Új hardverek a hideg időben

Alaplap, processzorok, hűtő

Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Lassan, de biztosan befut a hazai piacra az AMD legkisebb fúziós, Brazos platformjának felfrissített arzenálja. Az E-350 fölé érkezik az E-450, melynek CPU órajele 1,60 GHz helyett egy picivel magasabb, 1,65 GHz. Gyorsult a 80 számolóegységes Radeon HD 6320 GPU részleg is, ennek alapórajele immár 508 MHz, sőt az újonnan megjelenő IGP Turbo Core technológiának köszönhetően ez egészen 600 MHz-re felemelkedhet, amennyiben a processzor belefér a 18 wattos fogyasztási keretbe.

Hirdetés

Elsőként az Asus E45M1-M-Pro alaplapján találkoztunk az új jövevénnyel. A microATX formátumú deszkára integrált AMD E-450 processzor és A50M chipkészlet közös, passzív hűtést kapott egy méretes, kékre festett borda formájában, így kiváló alap lehet néma számítógéphez – mondjuk HTPC-hez. Felszerelését tekintve semmi sem hiányzik róla, hátlapján három monitorkimenet (D-Sub, DVI, HDMI), két USB 3.0, egy 6 Gbps-os eSATA és FireWire csatlakozó sorakozik, hangrendszere nyolccsatornás. Belsejében még öt SATA 3.0 aljzatra köthetünk adattárakat, az esetleges bővítőkártyákat pedig egy hosszú, négyszeres sebességre képes és egy rövid, egyszeres PCI Express 2.0, valamint két hagyományos PCI csatlakozó várja. Sajnos a jól felszerelt Asus alaplap nem éppen olcsó, három év garanciával több mint 40 000 forintba kerül.

Az Inteltől egy új, érdekes Core i3 processzor érkezett. Asztali vonalon eddig csak az i3-2105 kapta meg a nagyobb HD Graphics 3000 grafikus magot, amivel már a régebbi játékoknak is neki lehetett állni, egyébként a felezett HD Graphics 2000-et használták. Most egy friss modell, a Core i3-2125 érkezett a nagyobb IGP-vel. Lényegében a szokásos modellfrissítésről van szó, az újdonság az i3-2105-öt váltja; 200 MHz-cel magasabb órajelen, vagyis 3,30 GHz-en jár processzora, a grafikus számítóegység maradt 850-1100 MHz között, és megtartották az árat is, ami most, a forint gyengélkedésével három év garancia mellett nagyjából 42 000 forint.

Ha már processzorokról van szó, megemlítünk egy hozzájuk való hűtőt, bár a Scythe Mugen 3 legújabb verzióját, amit a német PC Games Hardware magazinnal közösen „fejlesztettek”, Core i3-nál erősebb vasakhoz célszerű használni. Azért az idézőjel, mert a módosítás csupán a ventilátor átalakítását érintette. Itt az eredeti, percenként 1600 fordulatig felpörgő 120 milliméteres lapátkerék helyett két darab 800-ast használnak, ami jelentősen alacsonyabb zajszintet és szerintünk egy picivel kisebb hűtési teljesítményt eredményez. Az egyedi Scythe Mugen 3 PCGH vételára 15 525 forint.

Ventilátorszabályzók

Újabb gyártó, a Lamptron termékei jelentek meg az elsősorban hűtési és modding eszközökkel foglalkozó Computermode webáruház kínálatában. Többek között ventilátorszabályzókat kínál a gyártó különböző tudásszinten. A FC1 a legegyszerűbb, csupán két lapátkerék fordulatszámát állíthatjuk vele. Picike, leginkább egy vaskosabb pendrive-ra emlékeztet, és elsősorban a ház belsejébe építve célszerű használni, mint a Zalman egyszerűbb Fanmate megoldásait. A Lamptron FC1 2275 forintos vételára igencsak kedvező. Tudásban a következő fokozatot a Lamptron FC4 jelenti, mely már 5,25 hüvelykes előlapi panelbe illeszthető. Négy ventilátort képes kezelni, egyenként 20 wattal tudja őket meghajtani. Hasznos tulajdonsága, hogy a szabályzó tekerőgombokon egy rovás világít, így sötét környezetben is látjuk állásukat. A Lamptron FC4 ára is barátságos, 5 175 forint.

Az FC4-hez hasonlóan 5,25 hüvelykes előlapi helyre illeszthető az FC3, és szintén négy ventilátort szabályozhatunk vele, de itt már csatornánként akár 30 wattot is küldhetünk rájuk. A sima szálcsiszolt fém előlapot feltűnőre cserélték, de megtartották a tekerők világítását, aminek intenzitása az FC4-hez hasonlóan a ráadott feszültséggel növekszik. A Lamptron FC3 nagyobb teljesítménye és összetett előlapja miatt már drágább, 8825 forintot kérnek érte. Aki még több, szám szerint hat ventilátort szeretne vezérelni, annak az FC2-t ajánlja a Lamptron. Ennél a megintcsak visszafogott előlapú, 5,25 hüvelykes helyre illeszthető modellnél már 45 wattot is küldhetünk egyetlen ventillátorra, ami igencsak magas érték. Itt isfeltűnik a feszültség függvényében világító rovátka a gombokon, a 9300 forintos vételár pedig szerintünk az eszköz tudásához mért.

