Hirdetés

Fractal Design Celsius S36 hűtő: fehérben, feketében

Kipróbáltuk a gyártó új, 360 mm-es radiátoros, csúcskategóriás vízhűtését.

Bevezetés, külső

A Fractal Design nem új szereplő a vízhűtések piacán, a Kelvin széria 240 mm-es radiátorral szerelt változatát például közel egy éve teszteltük. Most elérkezett az idő az utód, a Celsius S család szemügyre vételére, amiből ezúttal a nagyobbik, 360 mm-es radiátorral szerelt verzió fordult meg tesztlaborunkban.

Hirdetés

Külső

A Celsius S36 a kompakt vízhűtéseknél megszokottnak nevezhető módon, egy préselt kartonpapír dobozba hajtogatva érkezik. A dobozban megtaláljuk a támogatott foglalatokhoz szükséges rögzítőket, három fehérlapátos Fractal Design ventilátort és egy kevés dokumentációt, ami a felszerelés módjában igazít el bennünket.


[+]

Miután kicsomagoltuk a központi egységet, rögtön láthatóvá válik, hogy a Kelvinhez képest egész más eszközről van szó, ami egyébként az Asetek műhelyéből származik. A Fractal persze nem csak a dizájnba szólt bele, hanem változtattak az elektronikán is, de erre később részletesen is kitérünk.


(forrás: Asetek) [+]

Visszatérve tehát a Celsius S36-hoz, a készre szerelt rendszer egy nagyon lapos, kör alakú pumpát kapott felül fényes műanyag felülettel, benne a cég logójával, a pumpa oldalára pedig egy kissé elfordítható elem került, ami kapcsolóként szolgál a hűtés saját automatikája és az alaplapi (PWM) vezérlés között.


[+]

A pumpás egységet csuklók közbeiktatása nélkül, felfelé hagyják el a 40 cm hosszú, harisnyába burkolt csővezetékek. A hűtőblokk másik oldala réz, a megmunkálás jeleit még halványan magán viseli, de felülete sima, ezt azonban, legalábbis első felszereléskor nem fogjuk látni, ugyanis a Fractal Design előre felkent hővezető pasztát alkalmaz.


[+]

A paszta állaga kemény, érzésre jó minőségű, a bekent felület azonban kisebb, mint például az általunk a tesztre használt Core i7-5960X sapkájának mérete (a teszt során természetesen saját pasztát használtunk, és ezt javasoljuk mindenkinek).


[+]

Ahogy a képeken is látszik, a Fractal jórészt standard kompressziós csatlakozókat használ, ám a képen bal oldalon lévőt kicsit átalakították, mert a csővezeték harisnyája alatt halad a ventilátorok számára az energiát és a PWM jelet vivő négyeres vezeték. A radiátor oldalán ezek a csatlakozók el is távolíthatóak, így az S36 tulajdonképpen bővíthető például VGA-blokkal, ám ekkor elveszítjük a garanciát. Tekintettel arra, hogy a bővíthetőséget a Fractal külön is hirdeti, rákérdeztünk, hogy ez pontosan miként működik, és azt a választ kaptuk, hogy a bontott rendszerre komponensenként továbbra is érvényes a garancia, leszámítva a szivárgásmentességet és az esetleges korróziót.


[+]

A radiátort illetően egy, a három darab 120 mm-es ventilátornak megfelelő méretű példányt kapunk, 30 mm-es vastagsággal. A vizet 13 darab vékony csatorna szállítja, a tulajdonképpeni hőleadást végző lamellázat sűrű, szabályos. A ventilátorokat rögzítő csavarok menete érezhetően a festés előtt lett kialakítva.

Felszerelés, adatok, tesztkonfig

A Celsius S36 beépítése tulajdonképpen eseménytelen művelet: először az alaplap aljára kerülő lemezen kell a CPU-foglalatnak megfelelő pozícióba állítani a csavaranyákat, majd a másik oldalról a mindkét végén menetes csavarokat behajtani ezekbe. Erre jön a hűtőfej, amelyen csavaró mozdulattal lehet rögzíteni a platformnak megfelelő lemezt, amit kézzel is megszorítható anyákkal feszítünk rá a csavarokra. Az egész művelet nem tart tovább 5 percnél, és különösebb ügyességet sem igényel, ha a csavarok kezelése megy, ezzel is elsőre boldogulni fogunk.


[+]

A radiátoros rész össze- és felszerelése sem sokkal nehezebb, itt arra kell figyelni, hogy a radiátor elején található csatlakozóktól a legtávolabb eső ventilátorig a vezeték csak egy adott helyzetben ér el rendesen – ettől függetlenül az összerakás itt sem bonyolult, csak érdemes az első két ventilátor felszerelése után a harmadiknak először a vezetékét csatlakoztatni, majd kipróbálni, melyik állásban kapjuk a legkevésbé feszülő végeredményt.


[+]

Miután a radiátort összeszereltük, már csak rögzíteni kell azt a számítógépház megfelelő helyére – ehhez is találunk olyan rövidebb csavarokat a Celsius S36-hoz mellékelt alkatrészek között, amelyekkel biztos nem sértünk meg semmit.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Fractal Design Celsius S36
Felszerelhető AMD – AM2/ AM2+/ AM3/ AM3+/ AM4/ FM1/ FM2/ FM2+
Intel – LGA 1150/ 1151/ 1155/ 1156/ 1366/ 2011/ 2011-v3
Csővezeték hossza 400 mm
Csatlakozók Szivattyú oldalán: fix
Radiátor oldalán: oldható, G 1/4"-es menet
Radiátor specifikációi
Radiátor mérete 403 x 123 x 30 mm (ventilátorok nélkül)
Radiátor anyaga festett alumínium
Csőcsatlakozók menete G 1/4"
Ventilátorok specifikációi
Ventilátorok típusa Fractal Design Dynamic X2 GP-12 PWM
Ventilátorok fordulatszáma 500-2000 rpm, PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása hidrodinamikus siklócsapágy ("LLS")
Ventilátor légszállítása max. 148,8 m3/h
Ventilátor statikus nyomása max. 2,30 mm-H2O
Szivattyú specifikációi
Szivattyú fordulatszáma 1950-3150 rpm, PWM szabályozással
Szivattyú csapágyazása siklócsapágy kerámia tengellyel és persellyel
Szivattyú térfogatárama max. 40 l/h
Szivattyú statikus nyomása max. 1 m H2O
Általános adatok
Termék honlapja Fractal Design Celsius S36
Fogyasztói ára 37 000 forint
Garancia 5 év

A táblázatban látható adatokkal kapcsolatban megjegyeznénk, hogy a szivattyú térfogatáramánál álló 40 l/h-s érték, illetve az 1 méteres vízoszlopnak megfelelő maximális nyomás ugyan gyanúsan kevésnek tűnik, de nem elírásról van szó, hanem az alacsony zajszint érdekében tényleg ilyen „gyenge” modellt alkalmaznak. Az eredmény, ahogy a későbbiekben látni fogjuk, egy valóban teljesen zajtalan hűtés lehet, viszont felveti azt a kérdést, hogy aki szaván fogja a Fractalt, és plusz blokkokkal (például VGA, alaplapi VRM stb.) bővíti a rendszert, az mire számíthat a hűtési teljesítmény területén.

Tesztkonfiguráció

Ahogy Tudástárunkban található, vonatkozó anyagunkban is írtuk, módosítanunk kellett korábban használt X99-es tesztágyunkon, amely többek között a hűtőtesztek alapját is képezte. Szerencsére a módosítás kizárólag az alaplapot érinti, a jelen esetben fontos komponens, azaz a CPU maradt a régi, így az eredmények összevethetőek a korábbi mérések során kapott adatokkal.

