Teszteltük a Genesis Xenon 750 egeret és a Carbon 500 XXL Tank egérpadot

Kiderítettük, mennyire jó vétel a mérsékelt árakkal operáló gyártó belépőszintű párosa.

Bevezető, specifikációk

A korábban tesztelt mechanikus Natec/Genesis billentyűzetről jó véleménnyel voltunk, hiszen megfizethető áron nyújt kulturált gépelési/játékos élményt, és olyan hasznos apróságok, mint például kábelvezető csatorna vagy kupakszedő csipesz is járnak hozzá. Most elérkezett az idő, hogy a gyártó egyik egerét és egérpadját, név szerint a Xenon 750-et és a Carbon 500 XXL Tankot is egy picit közelebbről szemügyre vegyük, és kiderítsük, hasonló tapasztalataink lesznek-e velük, mint a klaviatúrával.

Genesis Xenon 750 egér

[+]

A 124,6 mm hosszú, 73 mm széles, 43 mm magas és (vezeték nélkül) 93 grammot nyomó, hétgombos Xenon 750-es dobozának tartalma korrektnek mondható a körülbelül 9000 forintos ár tükrében; a rágcsáló társaságában egy grátisz, kétrészes markolatot, egy információs lapocskát, egy bónusz szett tappancsot, illetve egy matricát találunk. Amint arra az előbb utaltunk, a jobbkezes kialakítású eszköz két oldalsó része mágnesesen rögzül a burkolathoz, így a kartonban mellékelt két elemmel kiegészítve többen megtalálhatják a számukra komfortos fogást.


[+]

A felhasznált műanyag az olcsóbb fajtából származik, ám a két oldal kapcsán nem tudtuk eldönteni, van-e rajtuk egy leheletnyi gumírozás vagy nincs. A ketyere belsejében egy 100-tól 10 200 cpi-ig skálázódó, 150 ips-es, 30 g-s és 8000 fps-os PixArt PMW 3330-as szenzor ténykedik, ami ugyan nem egy high-end megoldás, de azért adekvát opciónak tekinthető, főleg, hogy jelen esetben a LoD meglehetősen alacsony (kb. 1 CD-nyi távolságról még érzékel).

A Xenon 750-es sziluettje a különböző markolatokkal, felülről A Xenon 750-es sziluettje a különböző markolatokkal, felülről A Xenon 750-es sziluettje a különböző markolatokkal, felülről [+]

Hirdetés

A fő klikkek alatt öblös hangú, kínai Omron D2FC-F-7N(10M), míg a dupla cpi-váltó gombok alatt Huano White kapcsolók pihennek, viszont a görgő és az oldalt tanyázó gombok switch-eit sajnos nem sikerült beazonosítanunk. A jobb klikk egy kicsivel magasabb hangszínnel dolgozik, mint a bal, a gumisávot viselő görgő lenyomásához pedig közepes erőkifejtés szükséges, de legalább a fokozatai jól elkülönülnek. A támogatott polling rate értékek a sztenderd 125, 250, 500 és 1000 Hz-es sémát követik. Nem volna gamer hardver, ha nem lennének rajta RGB LED-ek: kétoldalt egy-egy fénycsík fut keresztül a kültakaró háromnegyedén, továbbá az éppen aktív cpi-lépcsőt indikáló görgő és céglogó LED-jei szintúgy felparázslanak az éjszakában (e két utóbbit nem tudtuk kikapcsolni).

[+]

Az egér alján két darab, nagyméretű teflontalp teljesít szolgálatot, amiknek a minősége nem késztetett bennünket ámuldozásra, voltak már kezünk alatt csúszósabb darabok. Előnyükre legyen mondva, hogy könnyen eltávolíthatók, ugyanakkor utána biztosan kukázni kényszerülünk őket, mert a ragasztó menthetetlenül lemállik róluk, így semmiképpen sem tudjuk megúszni a szétszedést komplett csere nélkül. A leggyengébb láncszem kétségkívül az 1,8 méter hosszúra nőtt, harisnyázott kábel, mert valami elképesztően merevre sikeredett.

[+]

A két év garanciával árusított Xenon 750-es szétszerelése két csavar kicsavarásával kezdődik, melyeket (rossz szokás szerint) a papucsok fednek. Miután szétnyitottuk a készülékházat, kiemelten óvatosan machináljunk az oldalsó fénycsíkok szalagkábelével, mert annak lefogatója kifejezetten sérülékeny!

[+]

Genesis Carbon 500 XXL egérpad

Ha már egérről beszélünk, kell alá egy pad is! A Carbon 500 XXL Tank névre keresztelt egéralátét már a deskpad kategóriában indul, ugyanis 2,5 mm-es vastagsága mellé 80 cm-es szélességet és 30 cm-es magasságot kapott.


