Emtec Movie Cube N150H és S800
Lassan – az EU-ban 2012 januárjától – eljön az az idő, amikor a digitális DVB-T technológia átveszi az analóg földfelszíni tévés műsorszórás helyét. Az új módszer jobb képminőséggel és okos, elektronikus műsorfüzettel kecsegtet, de egyelőre keveseknek adatik meg a lehetőség kipróbálására, ugyanis a hazai adók még mindig nagyon alacsony teljesítményen sugároznak. Egyszer viszont feljebb fogják tekerni azt a jelet, és akkor sokan bajban lesznek, mert az analógra berendezkedett tévék nem kezelik a digitális jelet. Ráadásul ebben nem csak a sokéves, régi modellek érintettek, hanem a pár évvel ezelőtti csúcsmodellek is.
Mit lehet majd tenni? Vagy cserélni kell a tévét, vagy kibővíteni egy „dobozkával”, ami megszelídíti a digitális jelet. Ma három EMTEC alternatívát mutatunk erre, különböző tudásszinten. A legegyszerűbb, és 20 000 forintos árával a legolcsóbb a Movie Cube N150H. Külsőre is lerí róla, hogy az ár alacsonyan tartása volt a cél. Háza nagyon alap műanyagból készült, kicsi dobozában pedig a hozzá tartozó tápon, távirányítón, CD-n és némi papíranyagon kívül nem találtunk mást. Homlokzatán ki-/bekapcsoló, csatornaváltó, egy USB aljzat és a távirányító érzékelője sorakozik.
Hátulra kerültek a tévés csatlakozók. Az antenna és a SCART csatlakozó is "átmenős": van egy bemenet, aztán jön az N150H, és utána megy tovább a jel a tévé felé. Ezzel a módszerrel például DVD-lejátszó és tévé közé láncolható be az eszköz. Komolyabb képminőséget biztosít a 1.3-es HDMI, a hangot pedig digitálisan is továbbvihetjük – mondjuk erősítő felé – egy koaxiális kimeneten keresztül.
Teljesen más kategóriát képvisel a Movie Cube S800. Nagyobb, igényesebb, már külsőre látszik rajta, hogy sokkal komolyabb az N150H-nál. Fényes, kétszínű, érdekes vágású háza fektetve és állítva is rendszerbe állítható. Elejére, a bekapcsolóval átellenes oldalra egy kis kijelzőt is tettek. Sok haszna ugyan nincs egy olyan készüléknél, amit a tévé alá tesznek és távirányítóval kezelnek, de legalább mutatós.
Hátulról is elég komoly berendezés látszatát kelti az S800. Alaposan telerakták csatlakozókkal, sőt még egy kis ventilátora is van a jobb felső sarokban. Alatta két normál USB, illetve egy úgynevezett uplink USB csatlakozó sorakozik. Utóbbira nem külső tárakat, hanem számítógépet köthetünk, ez a leggyorsabb módja az S800-ba szerelhető merevlemez megtöltésének. Persze erre használhatjuk az Ethernet hálózatot is, vagy akár tehetünk Wi-Fi modult az egyik USB-be.
Képet és hangot többféleképpen vezethetünk ki az S800-ból. Képhez van kompozit és komponens, hanghoz kétcsatornás analóg és kétféle digitális aljzat, illetve mindkettő átviteléhez SCART és HDMI 1.3 csatlakozó. Emellett kapunk még egy antennacsatlakozót, am mögött dupla, analóg és digitális tuner áll. Nem csak lejátszani, hanem felvenni is tud az S800, mégpedig nem csak a tévétunerből, hanem kompozit kép és sztereó hangbemenetéről is. Szóval itt már egy nagyon okos, szinte mindent mindennel kezelni képes eszközről van szó.
Korábban említettük már, hogy az EMTEC Movie Cube-ba merevlemez szerelhető, abból is 3,5 hüvelykes, SATA csatlakozós. A művelet rém egyszerű: először egy könnyed mozdulattal el kell távolítani a dobozka egyik oldalát, utána hasonlóan egyszerűen levehetünk még egy fémlemezt, hogy a merevlemezt a mellékelt csavarokra támasztva a helyére csúsztathassuk. Ez a kivitel sokkal elegánsabb az olyan, gépházat teljesen megbontó módszereknél, amilyet például az Eminent EM7080-nál láthattunk.
