküli konfigurációs lehetőséget kínálnak, hanem mert magyar kiosztású modellek is elérhetőek, ami a felsőkategóriás mechanikus billentyűzetek hazai piacán ritkaságnak számít.
A gyártó egyik legkevésbé drága szériája a One 2, egyúttal ez a legtöbb tagot számláló termékcsalád is. Ez annak köszönhető, hogy a One 2 elérhető teljes kiosztású, TKL, sőt, 65%-os és 60%-os kivitelben is, RGB világítással, illetve anélkül. A különböző modellek ára 35 000 és 60 000 forint között alakul, és bár burkolatuk műanyag, tesztjeink alapján azok első osztályú minőséget képviselnek, a kupakok alatt pedig Cherry MX szériás mechanikus kapcsolókat találunk.
Aki még ennél is prémiumabb perifériára vágyik, az választhatja a fém fedlappal burkolt Ducky Shine 7-et is, mely fekete és szürke színben érhető el, amelyek közül előbbi beépített RGB világítással is rendelkezik, és ezekből is elérhető magyar változat. A Shine 7 kizárólag teljes kiosztásban létezik, ennek megfelelően az ára sem épp alacsony, a színtől és az alkalmazott Cherry MX kapcsoló típusától függően 55 000 és 60 000 forint között szerezhetjük be.
Az alumíniumborítású, 60%-os billentyűzetek szerelmeseinek a 43 000 forintos, magyar kiosztással szintén elérhető Ducky Mecha Mini modell lehet a leginkább érdekes, ami kis méretének és masszív felépítésének köszönhetően a szállítást is jól bírja. Ez a klaviatúra csak fekete színben érhető el beépített RGB világítással, de utóbbi természetesen kikapcsolható, így a visszafogottabb stílust kedvelő felhasználók sem érzik majd úgy, hogy rájuk erőltetik a színes fényeket.
Glorious PC Gaming Race Model D Wireless [+]
A Duckyhoz képest a Glorious PC Gaming Race márkanév sincs lemaradva, már ami a játékosok körében uralkodó érdeklődést illeti. A könnyű egereiről ismert brand a Model D 35 000 forintos, vezeték nélküli változatának tervezésekor is az ergonómiát és az alacsony tömeget tartotta szem előtt. A mindössze 69 grammos, fekete és fehér színben elérhető, 2,4 GHz-es vevőegység segítségével használható egérben 19 000 dpi érzékenységű BAMF érzékelő dolgozik, gondtalan siklását pedig a Glorious G-Skates talpak segítik. A maximális üzemidő a beépített akkumulátornak köszönhetően akár a 71 órát is elérheti, fontos azonban megjegyezni, hogy ez kikapcsolt RGB világítással értendő, a mellékelt kábelnek hála viszont a töltés közbeni játszadozás is megoldható.
Ha már beviteli eszközeink megfelelnek a kompetitív játékoknak, kellemetlen lenne, ha a monitorunkon múlna a győzelem; a három év garanciával 289 900 forintért forgalmazott ASUS TUF Gaming VG28UQL1A-t választva viszont ilyen problémánk biztosan nem lesz. A 28” képátlójú IPS panel 3840x2160 pixeles felbontással és 1 ezredmásodperces válaszidővel igyekszik kielégíteni a gamerek igényeit, emellett 144 Hz-es válaszidővel, G-Sync és FreeSync támogatással és 400 nites maximális fényerővel kecsegtet. A kijelző hátoldalán 1.4-es DisplayPortot, két-két HDMI 2.0 és 2.1 csatlakozót, kétportos USB 3.1 hubot és fejhallgató-kimenetet is találunk, ezzel valószínűleg a legtöbb vásárló elvárásait lefedi.
Headsetek
A Thrustmaster nevét a játékosok elsősorban a játékvezérlők kapcsán ismerhetik, de ha épp új fejhallgatót keresnénk, akkor is érdemes lehet egy pillantást vetni a gyártó termékeire, mert ebben a kategóriában is szép számmal képviseltetik magukat. Egyik legolcsóbb megoldásuk a 21 000 forintos Y-300CPX headset, melyben 50 mm-es driverek felelnek a hangok megszólaltatásáért, 4 m hosszú vezetékének köszönhetően pedig akár a szoba másik végéből is játszhatunk kedvenc konzolunkkal vagy számítógépünkkel anélkül, hogy a vezeték nélküli technológia hátrányait el kellene viselnünk.
A kábel végén egy szabványos, 3,5 milliméteres jack csatlakozó található, ami a hangtechnikában a legelterjedtebb megoldásnak számít, így nem csak a fent említett eszközökkel, de akár okostelefonunkkal vagy tabletünkkel is használhatjuk az Y-300CPX-et. A dedikált vezérlőkkel és beépített mikrofonnal is ellátott eszközből létezik egy, színben kifejezetten a PlayStation 3 és 4 konzolokhoz tervezett, kb. 25 000 forintos Y-300P változat, ami már 5,2 m hosszú USB vezetéket kapott, ez ráadásul leválasztható, így szállításkor nem kell félnünk a csatlakozó megtörésétől.
Thrustmaster T. Racing DTS Scuderia Ferrari Edition [+]
Licencelt headsetekből sincs híján a Thrustmaster kínálata, legnépszerűbb modelljei közé tartozik a nagyjából 45 000 forintba kerülő T.Racing Scuderia Ferrari Edition és annak 33 000 forintos, DTS támogatás nélküli változata. A többi tulajdonságukban megegyeznek, ideértve az 50 milliméteres drivereket, a jack csatlakozót, a műbőrrel borított fejpárnákat és az eszköz házán és vezetékén szétszórt vezérlőket.
Thrustmaster T.Flight U.S. Air Force Edition
A headsetből létezik egy szintén 35 000 forint körül hazavihető, különleges T.Flight U.S. Air Force Edition is, ami már matt fekete borítást kapott, a hangszórók külső oldalán pedig az Egyesült Államok légierejének logója látható. Külön érdekesség, hogy ez egy levehető műanyag elemen kapott helyet, amit akár egy saját megoldásra is kicserélhetünk, így akkor is megérheti ezt a változatot választani, ha különösebben nem érdeklődünk a repülés iránt, de szeretnénk valami egyedi dizájnt a fülünkön tudni.
Media-Tech Cobra Pro Jinn MT3605 [+]
Jóval alacsonyabb árkategóriában indul a 7000 forintos Media-Tech Cobra Pro Jinn MT3605 névre hallgató fejhallgató, melynek 50 milliméteres hangszóróit 2,1 m hosszú jack kábelen keresztül szólaltathatjuk meg. A vezeték végén egy USB csatlakozó is helyet kapott, ez felel ugyanis a beépített RGB világítás tápellátásáért.
Játékvezérlők
Ahogy azt már említettük, a Thrustmaster elsősorban különféle játékvezérlőiről ismert, különösen a szimulátorkormányok és joystickek piacán kínálnak remek megoldásokat Ilyen például a 230 000 forint körüli áron elérhető Thrustmaster TS-XW Racer Sparco P310 Competition Mod szett, melynek legköltségesebb része a 40 wattos, szíjhajtásos, erős force feedback rendszerrel működő szervómotor, amit Xbox konzollal és PC-vel tudunk összekötni, miután csatlakoztattuk a turbófeltöltőt formáló külső tápegységhez.
Thrustmaster TS-XW Racer Sparco P310 Competition Mod [+]
A csomag része még egy T3PA pedálszett és egy 1:1 arányú Sparco P310 kormánykerék. Utóbbin összesen 12 gomb és egy D-pad kapott helyet, kiegészítve két, fémből készült váltófüllel, de ha valamelyikkel mégsem lennénk elégedettek, a Thrustmaster moduláris rendszerének köszönhetően saját szettet is összeállíthatunk.
Thrustmaster Ferrari Race Kit with Alcantara [+]
Maga a TS-XW szervóalap önmagában 150-160 000 forint körüli áron vihető haza, amihez utólag vásárolhatunk olyan kormánykerekeket, mint például a nagyjából 100 000 forintos Thrustmaster Ferrari Race Kit with Alcantara csomag, ami ráadásul nem csak egy GT versenyzésre alkalmas, Alcantara-bevonatú kormánykereket, de egy szintén Alcantarával borított, Ferrari licensszel rendelkező fejhallgatót is magába foglal.
A teljes élményhez szükségünk lesz még egy pedálszettre is, ha pedig már ekkora összeget áldozunk a szimulátorozásra, ne itt kezdjünk el spórolni; bár a 80 000 forintos Thrustmaster T-LCM ára elsőre sokkolóan hathat, de a hall-effektuson alapuló H.E.A.R.T szenzoros érzékeléssel működő, a fékpedál esetében „Load Cell” technológiát használó megoldást választva egy precíz, ugyanakkor tartós pedálsort kapunk a pénzünkért, ami valószínűleg hosszú évekig kiszolgálja majd igényeinket.
Thrustmaster TCA Sidestick Airbus [+]
A tavalyi, sorozatban történt versenytörlés miatt rengetegen kezdtek szimulátorozni, ezzel is kielégítve versenyzésre való éhségüket, így a fenti eszközök talán elterjedtebbek, mint korábban, a hagyományos joystickek viszont még mindig elég rétegterméknek számítanak annak ellenére, hogy például a Thrustmaster TCA Sidestick Airbus 25 000 forintos árával még egész elérhető árúnak is mondható. Az Airbus A320 vezérlőjéről mintázott karra összesen 14 gomb, egy potméter, egy ravasz és egy apró vezérlőkar került, melyeket a gyártó T.A.R.G.E.T (Thrustmaster Advanced pRogramming Graphical EdiTor) szoftverén belül konfigurálhatunk, az eszközt pedig akár kombinálhatjuk is a szériához tartozó, különböző karokat és egyéb kapcsolókat felvonultató központi egységgel is.
A 10 000 forintba kerülő Thrustmaster GP XID Pro gamepad az előbb említett vezérlőkhöz képest gyerekjátéknak tűnhet, pedig a sok, hétköznapi játékos számára ez jelenti a legkényelmesebb beviteli eszközt, ha játékok irányításáról van szó. A szövetborítású vezetékkel használható kontroller kiosztása leginkább az Xbox irányítóinak gombelrendezésére hajaz, ennek értelmében pedig a két analóg kar mellett kapunk összesen hét felső gombot, egy D-padot, illetve két-két ravaszt és vállgombot, így nagyjából minden funkciónak találunk majd helyet, ami a legújabb címek irányítása közben igényként felmerülhet.
SidCorky