[+]

A szövet anyaga az olcsó speed padokat idézi rendkívül sima, vízlepergető (és tankos mintázatú) felületével, ellenben határozottan barátságos, nagyjából 4000 forintos árcédulát hordva várja leendő tulajdonosait, és az alján természetesen ott figyel az elcsúszkálást meggátló gumiréteg.


[+]

Genesis Xenon 750 egér
Méret (h x sz x m) 124,6 x 73 x 43 mm
Szenzor PixArt PMW 3330 (150 ips, 30 g, 8000 fps)
Felbontás 100-10 200 cpi, 100-as lépcsőkben állítható
Gyárilag tárolt felbontások 1200/2400/3600/4800/6000/7200 cpi
default: 1200 cpi
Belső memória igen
Gombok száma 7 szabadon programozható
Mikrokapcsolók bal és jobb klikk: Omron D2FC-F-7N(10M)
görgő: n. a.
cpi-váltó: Huano White
oldalgombok: n. a.
Tömeg kb. 93 gramm (kábel nélkül)
a két szett (eltávolítható) markolat 8, illetve 9 grammot nyom
USB frissítési frekvenciája 125/250/500/1000 Hz
alapértelmezett: 500 Hz
Kábel fixált, 1,8 méteres, harisnyázott
Gyártó honlapja Genesis
Termék honlapja Xenon 750
Garancia 2 év
Ár kb. 9000 forint
Genesis Carbon 500 XXL Tank egérpad
Méret (sz x m x v) 800 x 300 x 2,5 mm
Anyag szövet
Felület típusa speed
Egyéb extrák vízlepergető felület
Gyártó honlapja Genesis
Termék honlapja Carbon 500 XXL Tank
Garancia 2 év korlátozott
Ár kb. 4000 forint

Driver

A Xenon 750-es drivere csekély 4,62 MB helyet foglal a háttértárolón, és működés közben jellemzően 10,8 MB memóriát fogyasztott; igencsak visszafogott számok ezek, amiért jár a piros pont. Legelőször azonban mégsem ez, hanem a szoftver kezelőfelülete tűnt fel: mintha már láttuk volna ezt egy OEM alkatrészekből legózó gyártónál, a GWingsnél! Ez persze nem von le semmit az értékéből, pláne, hogy rendellenességet (egy nem túl zavaró kivételtől eltekintve) nem tapasztaltunk, csak érdekességképpen jegyeztük meg.

[+]

A felület bal oldalán a gombokat láthatjuk egymás alatt sorakozni; itt tudjuk őket átprogramozni. A legördülő listákban egyebek mellett makrókat, gombkombinációkat, tripla kattintást vagy multimédiás funkciókat tudunk kedvünkre hozzájuk rendelni, de annyira adja magát a dolog, hogy felesleges ehhez további kommentárt fűznünk.

[+]

Kicsit lejjebb, a "Macro" feliratra klikkelve makrókat tudunk rögzíteni, módosítani, törölni, importálni, exportálni, még lejjebb pedig a három alapprofil található, de tetszés szerint lehet újakat létrehozni. Jobbra, legfelül a szenzor felbontását szabhatjuk testre, és nem kevesebb mint 6 lépcső áll a rendelkezésünkre. 100-tól 10 200 cpi-ig van mód az állításra, 100-as léptékben, de a felső határ már interpolált. A gyárilag tárolt értékek a következők: 1200, 2400, 3600, 4800, 6000, illetve 7200 cpi. A számok mellett lévő négyzetekben az adott lépcsőhöz tartozó, cpi fokozatot indikáló LED-ek (a görgő és a céglogó) színét áll módunkban szabályozni, ám itt csupán a 7 alapszínből válogathatunk.

[+]

A "Lighting" fülön a világítással kapcsolatos beállításokkal játszadozhatunk; vagy kész színekből választunk, vagy kikeverjük a kívánt árnyalatot, de akár számkóddal (RGB 255/255/255) is körvonalazhatjuk elképzeléseinket. Ha ez nem volna elegendő, 11 effekttel, valamint a fényerő variálásával tudjuk tovább bolondítani a fényorgonát.

[+]

A "Mouse Parameter" tabon az egérérzékenységet (ez gyakorlatilag egyezik a Windowsban is megtalálható csúszkával), továbbá a görgetés és a dupla kattintás sebességét adhatjuk meg. A "Polling Rate" fülecske értelemszerűen az USB port frissítési frekvenciáját határozza meg, és itt sincs semmi új a nap alatt; a szokásos 125, 250, 500 és 1000 Hz-es felhozatalból szemezgethetünk.

Az egyedüli gikszer, amivel szembetalálkoztunk, nem volt túlságosan idegesítő: mikor úgy próbáltunk cpi-t váltani, hogy az applikáció megnyitva futott a háttérben, (valószínűleg) a felugró GUI-ablakocska miatt egy éppen teljes képernyőn futó programból hirtelen a desktopon találtuk magunkat, ám ezt nem sikerült mindig, 100 százalékosan reprodukálnunk.

Mérések

A szenzor teljesítményét továbbra is a jó öreg, magyar fejlesztésű OxyPlot MouseTester 1.5.3-as verziójával vizsgáltuk. Meglestük az alap cpi-beállítások mellett produkált perfect controlt, és a grafikonok a következőképpen alakultak:

[+]

[+]

[+]

Ahogy a képeken is jól látszik, a Genesis üdvöskéje – felbontástól függetlenül – nagyon szépen szerepelt, hiszen mindenhol 4,5 és 6 m/s között dolgozott, zömében 5-5,5 m/s közvetlen tőszomszédságában. Ez még a legalacsonyabb érzékenységgel játszó felhasználók számára is abszolút rendben van. Szerencsére manapság már egyre kevesebb olyan rágcsálót találunk (beleértve a kevésbé neves – de nem teljesen dzsunka! – gyártók palettáját is), ahol komolyabb perfect control gondok adódhatnak, de az ördög nem alszik, így nekünk sem szabad restnek lennünk!

[+]

[+]

Az USB frekvencia szintén korrektül tartotta magát, kellemes eredmények születtek, nincs okunk panaszra. Legvégül a dadaista művészek ihlette Paint-délután volt napirenden, melynek során a tradicionális krikszkrakszolást ejtettük meg.


[+]

Úgy gondoljuk, nem mondunk újat azzal, ha kijelentjük, hogy 1200, illetve 2400 cpi-n volt a legkényelmesebb, legirányíthatóbb a kurzor útja, de meglepetésünkre még a 3600-as szint is kordában tarthatónak bizonyult. Felette már jöttek a nehézségek, s bár olyan anomáliákkal, mint jitter, smoothing, netán érezhető angle snapping/prediction, nem találkoztunk, nem láttuk értelmét a 7200 cpi feletti régiók kipuhatolásának.

Használat közben, konklúzió

A hétköznapokban nem csak interneteztünk és irodáztunk a Genesis párosával, hanem némi FPS-t is nyúztunk egy-egy baráti LAN-parti alkalmával. Az egér alapvetően tisztességgel tette a dolgát, szenzor szintjén nem találtunk benne érdemi kivetnivalót – a Carbon 500-as alátéten felül megnéztük még fekete SteelSeries QcK-val, mintás HP Omennel, valamint Razer Goliathus Controlokkal is (Ripple és Gravity).

Ugyan az összeszerelés minősége és az anyaghasználat nem felsőkategóriás, de ennyi pénzért nyilván nem lehet csodát várni. A borítás szorításra enyhén ropogtatható, és ha erőteljesen nyomjuk a hátát a logó tájékán, a bal és jobb klikkeket konzisztensen kattintásra kényszeríthetjük, viszont ez normál használat alatt nem fog gondot okozni.

Ahogy azt már korábban említettük, a fő gombok gyűjthetik a szennyeződéseket, de csak a jobb klikk esetében figyeltünk meg némi (nem zavaró) post travelt, és a holtjátékokkal sincs baj. A cserélhető oldalsó markolatokat praktikus plusznak tartjuk, mert a két készlet variálásával, netán keverésével többek is meglelhetik a számukra kényelmes fogást a dedikált ujjtámaszoknak köszönhetően, ha meg nincs rájuk szükségünk, további 8 grammal csökkentik a Xenon 750-es amúgy sem túl vészes tömegét.

A kábel sajnálatos módon elég gyatra, mivel túl merev (képeinken látszik is természetellenes kókadozása), de legalább van rajta kábelharang. Teflontalpakból is találkoztunk már igényesebb implementációval, ám a tartalék szett kicsit enyhít a helyzeten. A fények állapotjelző része (tehát a görgő és a brand logó világítása) nagyon nem lett homogén, az erre kényesebbek húzhatják rá a szájukat.


[+]

A Carbon 500 XXL Tankot első körben árához képest decens padnak tartjuk, bár kell neki egy kis idő, mire kirúgja magát. Negatív észrevételünk nincs vele kapcsolatban (hacsak az nem, hogy lehetne 1-1,5 mm-rel vastagabb, de ez egyéni sirám), ráadásul határozottan olcsó, ám tartósságát illetően egyelőre nem lehet érdemben nyilatkozni, erre pár év múlva kapnánk csak meg a hiteles választ.

Összességében elmondható, hogy a Natec/Genesis jelen írásunkban taglalt, belépőszintű kínálata nem tökéletes, de a hibák ellenére egészen használható és megfizethető alternatívát jelent, ha a kényelmi paraméterek megfelelnek a személyes preferenciáinknak; ezt a részt már ki-ki döntse el maga.

Synthwave

A Genesis Xenon 750 egeret és Carbon 500 XXL Tank egérpadot a Mobil Digital Kft. bocsátotta a rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés