Foxconn lapok Intel CPU-k alá

És a tuning?


Még a BIOS is egyezik... [+]

A szóban forgó alaplapok AMI BIOS-ra épülnek, a két típus ezen a téren is teljesen megegyezik. A BIOS átláthatósága szerintünk nagyon jól sikerült, a különböző paramétereket egyértelműen elkülönülő, értelemszerű menüpontok alatt találjuk. A processzor egyes funkcióit mind egy szálig megtaláljuk a CPU Configuration menüpont alatt, ezt azért érdemes kiemelni, mert például egyes MSI alaplapok rendkívül hiányosak ezen a téren. Ami a tuningopciókat illeti, ezekkel sincs különösebb bajunk, azt leszámítva, hogy a jelenlegi CMOS-verzió nem támogatja a szorzó állítását. Hogy ez végleges-e vagy egy későbbi kiadásban korrigálják, azt nem tudjuk, mindenesetre ez azt jelenti, hogy FSB-csúcsok döntögetésére a Foxconn alaplapjai nem alkalmasak. Ezt leszámítva viszont a lényegesebb feszültségekben és memóriaosztókban nincs hiány, a memória 333 MHz-es FSB esetén DDR2-1333-ig skálázható.

Hirdetés

Kicsit szokatlan, de a feszültségek esetén nem konkrét értékeket kell beállítani, hanem az alapfeszültséghez lehet hozzáadni x-szer egy adott számot, és így kapjuk meg a végső értéket. Például a processzor alapfeszültségéhez maximum 15-ször 6,25 mV-ot lehet hozzáadni, ami azt jelenti, hogy egy 1,25 V-os alapfeszültségű processzor maximum 2,1875 V-ban részesülhet, ez már egészen szép érték. Sajnos alulfeszre nincs lehetőség. Érdekesség, hogy az adott beállítás elmentéséhez nem kell kilépni a BIOS-ból, hanem az „Apply All Settings” opcióval azonnal aktualizálhatjuk. A monitorozó részleg igen puritánra sikeredett, de az átlagnak ennyi talán elég is.

Lényegesebb BIOS-beállítások:


BIOSAMI BIOS (814F1P01)
Beállítható FSBmaximum 800 MHz 1 MHz-es lépésekben
FSB/DRAM osztókAuto, 1:1, 1:1,2, 1:2, 1:1,5
Beállítható szorzóknem állítható
Állítható PCIe és PCI órajelePCIe: 100–200 MHz között 1 MHz-es lépésekben
PCI: –
Beállítható feszültségek- Vcore Offset Control: alapfeszültség + 1–15x 6,25 mV
- FSB VTT Voltage Control: alapfeszültség + 1–7x 0,08 V
- VRAM Voltage Control: alapfeszültség + 1–15x 0,068 V
- MCH Voltage Control: alapfeszültség + 1–15x 0,04 V

A FOX ONE chipről már esett szó, ismerkedjünk meg a hozzá kifejlesztett szoftverrel is, melyet szintén FOX ONE névre kereszteltek. Ez lényegében egy monitorozó, a rendszer paraméterezésére szolgáló alkalmazás, amely sajnos még jelentős fejlesztésre szorul, ugyanis esetünkben képtelen volt helyesen kijelezni a BIOS-ban beállított értékeket (például a képen látható, hogy 959 MHz-es memória-órajelet írt ki, miközben az 800 MHz-en járt), ráadásul amikor megpróbálkoztunk a CPU vagy a memória tuningjával, azonnal lefagyasztotta a rendszert.


A Foxconn túlhajtó-szoftvere még kiforratlan [+]

Ezek után mi inkább a BIOS segítségét kértük a tuninghoz, ami normál esetben a maximális FSB kikísérletezéséből állna, de erre a Foxconn alaplapjai esetében nem volt lehetőségünk, ugyanis a szorzó állítására nincs mód. Ezért úgy döntöttünk, hogy a Core 2 Duo E8400-as processzorból megpróbáljuk kihozni a legtöbbet, lehetőleg úgy, hogy nem adunk neki túl sok feszültséget. Végül 440 MHz-es FSB-ig, azaz 3962 MHz-ig jutottunk a 3 GHz-es processzorral, ami majdnem 33%-os túlhajtás, ez nem rossz eredmény, ennél többre a mindennapokban nincs is szükség (valószínűleg még 3 GHz-re sem). Persze ha valakinek a maximumok kergetése a célja, akkor elképzelhető, hogy nem elégszik meg ennyivel.


A tuningra nem lehet panasz [+]

Értékelés

A két most megismert Foxconn típus nem sikerült rosszul, de nem is emelkedik ki a mezőnyből. A többi nagy vevőbázissal rendelkező márka termékpalettáján is találunk olyan alaplapokat, melyek ebbe az árkategóriába szánt, P45 vagy P43 chipsetre épülő modellek (Asus P5Q és P5QL-E, Gigabyte EP45/EP43-DS3 és DS3P, MSI P45-Neo3FR és P43 Neo3-F stb.), ráadásul hasonló felszereltséggel bírnak. Bemutatónk arra jó volt, hogy eggyel több lehetőséget vázoljon fel a vásárolni készülők előtt, bár valószínűleg úgyis a szimpátia fog dönteni a végén. A most bemutatott Foxconn alaplapok valós alternatívát jelentenek, ám átlagos felszereltségük, tudásuk miatt azt kell mondanunk, hogy valamivel olcsóbbnak kellene lenniük ahhoz, hogy kifejezetten ajánlani tudjuk őket a közvetlen versenytársakkal szemben.

fLeSs

A Foxconn hivatalos hazai forgalmazója a HRP Hungary Kft.

Előzmények