Nem csak megjelenése, hanem körítése is mutatja, hogy az S800 egy elég komoly mozidoboz. Rengetegféle kábelt kapunk hozzá, igaz, HDMI-t éppen nem. Továbbá nagyon igényes a távirányítója, és rengeteg papíranyag járt hozzá, sőt a mi csomagunkba került még egy EMTEC Wi-Fi adapter is. Meg kell még jegyezni, hogy a sima S800 mellett létezik S800H, melynek sokkal komolyabb, HD videós lejátszási képességei vannak, mint a sima verziónak.
Emtec Movie Cube D850H
Szintén teljesen más kategóriába tartozik – legalábbis külsőre – az EMTEC Movie Cube D850H. Úgy néz ki, mint egy klasszikus asztali DVD-lejátszó, de annál sokkal többet tud. Formaterve az egyszerű, kerek gombokkal és vékony lemeztálcával nem éppen XXI. századi, de a célnak megfelel.
Jobb oldalára, egy kis ajtó mögé USB csatlakozót és kártyaolvasót rejtettek. A nagy házat okosan használták ki, tettek bele egy merevlemezhelyet. Ebbe még az S800-nál is könnyebb 3,5 hüvelykes, SATA adattárat csúsztatni: elég egy kis ajtót kinyitni, máris tolhatjuk be a winchestert.
Hátulján – ahogyan illik – ott sorakozik a temérdek csatlakozó. Nagyjából ugyanazokat kaptunk, mint az S800-nál. Az adatos részleget két okosan, egymástól távol elhegyezett normál USB, egy uplink USB és egy Ethernet aljzat alkotja. Képet kompozit, komponens, SCART és HDMI, hangot kétcsatornás analóg és két digitális csatlakozón vihetünk ki. Ezen felül még van egy komponens kép- és kétcsatornás hangbemenet, illetve átmenős (be és kimenet) antennacsatlakozó a digitális tunerhez.
Ugyan a többi multimédiás dobozt is próbáltuk szétszedni, de csak a D850H-nál jutottunk érdekes eredményhez. A nagy dobozban szépen elfért egymás mellett az optikai meghajtó (jobbra felül), a merevlemezhely (balra felül), maga a médialejátszó elektronikája (balra alul) és a táp (jobbra alul). Középen egy kis ventilátor gondoskodik a szellőzésről. A méretes borda alatt egy Realtek RTD1283DD chipet találtunk, ami a közkedvelt RTD1073 felvételi funkciókkal megtámogatott verziója.
Nem kápráztatott el felszereltségével a D850H. Kép és hang átvitelére csak egy érdekes, egyik végén SCART, a másikon két adag komponens kép és kétcsatornás analóg hang átviteléhez való csatlakozó van, ebből az egyik adagot kimenetnek, a másikat bemenetnek jelölték, tehát a SCART-ot a tévébe, a többit a lejátszó hátuljába szánhatták. A mellékelt távirányítót átlagosnak, a CD-vel kiegészített papíranyagot bőségesnek találtuk.
Működés - N150H és S800
Mivel alapvetően tévétuner az EMTEC Movie Cube N150H, induláskor ennek a résznek a konfigurálásával kezd a rendszer. Sajnos egyelőre menüje még nem beszél magyarul, de a hazai forgalmazó már dolgozik a fordításon. Az ország (opcionális) kiválasztása után lefut a csatornakeresés, ami a digitális rendszerben többnyire zökkenőmentesebb, mint az analóg megoldásoknál. Megfelelő antenna és sugárzás hiányában nálunk sajnos nem talált semmit, így ismertetőnk ezen a téren egyelőre hiányos marad.
Az N150H menürendszerében a beállítós rész játszik központi szerepet, ez ugrik elő, ha megnyomjuk a távirányító Menü gombját. Összesen hét füle van: tévétuner, tévékép, csatornakereső, pontos idő, opciók, beállítások és multimédia. Minden bizonnyal okosabban is el lehetne őket rendezni – például a tuneres és csatornakeresős rész mehetne egybe –, de így is megtaláltuk, amit kerestünk. Egyébként a kezdeti konfigurálás után már nem sokat jártunk ide.
Egyedül a médialejátszós részt használtuk, amit szerintünk a kelleténél kicsit jobban elrejtettek. Igaz, hogy az N150H-nál a tuneré a főszerep, de azért lejátszani is tud zenét, képeket, filmet, továbbá erre a részre kerültek tévéfelvételeink, merthogy ilyet is tud ez az látszatra egyszerű dobozka.