Igazán elborult előlapi szabályzó a Scythe Kaze Q12. Nevéből már sejteni lehet, hogy ez a szintén 5,25 hüvelykes helyre illeszthető termék nem kevesebb, mint tizenkét ventilátor meghajtására képes. Úgy gondoljuk, a csatornánként egyamperes (12 wattos) teljesítmény is elég lesz ide, mert ritkán látni olyan ventilátort, ami egy amperesnél nagyobb motort kapna. A Scythe soktekerős csodájáért 9250 forintot kell fizetni.

Mutatunk két olyan Scythe ventilátort, melyekhez igazán elkel a szabályzó. A Gentle Typhoon sorozat legerősebb 120 milliméteres modelljeiről van szó. A gyengébbik is brutális, 4250-es percenkénti fordulatszámra képes, így légszállítása 116,5 cfm. Még erősebb az abszolút csúcsmodell, ami 5400-at pörög, légszállítása pedig 150,1 cfm a gyári adatok szerint. Persze a magas fordulatszámhoz és légszállításhoz komoly hangerő párosul. A lassabb modell 44 decibele nem semmi, a gyorsabb 50 decibele pedig egyenesen brutális. A combos Scythe Gentle Typhoon ventilátorok 5900, illetve 6125 forintba kerülnek.

Ventilátorok és egyéb alkatrészek zajcsillapított beszereléséhez nagyon hasznos lehet a Lamptron különböző rezgéscsillapító rögzítőket tartalmazó készlete. Találunk benne 12 klasszikus, hosszú ventilátortartó gumipöcköt, nyolc rövidebbet és hat egyedit, melyekkel az atipikus rögzítőnyílású modelleket is felszerelhetjük. Kapunk még 12, elsősorban merevlemezekhez hasznos rezgéscsillapító alátétet, négy puha gumitalpat a házhoz és egy-egy 7, illetve 9 voltos feszültséget adó ventilátorkábelt. A jó kis Lamptron rezgéscsillapító szett vételára csupán 2550 forint.

Vegyesen

Újabb USB 3.0-s termékekkel állt elő a Silicon Power. Az egyik a Marvel M01 pendrive, mely az első igazán olcsó, gyors csatlakozós apróság. Annak ellenére, hogy megtervezésénél fontos szerepet játszott a kedvező ár, borításának nagy részét fémmel fedték, így elég kellemesen fest. Ennél lényegesebb, hogy nem túl dundi, így szűken egymás mellé helyezett USB csatlakozóknál (mondjuk notebookon) sem blokkolja majd a szomszédos aljzatot. Sebességéről egyelőre semmit nem tudunk, viszont ára tényleg kellemes. A legkisebb kapacitású, 8 GB-os modell 4250 forintot kóstál, a 16 GB-osért 7490 forintot, a 32 GB-osért 15 750 forintot kérnek.

Szintén az új, gyors USB 3.0 interfészt használja a Diamond család legfrissebb tagja. A D05 külsőre eléggé hasonlít a nemrég megjelent D10-re, határozottan szögletes, és nagyon érdekes felületet kapott. Igaz, hogy műanyagból készült, de szálcsiszolt fémre emlékeztet, ráadásul elérhető nagyon aranyos, karácsonyi, rénszarvasos mintázattal is. Kapacitás terén jól áll a Silicon Power Diamond D05. A sima verziót 640, 750 gigabájtos, illetve egy terabájtos méretben láttuk a hazai piacon 19 810, 22 290, illetve 30 590 forintos áron; a karácsonyi mintás, egyedi sorozatból az 500 GB-os 19 510 forintba, a 750 GB-os 23 750 forintba kerül.

Éppen a napokban teszteltük a Level One nagyon kedvező árú, mégis korrekt teljesítményű Wi-Fi routerét. Most egy sokkal komolyabb masinát mutatunk, ami saját kategóriájában szintén olcsónak számít. A WGR-6012 kétantennás, 300 Mbps-os sebességre képes n-es útválasztó. Hátuljára Gigabit Ethernet csatlakozók kerültek sárga színben. Érdekesek a router színei: a fényes, fekete felső részt narancssárgával dobták fel, ami visszaköszön az antennák végein és a berendezés alján. A Level One WGR-6012 nagyjából 15 500 forintért vásárolható meg, kicsit keresgélve az interneten olcsóbban is hozzá lehet jutni.

Nagyon ügyes mini billentyűzetet találtunk a Speedshop kínálatában. A SmartPad alig nagyobb egy okostelefonnál, a vezérlendő eszközzel – jellemzően számítógéppel – pedig vezeték nélküli USB-s adapterrel tart kapcsolatot, de mivel az apróság egy teljesen szabványos Bluetooth adó-vevő, akár nélküle is működésre bírhatjuk a billentyűzetet. A SmartPad alsó részét QWERTY gombsorok foglalják el, fölöttük pedig nem kijelző, hanem egy touchpad terpeszkedik, ami médialejátszó-kezelő funkciókat is kapott. A SmartPad 12 990 forintos ára ebben a kategóriában elfogadhatónak mondható.

