Appok, böngésző, médialejátszó
Az alkalmazások beszerzéséhez a legegyszerűbb módszer a Google Play áruházba ellátogatni, de akinek ez valamiért nem fekszik, az az előzetesen letöltött programokat is felteheti a készülékre például az APKInstaller segítségével. A kínálat tehát óriási, viszont az is igaz, hogy a szoftverek egy része az érintőképernyő hiányában egyáltalán nem vagy csak kompromisszumok árán használható. Ezen könnyen lehetett volna segíteni egy jól megírt, mobil eszközre szánt, távirányítót kiváltó appal, de ez ugyebár itt hiányzik.
A nem túl erőforrásigényes, népszerű alkalmazások (YouTube, Gmail stb.) futtatásával nincs gond, de aki azt hiszi, hogy a doboz személyében egy remek játékkonzolt is vásárolt, az csalódni fog. Hiába ugyanis az ipari mennyiségű játék, a modell csak maximum az egyszerűbb 3D grafikájú szoftverekkel boldogul. Tehát például a Pubg még a legrosszabb grafikai beállítások mellett is játszhatatlan, sőt még az a Score! Hero is kifektette, ami azért jóval puritánabb. De az is igaz, hogy mondjuk a Candy Crush Sagával vagy az Angry Birds-szel nem volt semmi gond. Ez egyben egyébként azt is jelenti, hogy a jobb kép- vagy videószerkesztő applikációkról le kell mondani, mert a hardver azokhoz is kevés. A böngészésre van mód, a sebességgel nincs különösebb probléma, de a rendszer az oldalak mobil verzióját tölti be, ami nem mutat kifejezetten jól a nagy, széles képernyőkön.
Hirdetés
Médiaállományok
Mint ahogy a neve is utal rá, az eszköz elsődleges funkciója a médiaállományok futtatása. Ennek érdekében gyárilag előretelepített Kodi alkalmazással érkezik, de persze akinek ez nem szimpatikus, az tehet rá más médialejátszó szoftvert, a Google Play-en például rengeteg ilyen app található. Maga a Kodi egy sokoldalú, összetett szoftver, amely lehetővé teszi a felhasználójának, hogy saját ízléséhez szabja a program kinézetét, lejátszási listákat állítson össze, különféle adatbázisokat hozzon létre, könyvtárakat és fájlokat másolgasson, illetve törölgessen, hogy csak néhány példát említsünk.
A képek közül a JPG, a BMP, a TIFF, a PNG, a GIF és az animgif formátum megjelenítése lehetséges. A diavetítés funkció természetesen elindítható, a képváltás sebessége módosítható, és a fotókkal kapcsolatos EXIF adatok is a képernyőre varázsolhatóak. A zeneszámoknál MP3 mellett WMA, FLAC, WAV és DSD64 szabványok megszólaltatása megoldott. A rendszer az ID3 tagek kezelését támogatja, viszont a fájlokba szintén metaadatként kódolt dalszövegeket már nem képes megjeleníteni.
Videós tesztcsomagunk végigpörgetése során azt kellett megállapítanunk, hogy az M2TS, a TS, a Killa_sample, a 3,8 Mbps MKD és a 10 bites állományok csúnyán akadoznak, a DivX és a Quicktime_1080p pedig zajos volt. A cég a termékkommunikációban azt ígérte, hogy a 4K HDR anyagok (HLG, HDR10, Dolby Vision) lejátszása lehetséges, azonban azt tapasztaltuk, hogy még amelyik elindult, az is akadt, döcögött és néhol zajosodott. A Surround állományoknál viszont nem volt semmi gond, még az objektumalapú Dolby Atmos hangszabvánnyal is gond nélkül boldogult. A külső feliratok megjelenítése rendben volt, és mivel a betűk körül vékony keret jelenik meg, így a szöveg mindig jól olvasható.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!