Hirdetés
Egreat lejátszók
Újabb névvel bővült a hálózati és nem hálózati, de mindenképpen médialejátszók hazai piaca, mely eddig sem volt éppen szegényes. A Kínából érkező Egreat érdekessége, hogy most nem csak egy „dobozoló műhely”, hanem egy olyan OEM gyártó áll a termékek mögött, mely éves szinten akár egymillió példány legyártására is képes, nem pedig másokkal készítteti vagy egy katalógusból választja termékeit. Mi sem jelzi ezt jobban, mint hogy közel tucatnyi különböző variációt kínál, melyek ugyan külsőleg és belsőleg is hasonlítanak egymára, de mégis pont annyira különböznek, hogy különböző igényeket elégítsenek ki. Az Egreat kínál Realtek és Sigma Designs chipes modelleket is beépíthető merevlemezzel vagy anélkül, de a csatlakozók és kiegészítők kombinációja is változatos.
Három modell landolt tesztlaborunkban: az elsősorban digitális tévétuneres set-top-boxnak nevezhető M1, valamint a Realtek chipes R1 és R6B. Közös jellemzőjük, hogy nagyon igényes, szálcsiszolt alumíniumházban érkeztek. Érdekesség, hogy az M1 lapos, nagyjából CD toknyi alapterületű és kb. egy hüvelyk magas dobozában kapható Realtek belsejű, klasszikus hálózati médialejátszó is. Tesztalanyunk viszont inkább tévétuner funkciójára alapozó set-top-box. Oldalára azért került két USB csatlakozó, melyekre külső adattárakat köthetünk. Melléjük tették a digitális hangkimenetet, hátul pedig HDMI, kompozit kép és kétcsatornás analóg hang kimenetei sorakoznak, utánuk pedig a digitálisan sugárzott tévé és rádióadás antennabemenete és kimenete látható. Sajnos az igényes kis dobozkát nem tudtuk szétszerelni, így nem derült ki, melyik gyártó chipkészlete dolgozik benne.
Az Egreat R1 esetében sikeres volt a műtét, azt találtuk benne, amit a gyártó honlapja is írt, Realtek RTD1073DD+ processzort, kívül pedig az ilyen lapkával szerelt modellekre jellemző bőséges csatlakozóarzenál fogadott. Az átlagosnál valamivel kisebb gépház hátulján ott sorakozott a komponens és kompozit képkimenet, analóg kétcsatornás és kétféle digitális hangkimenet, a HDMI csatlakozó, Ethernet aljzat, illetve egy USB uplink port, amivel az eszköz számítógéphez köthető. További két USB-t kaptunk oldalra, ezek már adattárak, esetleg Wi-Fi modul meghajtására szolgálnak. Került még ide egy eSATA konnektor is, és találkoztunk egy eddig ismeretlen megoldással, külső SATA aljzattal. Ugyanúgy néz ki, mint a SATA merevlemezek táp- és adatcsatlakozója, szóval a megfelelő (mellékelt) kábellel bármilyen SATA tárat ráköthetünk külső doboz nélkül, és a tápellátásra sem lesz gondunk. Az R1B jelzésű modellen nincs eSATA, de kapott egy belső SATA csatlakozót, így 2,5 hüvelykes merevlemezt lehet dugni az oldalába.
Egreat triónk harmadik, legkisebb tagján, az R6B-n nagyon jól látszott a gyártó termékeinek modularitása. Ennek a típusnak az oldalán egy vak eSATA sorakozott a két USB mellett, hátulján pedig egy Ethernet csatlakozó helyét láthattuk. Létezik komolyabb változat, az R6A típus, melynek eSATA-ja és Ethernet adaptere is van. Az egyszerűbb R6B-t a Realtek RTD1055 processzora hajtja, amit az Asus O!Play Miniben próbáltunk néhány hete. Csatlakozóból a leglényegesebb HDMI mellé kompozit kép, kétcsatornás analóg és digitális hang számára került kimenet.
Fura, hogy egyik Egreat termékhez sem kaptunk kép és hang átviteléhez kábeleket, pedig ma már egy HDMI vezeték eléggé „filléres” tétel. A dobozokban csak tápot és távirányítót (R1 esetében SATA kábelt) találtunk némi papíranyag társaságában, aminek nem volt magyar verziója, de a kereskedelmi forgalomba kerülő példányokhoz már adnak. Talán ezzel a szegényes körítéssel érték el az igényes fémház ellenére az alacsony árakat. Az Egreat M1 19 900 forintba, az R1 25 900 forintba, az R6B pedig 17 900 forintba kerül.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!