Notebook

Nemrég újult meg a hazai Acer márkaüzlet holnapja, most újabb internetes érdekességgel rukkoltak elő. Egy Facebook akciót indítottak Mutasd az íróasztalod! címmel. A részvételhez elég az Acer Shop Facbook oldalán regisztrálni a játékra, majd beküldeni íróasztalunk képét, amire később szavazni lehet. A tíz legtöbb szavazatot kapó fotó tulajdonosa között egy Aspire One Happy 2 notebookot, a szavazók között pedig egy 20 hüvelykes Acer monitor sorsolnak ki. Az akció november 1-ig tart.

Akciós netbookot is kínál az Acer márkaüzlet. Az egészen használható méretű, 11,6 hüvelykes kijelzővel ellátott Aspire One 722 immár vörös színben is kapható. Processzora az új, kétmagos AMD C-60, melynek CPU órajele alapból 1 GHz, de a Turbo Core technológiának köszönhetően ez 1,33 GHz-re is felmehet. Grafikus alrendszere, a 80 számolóegységes Radeon HD 6290 szintén gyorsulni tud: ha nincs maximálisan kihasználva a 9 wattos fogyasztási keret, a 276 MHz-es alapórajel 400 MHz-re emelkedhet. Okos húzás az Acertől, hogy a pici processzort nem csapták agyon kevéske memóriával és kicsi, lassú merevlemezzel. A vörös Aspire One 722 a Windows 7 Home Premiumot 2 GB memórián futtatja és 320 GB-os merevlemezen tárolja, emellett van n-es Wi-Fi adaptere, Bluetooth 3.0 modulja és HDMI monitorkimenete, akkumulátora pedig hatcellás, 48 wattórás, szóval egy teljes munkanapot kibír akár. A jól felszerelt netbook egy év garanciával 101 990 forintba kerül.

Nem éppen olcsó a szép netbook, nála kevesebb pénzért normál méretű 15,6 hüvelykes Acer notebookot is lehet venni, bár ahhoz nem jár Windows. Az Aspire 5349 legolcsóbb változata, mely 93 943 Ft-ért kapható, az Intel új, legkisebb mobil processzorával, a Celeron B800-zal van felszerelve. A kétmagos apróság 1,5 GHz-en ketyeg, a benne lévő alaptudású IGP miatt a 32 wattos TDP fogyasztási osztályba tartozik, nem támogatja a Hyper-Threadinget, tehát nagyjából olyan erős lehet, mint anno a CULV processzorok voltak, vagyis a netbookoknál lényegesen erősebb, az alap igényeket kielégíti. Mellé 3 GB memóriát, 320 GB-os merevlemezt, 1366x768 pixel felbontású, 15,6 hüvelykes kijelzőt, DVD-írót, n-es Wi-Fi adaptert és hatcellás akkumulátor kapunk, HDMI és USB 3.0 csatlakozó, illetve Bluetooth modul sajnos nincs.

Aki esetleg nem látta a PH!TV adásában, annak felhívjuk a figyelmét a Samsung új, Series 3 notebookjaira, közülük is az NP350U2B-re. A 12,5 hüvelykes kijelzővel ellátott masina nagyon látványos, ugyanis különösen vékony keretbe ültették matt felületű monitorát, így első látásra 11,6 hüvelykes netbooknak tűnhet. Pedig annál lényegesen komolyabb hardverrel látták el, amihez egy egészen vállalható formaterv társul. A motorházfedél alatt a jól ismert Core i3-2310M processzor lapul, ami két 2,10 GHz-es Hyper-Threadinget támogató magjával és HD Graphics 3000 IGP-jével kényelmesen kielégíti az alapigényeket. Minimális terhelésnél a csupán 1,40 kilogrammos masina hatcellás akkumulátora akár 6-7 óráig is kitarthat. Emellett kapunk még 2 GB memóriát, 320 GB-os merevlemezt, n-es Wi-Fi és Bluetooth adaptert, HDMI kimenetet és Windows 7 Home Premium operációs rendszert; mindez a 150 000 forint körüli vételárral párosítva nagyon érdekessé teszi a kis Samsungot. Merjük állítani, hogy a sokkal magasabbra dimenzionált ultrabookoknak is borsot tör majd az orra alá, legalábbis a hazai, árérzékeny piacon.

rudi

Azóta történt

Előzmények

  • Mi a helyzet a VGA piacon?

    Hardverújdonságok és érdekességek mellett a grafikus kártyák aktuális kínálatát elemezzük.

  • Őszi hardvercsokor

    Multimédiás eszközökkel, hűtési megoldásokkal, friss notebookokkal és egyéb hardverpiaci érdekességekkel jelentkezünk.

  • Friss Pentiumok és tabletek...

    ... no meg egy adagnyi érdekes hardverújdonságot tálalunk heti piaci beszámolónkban.

  • Llano a hazai piacon

    Az AMD új platformja már asztali és mobil gépekben is elérhető a hazai piacon.