Lényegében minden multimédiás funkció rendben volt. A képes részen nem csak a szokásos, listás, egy előnézetes, hanem ikonos formátumot is választhattunk. A videós részen fura volt, hogy filmjeink alapból előnézetben indultak el, amikor megkeztük a lejátszást. Egy külön gombbal kellett a képet teljes méretűre nagyítani.
Ahogyan külsőre, úgy menürendszerben is lényegesen komolyabb gépnek bizonyult az EMTEC Movie Cube S800. Itt egy nyolc pontból álló, grafikus főmenü tárult elénk, amibe a beállítási rész már bele sem fért, azt csak a távirányító megfelelő gombjával lehet előhívni, ami nem is baj.
Beljebb navigálva azonnal rájöttünk arra, amit a doboz szétszerelése miatt nem tudtunk kideríteni: az S800 belsejében Realtek chip dolgozik. A márkától megszokott, nem túl látványos, de hatékony kezelőfelülettel találtuk magunkat szemben. A többi lejátszónál megismert hang, kép, hálózat, rendszer beállítások menüben semmi újat nem találtunk, de a vegyes csomagban volt egy információs lap a rendelkezésre álló tárterületről. Ez jelen esetben különösen hasznos lesz, mert mindkét tunerről és bemenetéről is tud felvenni a masina. A rögzítési módok a szokásos realtekesek. Analógban a maximálisnál eggyel alacsonyabb minőségi szint már bőven elég a tévéadás vagy standard felbontású anyagok tárolásához, a digitális tunernél meg csak a beérkező adatfolyamot menthetjük el.
Tesztpéldányunk előtelepített, 750 GB-os merevlemezzel érkezett, amit gyárilag megformáztak. Igény szerint ezt újra megtehetjük. Négyféle területet adhatunk meg: az első az időcsúsztatás (timeshift) területe, a második a felvételi partíció, a harmadikra FAT32, a negyedikre pedig NTFS formátumban menthetjük adatainkat külső tárolóról, hálózatról vagy internetről.
A lejátszási rész bemutatására fölösleges szót pazarolni. Temérdekszer láthattuk már a funkcióban, színben és elrendezésben csak minimálisan változó Realtek felületet. Azért a nagy hasonlóság, mert egyelőre mindenki Realtek fejlesztőfelületében lévő sablont használja menürendszere felépítésére. A közeljövőben várható az Asus O!Play HD2 doboza, melyhez a realtekes helyett saját felületet szabott a gyártó. Az Emtec S800 kapcsán két részletet emelnénk még ki. A hálózati adatmozgatásért felelős NAS funkció nem működött állandóan, csak akkor, ha a hálózati beállításban aktiváltuk. Ilyenkor blokkolta az eszköz többi funkcióját, nem tudtunk vele filmet nézni, de még a bittorrent kliens is megállt. Utóbbi más esetekben szépen tette a dolgát. Szabályozhatóságával is meg voltunk elégedve, bár semmi extrát nem tudott konkurenseihez képest.
Egyelőre még nem túl gazdag a Movie Cube S800 internetet kihasználó extráinak sora. Csupán egy internetes rádiót kaptunk; RSS olvasó, képnézegető, illetve filmes kliens és időjárás előrejelző sincs. Továbbá nem volt valami elegáns a feliratkezelő rész. Ezt több Realtek elektronikájú konkurens is szebben és jobban csinálja.
Működés - D850H
Bekapcsolása előtt tudtuk az EMTEC Movie Cube D850H-ról, hogy Realtak chipkészletes, ezért csak egy picit lepődtünk meg, amikor fekete alapon vörös választósávos menürendszer tárult elénk. Láttunk már korábban ilyet, mégpedig a sokkal egyszerűbb EMTEC Movie Cube N200-nál. A D850H-nak nagyon hasonló a processzora, csak tud felvenni is, továbbá jobban kihasználták a hozzá kapcsolható hardverek lehetőségét. Visszatérve a menüre, egy kellemes vízszintes fő sort kapunk, amiből függőlegesen nyílnak le a választási lehetőségek. Ha film vagy képek nézegetése közben hívjuk elő a főmenüt, akkor hátterében áttetszően ott marad az éppen nézett anyag.
Beállítási részén minden fontos tételt megtaláltunk. Most a bittorrent és NAS mód is kapcsolható volt egyszerre, illetve nem csak az analóg felvétel (bemenetekről) minőségét, hanem tárolási helyét is megadhattuk. Szintén hasznos részlet lehet a médiakönyvtárak létrehozása. Itt megadhatjuk, hogy az eszköz mely könyvtárakban keressen képeket, zenéket, filmeket. Sajnos a keresőben csak egy adattárat választhatunk ki. Úgy tűnik, ez valami Realtek korlátozás, mert más hasonló megoldásoknál is ilyet tapasztaltunk. Remélhetőleg csak szoftveres akadálya van a minden tárolón keresésnek, amit rövidesen elhárítanak.
Mindkét – médiakönyvtáras és mappaszintű – böngészési módszerhez külön nézet tartozik. Nekünk régi motorosként a mappaszintű jobban tetszett, aki viszont szereti a filmjeit, zenéit, képeit egy helyen látni, annak jó lehet a médiakönyvtár. Persze párszáz zene vagy ezres nagyságrendű kép kezelése így már eléggé összetetté válhat, ilyenkor használhatjuk a keresőt, bár távirányítóval szöveget bevinni nem valami kényelmes. Továbbá, mint fent említettük, a médiakönyvtár csak egy adattár tartalmát listázza, így ezt a részt még lehet csiszolni. Láttunk már idő szerinti rendezést, ami fotóknál lehet jó, zenéknél pedig az ID3 tag alapján rendezés vált be a múltban.
Kaptunk pár olyan funkciót a D850H kezelőfelületén, amit eddig még nem vagy csak ritkán láttunk. Újdonság, hogy videolejátszás közben a kép magassága és szelessége 5%-os lépésekben kézzel is állítható, ez atipikus formátumoknál hasznos lehet. Csatlakoztatott Wi-Fi modullal minden esetben megnézhetjük, hogy éppen mekkora jelerőséggel látjuk a használt hálózatot. Jó próbálkozásnak tartjuk a beépített kérdezz-felelek részt is, kár, hogy egyelőre még csak ott tartanak, hogy az egyes tételek kiválasztása után lefagy a rendszer. Megvalósítása egyébként nem tűnik ördöngősségnek, később minden bizonnyal rendbe rakják.
Mivel belül van optikai meghajtó, merevlemez és kívül jó adag USB, illetve kártyaolvasó és még hálózat is, hasznos lehet a másolási rendszer. Ilyet sok Realtek hardveres eszközön láttunk már, a DVD tartalmának lemásolása viszont új volt számunkra. Itt figyelmeztető szöveget is kapunk, hogy a rippelés nem feltétlenül legális művelet, csak ezt tudomásul véve folytathatjuk a műveletet.
Ahogyan egy komoly hálózati lejátszóhoz illik, a Movie Cube D850H-nak alapos internetes kínálata van. Először is kapunk rádiót, RSS olvasót és időjárás-előrejelzőt, aztán van még közkedvelt Youtube kliens a videókhoz, a képekhez pedig Flickr és Picasa kliens. Valamiért az utóbbi nem volt hajlandó működni tesztgépünkön, de minden bizonnyal egy firmware-javítással orvosolható hibát láttunk.
Próba N150H
A hálózati médialejátszók vizsgálatához stevve fórumozónk segítségével összeállítottunk egy tesztcsomagot. Ebben különféle felbontású videó-, hang-, valamint képállományok szerepelnek, és belekerült néhány felirattípus is. Videóknál a fő hangsúlyt a nagyfelbontású HD anyagokra helyeztük, melyek kezelése fejlettebb hardvert igényel. Sok hálózati lejátszó ezeket csak számítógép segítségével tudja megjeleníteni, transzkódolást igényel. A videós tesztcsomag számítógépes rendszerek képességeinek vizsgálatához is hasznos lehet, hogy olvasóink el tudják dönteni, hardverük felkészült-e a HD korszakra. Ezért elérhetővé tesszük. A filmrészletekhez egy szoftvercsomagot mellékeltünk, amiben lejátszók, kodekek és információs program található.
Fájlnév és méret (klikk a letöltéshez) |
formátum | felbontás | video-/audiokódolás | bitráta (Mbps) |
---|---|---|---|---|
DivX@1.5Mbps.avi 15 MB |
DivX | 480x272 | DivX 3 Low 44,1 KHz, 2 csatorna, MP3 |
1,5 |
Xvid_720p@3.7Mbps.avi 69,8 MB |
Xvid | 720p | XviD AdvSimple@L5 48,0 KHz, 2 csatorna MP3 |
3,7 |
BDAV_1080p@8Mbps.m2ts 130 MB |
HD TV | 1080p | AVC High@L4.1 48,0 KHz, 6 csatorna AC-3 |
8,0 |
x264_1080p@3.8Mbps.mkv 39,6 MB |
H.264 (MKV) | 1080p | AVC Main@L4.0 44,1 KHz, 2 csatorna AC-3 |
3,8 |
x264_1080p@9.7Mbps.mkv 36,3 MB |
H.264 (MKV) | 1080p | AVC Main@L4.0 48,0 KHz, 2 csatorna AAC |
9,7 |
x264_killa_sample.mkv 96 MB |
H.264 (MKV) | 1080p | AVC High@L5.1 48,0 KHz, 6 csatorna AC-3 |
33,8 |
Quicktime_720p@14Mbps.mov 186 MB |
QuickTime | 720p | AVC Main@L4.1 48,0 KHz, 2 csatorna PCM |
14,5 |
Quicktime_1080p@10Mbps.mov 101 MB |
QuickTime | 1080p | AVC Main@L4.0 48,0 KHz, 2 csatorna AAC | 10,0 |
MPEG_1080i@6.5Mbps.ts 38,2 MB |
H.264 (TS) | 1080i | AVC High@L4.0 48,0 KHz, 2 csatorna MPEG2 |
6,6 |
VC-1_1080p@8Mbps.wmv 84,5 MB |
WMV HD | 1080p | VC-1 MP@HL 48,0 KHz, 6 csatorna WMA3 |
8,3 |
szoftvercsomag 16,0 MB |
- Media Player Classic Home Cinema 32 és 64 bit - XviD 1.2.2 codec - Media info - formátumazonosító |
Zenék esetében azt vizsgáltuk, hogy a szokásos MP3 és WMA mellett hogyan boldogulnak a készülékek a FLAC és OGG formátumokkal. Képeknél arra voltunk kíváncsiak, mekkora felbontásúakkal bír el a lejátszó, továbbá hogy a klasszikus JPG és BMP formátum mellett kezeli-e a GIF, animált GIF, PNG és TIFF állományokat. A videóknál megnéztük, mi a helyzet a feliratokkal, különösen az ű és ő karakterek megjelenítésével.
Először a három masina távirányítóját vettük szemügyre. Elsőre látható – sőt inkább tapintható – volt, hogy a kis Movie Cube N150H kapta a legolcsóbbat. Elsősorban tévézéshez igazították, így a multimédiás gombokat az aljára sűrítették. A lejátszás indítója (Play) és szüneteltetője (Pause) egészen kicsire sikerült, ezen felül viszont mindent nagyjából rendben találtunk.
EMTEC Movie Cube N150H, S800 és D850H távirányítója
Legigényesebbnek az S800 „karmesteri pálcája” tűnt. Itt a multimédiás funkcióké volt a főszerep, ezek kerültek a felső részre. Középen nagyon igényes, nem gumis, hanem műanyag navigációs csoportot alakítottak ki, a csatornaváltók pedig alulra kerültek. Egyedül az nem tetszett vele kapcsolatban, hogy sok funkció váltóval (Shift) érhető csak el rajta, többek között ilyen a képnézegetésnél hasznos nagyítás. Éppen emiatt, a három közül a D850H távirányítóját találtuk a legjobbnak. Bár nem olyan csinos, mint az S800-é, de billentyűit okosan rendezték el. Felül sorakoznak az általános kezelők, aztán jönnek a csatornaváltó számok, végül pedig a médialejátszók, ahol a legfontosabb billentyűket szépen kiemelték.
Nagy bánatunkra megfelelő rádiójel és antenna híján a digitális tévéadáshoz kapcsolódó részt egyik eszköznél sem tudtuk kipróbálni. A Movie Cube N150H esetében ez nagy érvágást jelent, hiszen a készülék elsősorban tévétuner. Azt viszont jó tudni, hogy a digitális vételben kevesebb a hibalehetőség, mint az analógnál. Ha egyszer bejön a kép, az pontosan a megadott frekvencián lesz, nagyszerű minőségben és rendesen működő elektronikus műsorfüzettel (EPG). Ráadásul a digitális adást sokkal könnyebb rögzíteni, mert egyenesen számítógép által emészthető formátumban érkezik, nem igényel további digitalizálást. Egyszerűen a médiaprocesszor helyett/mellett a merevlemezre ereszthetjük.
Médialejátszónak nem volt éppen csúcsszuper az N150H, bár ez csak másodlagos feladata. A videóknál alacsony felbontású témában érezte jól magát. A magasabb bitrátás HD anyagok többségét ugyan lejátszotta, de mintha valamiféle pufferelési megakadásai lettek volna. Minden film elején megtorpant egyszer-kétszer – nem feltétlenül a mozgalmas jeleneteknél – később viszont már csak párszor bicsaklott meg. Azért a „killa sample” szépen letérdeltette. Érdekes, hogy emellett még a digitális tévéből rögzített focis anyagunkkal volt gondja, pedig elvileg a digitális adást is ilyen formátumban kellene kapnia.
Feliratok terén sem volt valami rózsás a helyzet. A dupla ékezetes (ő, ű) karakterek tetején hullám és kalap jelent meg közép-európai beállítással is, továbbá a betűméretet csak szűk tartományban lehetett állítani. Bizonyos esetekben (például amikor a képbe kódolt idegen nyelvű feliratunk van) hasznos lehet a szöveg mögé tehető háttér. Kár, hogy elég rondán oldották meg, végighúzódik az egész alsó részen.
Képnézegetésnél is belefutottunk pár korlátozásba. A legzavaróbb az volt, hogy bár nagyíthatóak voltak a képek, szélességük nem nőtt tovább az eredetinél. Tehát egy álló, 2:3 oldalarányú fotó sokszorosára nagyítva is csak a tévé középső sávjában jelent meg, ahogyan az a fenti ábrán látható. Egyébként már csak a forgatást hiányoltuk (vagy csak nem találtuk meg?), a PNG-k lassú megnyitása és a TIFF-ek támogatásának hiánya nem volt olyan zavaró. Zenében csak az MP3, WAV és WMA formátumot kezelte az N150H, az OGG és FLAC nem működött.
Próba S800 és D850H
A Movie Cube S800 próbájakor is hiányzott a tévéantenna, de itt azért jól elszórakoztatott minket a dobozka. Azaz szórakoztatott volna, ha az eredetileg megígért, H utótagos S800H-t kaptuk volna, az ugyanis a D850H-hoz hasonlóan a HD anyagok lejátszására is képes Realtek RTD1283DD processzorral van felszerelve. A sima S800 viszont csak a kisebb felbontású anyagokkal boldogult, így a 720p-s DivX volt a maximum, amivel kipróbáltuk.
Nem voltunk maradéktalanul elégedettek a feliratozással. Most sem lehetett elég nagyra állítani, és egyes ékezetek furák voltak. Ezen túl még a szöveg képernyő tetejére mozgatását hiányoltuk, de azt már nem annyira. Zene terén mindent rendben találtunk, az MP3, WAV, és WMA mellett OGG és FLAC formátumú állományainkat is szépen le tudtuk játszani. Képek terén sem találtunk túl sok kifogásolnivalót. A TIFF-en kívül minden lényeges formátum (BMP, GIF, JPG, PNG) szépen megjelent. Egyedül a korábban már említett, váltóval elérhető nagyítás volt zavaró.
Működéséről még annyit jegyeznénk meg, hogy belső merevlemezét szépen a megadott idő szerint (10, 20 vagy 30 perc inaktivitás után) kikapcsolta. A hűtésére beállított kis ventilátor hangja hallható volt, de legfeljebb a filmek halk jeleneteinél tűnhet majd zavarónak. Ennyi szellőztetés szerintünk kell a 3,5 hüvelykes winchesternek. Ahogyan tesztünk elején gondoltuk, a Movie Cube S800 elején lévő kis kijelzőnek semmi hasznát sem vettük.
Hármasunk legérdekesebb tagjának már kezdetektől a Movie Cube D850H-t tartottuk, ennél a lejátszónál mutatta meg tudását istenigazából a Realtek médiaprocesszora. Nem egy, hanem két SATA eszközt kötöttek rá: az egyik a merevlemez, a másik az optikai meghajtó. Így lényegében a masina kiválthatja a DVD-lejátszót, sőt felvevőt is. Továbbá ott van ugye a digitális tuner. Kár, hogy a winchester szellőztetésére beállított, alsó kis ventilátor eléggé huhogós hangon dolgozott.
