Haswell és sok minden más a hazai piacon

Asus Z87 alaplapok

Ahogyan a korábbi generációknál, az Intel Series 8 chipkészleteinél is a Z modellek jelentik a legmagasabb szintet, köztük is a Z87. Itt már engedélyezik a processzor szorzójának állítását, ami alapkövetelmény a komolyabb tuninghoz. Ehhez igazodóan egyre fejlettebb áramellátó részleggel találkozhatunk, és a kiegészítő szolgáltatások kínálata is mind szélesebb, ahogy fölfelé haladunk a ranglistán.

Az Asus Z87-A fejlett digitális áramellátó részleget és komoly szoftveres ventilátorszabályzást kapott. A teljes méretű ATX alaplapon három hosszú PCI Express foglalat sorakozik, melyek a CrossFire mellett az SLI-t is támogatják. Érdekes módon a hátlapi aljzatok kínálata szerényebb, mint az imént mutatott H87M-Pro esetében; a négy USB 3.0 és négy monitorkimenet mellett nincs eSATA, ugyanakkor mind a hat belső SATA port támogatja a szabvány 3.0-s verzióját, tehát 6 Gbps-os elvi csúcssebességre képesek. Az Asus Z87-A három év garanciával közel 40 000 forintba kerül.

Hagyományosan Deluxe utótagot kapott a klasszikus (tehát nem TUF vagy ROG) Asus Z87-es alaplapkínálat legkomolyabb tagja. Az Asus Z87 DeLuxe még komolyabb digitális áramellátó részleget mutat fel, amit vaskos hűtőbordák alá rejtettek. A hosszú PCI Express csatlakozók száma nem nőtt tovább, SATA 3.0 konnektorból viszont nem kevesebb mint tizet kapunk, a hátlapi USB 3.0 kapuk száma hatra nőtt, ezen felül van mellettük még négy lassabb, 2.0-s. A monitorkimenetek számát háromra (HDMI, DisplayPort, Mini DisplayPort) kellett csökkenteni, hogy elférjen a kétsávos ac-s Wi-Fi, illetve a Bluetooth adapter antennája, továbbá a két darab Gigabit Ethernet port. Természetesen a gazdag felszereltség meglátszik az áron is: az Asus Z87-Deluxe nagyjából 73 000 forintba kerül.

Újdonság az Asus TUF (The Ultimate Force) termékcsaládjában a microATX alaplap. A teljes ATX-es Sabertooth mellett GRYPHON Z87 néven jelentkezik a kisebb változat, ami hasonló extra képességekkel bír. A tartósságra koncentrálva tervezték, ezért az Asus öt év garanciát vállal rá (még ha a kiskereskedők csak hármat jeleznek is). Az arany helyett a TUF alaplap homokszín árnyalatban pompázik, nem kevesebb mint három hosszú PCI Express aljzata van, melyek a CrossFire mellett az SLI-t is támogatják. A hátsó panel kínálata szerényebb, négy USB 3.0 és két monitorkimenet (DVI és HDMI) érdemel említést. Az Asus GRYPHON Z87 különlegessége, hogy porvédő burkolat (Armor Kit) kapható hozzá, az alaplap vételára pedig nem is olyan vészes, nagyjából 44 000 forint.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés