Gigabyte 845D -- P4-es alapjárat

Hirdetés

Kivezetés


Hogy jön ez ide? Csak úgy, hogy a Gigabyte 8IRX-es lapja olyan, mint a helyi érzéstelenítés: teljesen érzéketlen a túlhajtásra. Egyrészt nincs rajta CMOS clear jumper(!!), bár BIOS-ból kettő is került rá. Ez utóbbi azonban mit sem ér: tegyünk csak alá egy 140-es FSB-t, a lap rögvest az örök vadászmezőkre katapultál; persze csak egy elemmel meggyőzés erejéig. (lásd a képen) Másrészt nem tud feszt állítani, ez pedig csúnya hiányosság. Ennek fényében minden TITAN series felirat súlytalanná válik, a lap elhasal, mint KOKO profi pályafutása, marad az ISM-szóvivői titulus, meg a lakópark reklám: bukott bajnokok beton bungallói (ez persze kicsit erős), vagy valami ilyesmi.

GIGABYTE GA-8IRX (rev: 2.0)
Támogatott procik Intel Pentium 4 (Willamette/Northwood)
CPU foglalat Socket 478
Rendszerbusz Quad Pumped, 100/400MHz QDR
Chipset i845D (i82845 B-step/i82801BA)
FSB értékek 100-200MHz / 1MHz
Túlhajtást segítő fícsörök VAGP, VDIMM
aszinkron FSB:RAM beállítás (+33%)
Memória max. 2GB PC2100/PC1600
3db DDR DIMM
Bővítő helyek (AGP/ PCI/ ISA/ AMR|CNR) 1/6/0/1
Integrált VGA nincs
Integrált hang Creative CT5880
Egyéb fícsörök Dual BIOS, hw-monitoring: ITE IT8712F-A
BIOS AMI EASY BIOS 2.01A
Méretek ATX, 305x230mm
Kapcsolódó online anyagok "Gigabyte.com" , BIOS , manual (PDF)

Fesz emelés nélkül stabil tuning nem igen lehet, így hiába is a Gigabyte lap és az i845D chipset minden FSB potenciálja, mely utóbbit az MSI kapcsán láttuk mi is (a VCore állítással egyetemben), a user kénytelen maradni a kaptafánál, tehát annyin használja a konfigot, amennyin kapta.. Kár.


A gyári gondoskodásnak fura módon ugyan nem esett áldozatául a VAGP/VDIMM beállítás, ám ezeknek így nincs túl sok értelmük. A legtöbb, mi adható, mármint a lapnak, az a +33%, ugye a RAM-ra, de ez, még egyszer mondjuk, csekély vigasz. Kárpótlásul ugyan ott a Creative CT5880-as hangchipje, meg az amúgy makulátlan stabilitás, csak ez ugye kevés, főleg a nagytestvért figyelve (8SRX, 645), aki olyat tud majd, hogy öröm lesz nézni, bár.. To be continued.. :)

Tesztkonfiguráció
Alaplap Gigabyte 8IRX -- CHS Hungary Kft.
Proci Intel P4 1.4GHz (D0) -- CHS Hungary Kft.
Cooler COOL 141 -- Kelly-tech Kft.
RAM 256MB Micron PC2100 DDR SDRAM
VGA Leadtek GeForce3 Ti500 64MB -- Leadtek
HDD Fujitsu 40GB 5400rpm
Hangkártya Leadtek WinFast 6Xsound -- Kelly-tech Kft.
Billentyűzet Acer Airkey I (infra) -- Kelly-tech Kft.
Táp Chieftec 340W -- Kelly-tech Kft.

A lapról ezen felül elmondható, hogy a +12V-os tápot itt is muszáj volt bekötni, a táp amúgy egész jó helyen figyelt, valamint a HDD/FDD csatikat is normális helyre sikerült elhelyezni. A továbbiakban a teszteredmények mondhatni szerényen képviseltetik csak magukat, sebaj, majd a 8SRX kárpótol. Azt azért kiemelnénk, hogy mint azt már a két DDR-es MSI-nél is megfigyeltük, az Intel chipsetje jobban skálázódik, azonos órajelen mérhetően erősebben teljesít, ez azonban továbbra is kevés az üdvösséghez. Ami pedig csúnyán rontja az összképet, az nem más, mint a lehagyott komponensek garmadája (lásd képek itt-ott), bár ezek egy része a BIOS-ban tetten érhető.



A Pentium 4-es platform szerintünk kb. mostanra forrta ki magát, ami persze még nem jelenti azt, hogy ne lenne benne tartalék. Azonban egy SiS645A2/SiS650, vagy egy i845D köré épített izmos DDR-es rendszer, akár 2.4GHz-en járatott, emberi áron mért Northwooddal megfejelve, vagy maradjuk csak az itt is használt D0-s Willamette-nél, jelenleg minden bizonnyal képes kiemelkedőt domborítani, persze mindezt csak a PC-s mércével mért régióban.

keopsz!

Azóta történt

  • Gigabyte 8SRX -- SiS 645, teljes fegyverzetben

    A 845D-s Gigabyte lap fiaskója után ez valami egészen más!

  • ASRock G Pro: P4-es hadgyakorlat

    Az ASRock egyik itthon is kapható SiS-es lapja jó példa,hogy' lehet túlzsúfolni egy MicroATX-es lapot; ráadásul szépen állja is a sarat, ha dobálódzásra kerül sor.A VIA itt már a főtáblára se jut fel.

  • Mindörökké tuning: Abit BH7 teszt

    Vissza a gyökerekhez, avagy a nagy sikerű BH6 után itt a méltó utód. Csupán a körítés más: ezúttal i845PE a chipset, és P4 a platform. "Let's BH7!"

  • AOpen AX4PE Tube - a hangkirály

    Sokan felkapták fejüket az AOpen csöves erősítővel ellátott alaplapjának bejelentésekor. Mi is. Most végre tesztelhettünk az AX4PE Tube-ot - nem csalódtunk.

Előzmények