Hardverkavalkád

Hirdetés

SSD, LCD, Zotac Nitro

Lassan és drágán, de pár hónapja beindult az SSD-piac idehaza is. Most az OCZ középkategóriás Core V2 családja bővült egy új, nagyobb taggal. Az eddigi 60 GB-os mellett elérhetővé vált a kétszeres kapacitású modell, a csúcs 250 GB-ost viszont még nem láttuk a listákon. Az elhasználódás szempontjából érzékenyebb MLC chipekre épülő tár olvasási sebessége elérheti a 170 MB/s-ot, írási tempója pedig a 98 MB/s-ot. Persze a flash technológia miatt véletlenszerű írásban sokkal kisebb tempóra kell számítani. Sajnos továbbra is magas az SSD-k ára. A 60 GB-os OCZ Core V2-ért 74 000 forintot kérnek, és 120 GB-os társa sem sokkal olcsóbb fajlagosan, ugyanis 138 000 forintba kerül.

Az elmúlt év piaci történéseit elemző cikkünkben írtuk, hogy a Samsung rengeteg új modellt mutatott be tavaly, felfrissítve ezzel teljes palettáját. Az idei évet ott kezdi a koreai megavállalat, ahol a előzőt befejezte, csak épp nem 22, hanem 23 és 24 hüvelykes képátlóval vezetett be négy újdonságot. Közös bennük, hogy 5 ms-os, 300 cd/m² fényerejű TN+film panellel rendelkeznek, melynek felbontása mind a négy modellnél Full HD, vagyis 1920x1080, amiből az következik, hogy oldalarányuk 16:9. A legolcsóbb, 58 000 forintos 2333SW dinamikus kontrasztaránya 20 000:1, és analóg, illetve DVI bemenettel is ellátták. Jóval drágább – 91 000 forintot kóstál – a másik 23”-os, a 2333HD, pedig dinamikus kontrasztaránya „csak” 10 000:1. Azért ilyen drága, mert beépített digitális tévétunere is van. Csatlakozókkal is alaposan megrakták, a szokásos analóg D-Sub és digitális DVI mellé került rá két HDMI, komponens és SCART csatlakozó, valamint optikai hangkimenet is.

Felületesen összehasonlítva a 24”-os 2494HS és 2494HM technikai paramétereit kevesen találják meg azt a különbséget, ami miatt a HS 75 000 forintos áránál a HM 15 000 forinttal drágább, vagyis 90 000 Ft. Mindkettőnek brutális, 50 000:1-es érték szerepel dinamikus kontrasztarány paraméterénél, ami mellett zárójelben ott van a kellemes, 1000:1 normál érték is. Mindkettőnek D-Sub, DVI és HDMI csatlakozója is van. A 2494HM fényesebb, csinosabb kabátja lenne ennyivel drágább, vagy az USB elosztó, ami a HS-ről hiányzik? Nem csupán. A HM pivotolható, vagyis kijelzője 90 fokban elforgatható. Ráadásul ezt a műveletet automatikusan érzékeli a monitor, és hozzáigazítja a pixelek elrendezését.

Nemrégiben egy fölöttébb fura, VGA-tuninghoz tervezett kiegészítő járt nálunk. Amikor először hallottunk a Zotac Nitróról, nem jósoltunk neki nagy jövőt a magyar piacon. Egy USB-re köthető, grafikus kártyát tuningoló és monitorozó eszközről van szó, amely eredetileg csak és kizárólag Zotac GeForce-okkal működött, de legújabb vezérlőszoftvere már elvileg elfogadja más gyártók GeForce-ait is. Az autós navigációs rendszerekhez hasonló kialakítású és méretű, Zotac-színekben, vagyis narancssárga-fehér színben pompázó kiegészítő európai szemmel nézve kissé távol-keleti hatást kelt, pedig nem olcsó termék. Jár hozzá egy tartó és egy jó hosszú, 180 cm-es mini USB kábel, továbbá CD és használati útmutató.

USB-re kell csatlakoztatni, majd a Zotac Firestorm program telepítése után a VFD kijelzőn megjelenik a GPU, a memória és a shaderek órajele, valamint két skálán a GPU hőmérséklete és ventilátorának fordulatszáma. Gyors telepítés után egy Zotac GeForce 8800 GT-vel próbáltuk ki a Nitrót, szépen mutatta is az órajeleket. Azt nem tudtuk, hogy éppen hány fokos a GPU, csak azt, hogy már a narancsos zónában vagyunk, de ez a készülék épp annak a célcsoportnak készült, akit nem is érdekelnek ezek az értékek konkrét számok formájában. Mivel egyedi hűtőt használtunk, ventilátorának fordulatát még a skálán sem láttuk. Ahogy nyomkodtuk a tuningos hardver gombjait, szépen emelkedtek az órajelek 5 MHz-enként, és idővel szépen le is fagyott a VGA, nagyjából ugyanott, ahova korábban egy ingyenes tuningszoftverrel (RivaTunerrel) eljutottunk. Valamiért csak egy profilt sikerült rögzítenünk, pedig az eszköz leírásának megfelelően jártunk el, mely világosan bemutatta, hogy több mentési lehetőség van.

Tehát kaptunk egy olyan ketyerét, amivel a GeForce-unk órajele nagyon egyszerűen állítható, ám mindeközben futnia kell a Firestorm szoftvernek, és nem látjuk a pontos hőfokot, egyedi hűtéssel pedig semmi infónk a ventilátorszabályzásról. Mindezért viszont 32 000 forintot, tehát egy olyan árat kell kifizetni, amely felárért szerintünk célszerűbb inkább egy komolyabb vga-ra váltani. De! Látjuk menet közben, éppen hány MHz-en fut a vas, és menet közben állíthatjuk is, továbbá kapunk 5 év garanciát is a termékre. Mi mindezek ellenére inkább maradnánk az ingyenes szoftver használatánál. Az Asus hasonlót termékét, az OC Palmot ajándékként adja felsőkategóriás alaplapjaihoz, talán hasonló formában a Zotac Nitro is szimpatikusabb lenne.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Zotac

Előzmények

  • Notebookszépségverseny

    A hardveres újdonságok bemutatása mellett olvasóink véleményét is kikérjük a laptopok kinézetével kapcsolatban.