Az új tesztrendszer tehát a következőképpen néz ki:

Tesztkörnyezet
Videokártya ASUS Strix Radeon RX 570
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva, 1,25 volton
Alaplap ASRock Fatal1ty X99M Killer – Intel X99 chipset
Memória

HyperX Fury 32 GB (4 x 8 GB) DDR4-2666 (HX426C15FBK4/32)

Háttértár Samsung 850 EVO 500 GB MZ-75E500 (SATA 6 Gbps)
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

A mérés folyamata a Tudástárban leírtaknak megfelelő volt, azaz a Celsius S36-ot a nem saját, hanem a tesztekhez használt MX-2 hővezető pasztával használtuk, a hűtési teljesítményt pedig az alaplap vezérelte (PWM), a hűtő vezérelte (Auto), illetve maximum fordulatszámok mellett is ellenőriztük.

Mérések

Vízhűtést leggyakrabban két okból vásárol valaki: vagy komolyabb hűtési teljesítményt szeretne, hogy jobban menjen a túlhajtás, és/vagy csendesebb gépre vágyik. Akinek célja az utóbbi, az a Celsius S36-tal biztos, hogy nem jár rosszul: a rendszert minimális fordulatszámra kapcsolva 15 dBA-t mértünk, ami gyakorlatilag néma üzemet jelent. Ha mindent maximumra állítottunk, 41 dBA körül mozgott a zajszint, ez már bőven a hallható tartományban van, de a teljesítményt figyelembe véve teljesen elfogadhatónak mondható. Megjegyeznénk, hogy a hang szinte kizárólag a ventilátorok fordulatszámától függ, a szivattyú a teljes fordulatszám-tartományban (1950-3150 rpm) gyakorlatilag hallhatatlanul dolgozott.

Az első körben az alaplapra bíztuk a Celsius S36 vezérlését, ekkor terhelés nélkül és 21,5 °C-os szobában 24 °C-os maghőmérsékleteket mértünk, miközben az AIDA64-től kapott adatok alapján szivattyúnk 2000-es percenkénti fordulaton dolgozott. Miután bekapcsoltuk az AIDA64 terhelését, a fordulatszámok nem változtak, a maghőmérsékletek viszont lassan 62-67 °C köré kúsztak fel. A radiátor csonkjain kívülről mérve a bemeneti víz hőmérséklete 36, a kimeneti 31 °C volt.

Ezután következett a keményebb dió, a Prime95, amit már az alaplap sem nézett tétlenül, és 2800-ra növelte a szivattyú sebességét (ezzel párhuzamosan a ventilátorok fordulatszáma is emelkedett, a PWM jelét ugyanis ide is továbbítja a Celsius S36, de a fordulatszámról az alaplap felé már nem kapunk közvetlen visszajelzést), a CPU hőmérséklete ezzel 72-75 °C-on stabilizálódott 31 dBA zajszint mellett (vízhőmérsékletek: 36, illetve 34 °C). Ezzel kapcsolatban megjegyeznénk, hogy az adatokból látszik, hogy túlhajtott, emelt feszültségen dolgozó CPU-nk maximális hőtermelése (240 watt) sem volt elég ahhoz, hogy teljesen kihasználja a Celsius S36 tartalékait.


[+]

A következő körben a Fractal Design által biztosított Auto üzemmódban teszteltük a rendszert. Ezzel kapcsolatban a gyártó kérdésünkre azt közölte, hogy ilyenkor a hűtőblokkban található víz hőmérsékletének függvényében kerül beállításra a szivattyú és ventilátorok fordulatszáma, az alábbi görbéknek megfelelően:


(forrás: Fractal Design) [+]

Ez esetünkben az alaplapi vezérlés Silent üzemmódjához képest valamivel gyengébb (de halkabb) rendszert eredményezett. Terhelés nélkül az értékek nem változtak, maradt a 2000-es fordulatszám és a 25 °C-os CPU-hőmérséklet, de a rendszer az AIDA64 hatására már 73 °C-ig melegedett a lassabban pörgő ventilátorok miatt, míg Prime95-tel terhelve 83 °C-ig emelkedett a maghőmérséklet, a szivattyú sebessége pedig 2500 rpm volt. Ez alapján azt javasoljuk, hogy bízzuk inkább az alaplapra a Celsius S36 vezérlését, annál is inkább, mert így a valódi terheléshez jóval közelebb álló paraméterek alapján történik a szivattyú és a ventilátorok fordulatszámának beállítása.