Médialejátszóként a D850H bizonyult a legjobbnak EMTEC triónkból. A hírhedt „killa sample” kivételével minden HD anyagunkat példásan lejátszotta, feliratkezelése is nagyon rendben volt. Korábban, a kis távirányítós N200-nál kifogásoltuk, hogy a videózás vagy képnézegetés közben felugró kis menüt nehézkes kezelni. Itt a sokgombos távirányító megoldotta a problémát. A nagyítással, tekeréssel, forgatással és hasonlókkal semmi gondunk sem akadt.
Hasonlóan zökkenőmentes volt a képek és zenék kezelése. Előbbinél csak a szokásos mumus, a progresszív JPG kavart be. Azzal a Realtek és Sigma Designs hardvere sem tud mit kezdeni, bár kétségtelen, hogy manapság ritkán használatos formátum ez.
Megfelelően gyors internetkapcsolattal a Youtube kliens is egészen kellemesen használhatónak bizonyult, kár, hogy a Realtek eszközeiben használt képnézegetős (Flickr és Picasa) kliensek nem tudnak belépni saját internetes albumunkba, így csak a keresővel tallózhatjuk az ott található fotókat. Az egyébként korrekten működő időjárás-előrejelzőnél azt sajnáltuk, hogy a Google Maps implementációját nem bontották ki jobban: a térkép megjelenik, kezelhető a kurzormozgató gombokkal, de csak egy szűk ablakban látni, és nem jelenik meg hozzá keresőablak. Pedig valószínűleg ez az alkalmazás is sokakat érdekelne, ha nem csak kiegészítőnek használnák az időjóshoz, talán többeket mint az RSS olvasó vagy az internetes rádió, ami kifogástalanul működött.
Értékelés
Tesztünkből látszik, hogy mindhárom Movie Cube eszköz meghatározó funkciója a rövidesen hazánkban is hódító útjára induló digitális (DVB-T) műsorszóráshoz való tévétuner, de mind a hármat más vásárlóközönségnek szánják. Az N150H egy viszonylag olcsó, 20 000 forint környékén kapható, mondhatni áthidaló azokhoz a tévékhez, melyeknek nincs digitális tunerjük. Ráadásul felvenni is lehet vele, emellett még egészen jól használható médialejátszónak, bár a HD filmekkel nem bír el maradéktalanul, de ezt ne is várjuk el egy ilyen árkategóriás masinától. Nekünk határozottan tetszett, bár jó lenne még egy kicsivel olcsóbban hozzájutni
Lényegesen komolyabb darab a Movie Cube S800. Ugyan egy kifutó modellről van szó, helyét a HD tartalmak lejátszásában sokkal jobb (a D850H szintjét hozó) S800H veszi át. Multimédiás képességei mellett – sőt inkább előtt – ott van a dupla tuner, aminek analóg része már ma is használható, a digitális pedig a jövőben lesz jó. Szintén fontos funkció a felvétel. Van viszont egy komoly baja az S800-nak: a nálunk járt, 750 GB-os merevlemezzel szerelt változat nem kevesebb mint 60 000 forintba kerül. Ha kezelné a HD tartalmakat, akkor le is nyelnénk ezt az árat, hiszen ott a dupla tuner, és egy 750-es winchester önmagában 15-1600 forintba kerül. Sajnos a HD-s S800H még ennél is drágább, az 1 TB-os winchesterrel kapható verzióért már több mint százezer forintot kérnek, ennyi pénzből pedig már egy alap miniszámítógépet is össze lehet hozni. Szerintünk érdemes lenne merevlemez nélküli változatot keresni, hátha az nem olyan vészesen drága.
Végül, de nem utolsósorban itt a D850H. Erre a készülékre azt lehet mondani, hogy mindent tud, amire egy átlagos, nem Hi-Fi-őrült felhasználónak szüksége lehet. Kezeli a DVD-ket (rippelni is tudja őket), van digitális tévétunerje (amiről tud felvenni), lejátssza a HD-s videókat, és tehetünk bele merevlemezt. Sajnos azonban az EMTEC Movie Cube sem olcsó. Annak ellenére, hogy merevlemez nélkül 94 000 forintba kerül, nekünk azért tetszett.
![]() |
EMTEC Movie Cube N150H EMTEC Movie Cube D850H |
rudi
Az EMTEC Movie Cube médialejátszókat a Conflex Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.