[+]

Utolsó mérésünk során minden vezérlést kikapcsolva egyszerűen maximumra állítottuk a S36-ot, az AIDA64 szerint ezzel 3000-es percenkénti fordulatszámon üzemeltetve a szivattyút, és 41 dBA zajszintet elérve. Ezzel a közben 22 °C-osra melegedő szobában 25 °C-os maghőmérsékletet mértünk terhelés nélkül, ami az AIDA64-gyel 58-60 °C-on stabilizálódott. Bekapcsolva a Prime95 SmallFFT tesztjét 70-72 °C-ig melegedett a processzor, sokat tehát nem nyertünk most sem az alaplapi vezérléshez képest.

Értékelés

Ahogy a mérésekből látszik, a Celsius S36 hozza azt, ami egy 360 mm-es radiátort használó vízhűtéstől elvárható, azaz viszonylag halk működés mellett is könnyedén megbirkózik túlhajtott HEDT processzorunkkal. Ha mindehhez hozzávesszük a nagyon jó szerelhetőséget, a modern foglalatokkal – itt elsősorban az AM4-re gondolunk – való kompatibilitást, és mindenekelőtt a mostanság már olyan ritka, visszafogott, LED-ektől mentes dizájnt, akkor mindenképpen nagyon ígéretes terméknek tűnik a Fractal Design új vízhűtése.


[+]

A Celsius hűtő egyelőre elég kevés helyen kapható, ahol igen, ott ára 37 000 forint körüli, ami nem kevés pénz, bár nagyjából megfelel annak, amit a hasonló, 360 mm-es radiátort használó kompakt vízhűtésekért elkérnek (pl. Raijintek Triton, TT Water 3.0 Ultimate, Arctic Freezer 360, DC Captain 360 stb.). Ezzel mindenesetre nem fog tudni kiemelkedni a mezőnyből, ráadásul a 360 mm-es radiátorral szerelt kompakt vízhűtés, mint kategória, nagyjából feleslegesnek mondható: ahogy tesztünkből is látszik, jelenleg nincs olyan CPU a piacon, amivel teljesen le lehetne terhelni, a számokból világosan látszik, hogy nagy valószínűséggel egy 240 mm-es radiátorral rendelkező hűtés is elég a 250 watt körüli TDP-hez. Márpedig egy 240 mm-es vízhűtés nemcsak olcsóbb (bár nem sokkal), de több házba, többféle helyre beszerelhető, és átlagos terhelésnél valószínűleg halkabb is.


[+]

A 360 mm-es Celsius S36 vonzereje elvileg a bővíthetőségében rejlik, hiszen a CPU+GPU+VRM+alaplap együtt már könnyen túl is teljesíti ezt a 250, sőt a 350 wattot is, ilyenkor pedig jól jön a hatalmas radiátor. A bővítést azonban hiába teszi elvileg lehetővé a szabványos menet, ha a szivattyú alacsony teljesítménye miatt kétséges, hogy még pár hűtőblokkal és jó néhány centiméter csővel is megmarad a szükséges folyadékáramlás. Mindezt összefoglalva tehát tetszett nekünk a Fractal Design Celsius S36, de inkább kisebb testvérét, az S24-et ajánljuk az ilyen típusú hűtésben gondolkodóknak.


Fractal Design Celsius S36 kompakt vízhűtés

Wombath

A Celsius S36 hűtőt a Fractal Design biztosította a teszthez.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények